Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Regenerativna poljoprivreda: Put ka održivoj budućnosti

Nedavno održana konferencija o regenerativnoj poljoprivredi i novim EU regulativama okupila je stručnjake iz regiona, naglašavajući važnost inovativnih praksi za održivu budućnost prehrambenog sektora. Događaj je otvorio dijalog o ključnim izazovima i mogućnostima u kontekstu evropskih propisa i klimatskih ciljeva.

Značaj regenerativne poljoprivrede u svetlu novih EU regulativa

Donau Soja je, u saradnji sa EIT Food-om, organizovala pionirsku regionalnu konferenciju pod nazivom "Spremni za nove EU regulative: Perspektiva regenerativne poljoprivrede". Ovaj događaj, održan početkom novembra, označio je prekretnicu u diskusiji o budućnosti poljoprivrede u regionu.

EIT Food, kao deo Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju, igra ključnu ulogu u oblikovanju inovativnog okruženja za prehrambeni sektor. Osnovan 2008. godine kao nezavisno telo Evropske unije, ovaj institut teži stvaranju održive budućnosti kroz podsticanje preduzetništva i inovacija u poljoprivredi i prehrambenoj industriji.

Inovacije kao pokretač održive poljoprivrede

Konferencija je postavila temelje za sveobuhvatnu diskusiju o regenerativnoj poljoprivredi, konceptu koji se sve više prepoznaje kao potencijalno rešenje za mnoge izazove savremene poljoprivrede. Ovaj pristup ne samo da odgovara na nove EU regulative, već predstavlja i strategiju za postizanje ambicioznog cilja klimatske neutralnosti.

Učesnici konferencije su naglasili važnost očuvanja i obnavljanja ključnih prirodnih resursa:

  • Zemljišta
  • Vode
  • Vazduha
  • Biodiverziteta

Ovi resursi čine osnovu ne samo poljoprivredne proizvodnje, već i celokupnog ekosistema, što regenerativnu poljoprivredu postavlja u centar strategija održivog razvoja.

Usklađivanje sa EU politikama i ciljevima održivosti

Govornici i panelisti su podelili dragocena iskustva i strategije o tome kako usmeriti poljoprivredni sektor Srbije ka usklađivanju sa novim politikama EU i ciljevima održivosti. Poseban naglasak je stavljen na promociju regenerativnih poljoprivrednih praksi, koje mogu značajno doprineti očuvanju životne sredine i borbi protiv klimatskih promena.

Neke od ključnih tema koje su razmatrane uključuju:

  1. Implementaciju novih tehnologija u poljoprivredi
  2. Razvoj održivih sistema proizvodnje hrane
  3. Smanjenje upotrebe pesticida i veštačkih đubriva
  4. Povećanje biodiverziteta na poljoprivrednim zemljištima

Konferencija je naglasila potrebu za holističkim pristupom koji integrira ekonomske, ekološke i socijalne aspekte poljoprivredne proizvodnje. Ovakav pristup ne samo da odgovara na zahteve novih EU regulativa, već i postavlja temelje za dugoročnu održivost poljoprivrednog sektora.

Budućnost regenerativne poljoprivrede u Srbiji

Učesnici konferencije su se složili da Srbija ima značajan potencijal za razvoj regenerativne poljoprivrede. Bogato poljoprivredno nasleđe, kombinovano sa sve većom svešću o važnosti održivih praksi, stvara plodno tlo za implementaciju inovativnih rešenja.

Međutim, prepoznato je da ovaj prelazak neće biti bez izazova. Potrebna su značajna ulaganja u edukaciju poljoprivrednika, razvoj infrastrukture i prilagođavanje postojećih sistema proizvodnje. Ipak, dugoročne koristi - od očuvanja životne sredine do povećanja konkurentnosti na evropskom tržištu - daleko prevazilaze inicijalne troškove.

U zaključku, konferencija o regenerativnoj poljoprivredi je otvorila važan dijalog o budućnosti poljoprivrednog sektora u Srbiji i regionu. Kroz razmenu znanja i iskustava, postavljen je temelj za razvoj strategija koje će omogućiti usklađivanje sa EU regulativama i postizanje ciljeva održivosti, istovremeno čuvajući i obnavljajući naše najvrednije prirodne resurse.