Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Regionalna integracija tržišta kapitala: Budućnost finansija

U nastojanju da unaprede svoje finansijske sisteme, Hrvatska i Slovenija razmatraju inovativni pristup regionalnoj integraciji tržišta kapitala. Ova inicijativa ima za cilj stvaranje zajedničkog berzanskog indeksa, što bi moglo značajno uticati na privlačenje globalnih investitora i unapređenje ekonomskog razvoja regiona.

Regionalna integracija kao ključ razvoja tržišta kapitala

Na nedavno održanom Hrvatsko-slovenačkom forumu "Tržišta kapitala 2024: Budućnost štednje i ulaganja", ministar finansija Hrvatske Marko Primorac izneo je intrigantnu ideju o formiranju zajedničkog berzanskog indeksa. Ovaj predlog, koji se razmatra u saradnji sa slovenačkim kolegama i predstavnicima nekoliko drugih država članica EU, predstavlja značajan korak ka regionalnoj integraciji tržišta kapitala.

Primorac je naglasio da njegovo ministarstvo aktivno radi na izradi strateškog okvira za razvoj tržišta kapitala, koji će ponuditi inovativne pristupe kako na strani ponude, tako i na strani tražnje. Ovaj okvir ima za cilj da stimuliše veće učešće malih investitora i građana, što se smatra ključnim za dalji razvoj tržišta.

Zajednički indeks kao put ka globalnom prepoznavanju

Ideja o zajedničkom indeksu nije samo teoretski koncept, već praktičan korak ka pozicioniranju regiona na mapi globalnih ulagača. Primorac objašnjava: "Naš cilj je da se profilišemo kao jedinstveno tržište kroz zajednički indeks, što bi nas učinilo atraktivnijim za međunarodne investitore." Ovakav pristup nije bez presedana - baltičke zemlje su uspešno implementirale sličnu strategiju, stvarajući jedinstveni indeks koji je značajno povećao njihovu vidljivost na globalnom finansijskom tržištu.

Trenutno, i hrvatsko i slovenačko tržište kapitala klasifikovani su kao 'frontier market', što označava tržišta u razvoju sa ograničenom likvidnošću i tržišnom kapitalizacijom. Ambicija je da se ova klasifikacija unapredi na nivo 'emerging market', odnosno tržišta u nastajanju, što bi otvorilo vrata za veće investicije i bolju likvidnost.

Izazovi i perspektive regionalne integracije

Za postizanje statusa 'emerging market', potrebno je ispuniti niz objektivnih kriterijuma, uključujući adekvatnu tržišnu kapitalizaciju, 'free float' (slobodno plutajuće akcije) i zadovoljavajuću likvidnost na tržištu. Primorac realistično procenjuje da ni Hrvatska ni Slovenija, nastupajući samostalno, "jako dugo neće dostići nivoe potrebne za reklasifikaciju". Upravo ovde leži snaga ideje o regionalnoj integraciji - zajedničkim nastupom, ove zemlje mogu prevazići ograničenja koja ih sprečavaju da individualno napreduju.

Hanfa predsednik Upravnog veća, Ante Žigman, ističe da kombinovana tržišna kapitalizacija hrvatskog i slovenačkog tržišta kapitala već premašuje 10 milijardi evra. Ovaj podatak sugeriše da postoji solidna osnova za dalji razvoj i potencijalno privlačenje značajnijih investicija.

Perspektive za male investitore i građane

Jedan od ključnih aspekata razvoja tržišta kapitala je povećanje učešća malih investitora i građana. Stručnjaci se slažu da, iako postoje određeni pomaci, i dalje postoji značajan prostor za napredak u ovom segmentu. Edukacija javnosti o mogućnostima i rizicima ulaganja na tržištu kapitala, kao i stvaranje povoljnijeg regulatornog okruženja za male investitore, mogli bi biti ključni faktori u stimulisanju većeg učešća građana.

Regionalna integracija bi mogla doneti dodatne prednosti za male investitore, omogućavajući im pristup širem spektru investicionih mogućnosti i potencijalno smanjujući rizike kroz veću diversifikaciju. Ovo bi moglo učiniti tržište kapitala atraktivnijim za prosečnog građanina, doprinoseći općem ekonomskom razvoju i finansijskoj pismenosti stanovništva.

U zaključku, ideja o regionalnoj integraciji tržišta kapitala kroz formiranje zajedničkog berzanskog indeksa predstavlja obećavajući put ka unapređenju finansijskih tržišta Hrvatske, Slovenije i potencijalno drugih zemalja regiona. Ovaj pristup ne samo da bi mogao privući globalne investitore, već bi takođe mogao otvoriti nove mogućnosti za lokalne investitore i doprineti općem ekonomskom razvoju regiona.