Današnje odluke Narodne banke Srbije (NBS) i Evropske centralne banke (ECB) o referentnim kamatnim stopama privlače pažnju ekonomista i analitičara širom Evrope. Očekivanja su podeljena, ali mnogi predviđaju da bi obe institucije mogle smanjiti svoje ključne kamate, iako iz različitih razloga i sa različitim implikacijama za njihove ekonomije.
Očekivanja za odluku Narodne banke Srbije
Stručnjaci procenjuju da će NBS nastaviti trend smanjenja referentne kamatne stope. Zoran Grubišić, dekan Beogradske bankarske akademije, u svom intervjuu za Biznis.rs, ističe da postoji velika verovatnoća da će NBS smanjiti stopu za dodatnih 0,25 procentnih poena.
Grubišić objašnjava: "S obzirom na to da se približavamo kraju godine i da su ekonomski trendovi u Srbiji povoljni, smatram da postoji opravdanje za dalje 'popuštanje kaiša'." On takođe podseća da je NBS već napravila pauzu u smanjenju stopa tokom avgusta, što dodatno podržava ideju o novom smanjenju.
Trenutna referentna stopa u Srbiji iznosi šest procenata, nakon dva uzastopna smanjenja od po 0,25 procentnih poena u junu i julu. Ovaj trend je u skladu sa globalnim ekonomskim kretanjima i potrebom za stimulisanjem ekonomskog rasta.
Analiza potencijalnih odluka Evropske centralne banke
Situacija sa ECB je znatno kompleksnija i neizvesnija. Analitičari su podeljeni u svojim predviđanjima, sa gotovo jednakom verovatnoćom za smanjenje ili zadržavanje trenutne stope. Grubišić procenjuje da je odluka toliko neizvesna da je teško dati preciznu prognozu.
Bloombergova anketa sugeriše da većina učesnika očekuje da će ECB nastaviti sa smanjenjem referentnih stopa, prateći obrazac započet u junu. Prema ovim prognozama, ECB bi mogla održavati kvartalni tempo smanjenja dok ne dostigne stopu od 2,5 procenata do septembra naredne godine.
Međutim, Grubišić upozorava da situacija nije tako jednostavna. On ističe: "Svaka evropska privreda je priča za sebe, od Nemačke i Francuske do Italije ili Španije. O čijem privrednom rastu bi trebalo da razmišlja ECB?" Ovo pitanje naglašava kompleksnost donošenja odluka koje moraju uzeti u obzir različite ekonomske realnosti širom evrozone.
Faktori koji utiču na odluke centralnih banaka
Inflacija ostaje ključni faktor u donošenju odluka o kamatnim stopama. Prema najnovijim podacima, inflacija u evrozoni je u avgustu pala na 2,2 procenta sa julskih 2,6 procenata, približavajući se cilju ECB od dva procenta. Ovo je najbliže ciljanoj stopi inflacije još od jula 2021. godine.
Međutim, struktura inflacije izaziva zabrinutost. Iako je pad inflacije prvenstveno rezultat usporavanja rasta cena energije, cene hrane, alkohola i usluga nastavljaju da rastu. Ova neravnoteža u kretanju cena različitih kategorija roba i usluga dodatno komplikuje odluku ECB.
U Srbiji, NBS je u svom avgustovskom Izveštaju o inflaciji povećala projekciju inflacije za kraj godine sa 3,6 na 4,1 procenat. Ova promena u projekcijama mogla bi uticati na opreznost NBS pri donošenju odluke o daljem smanjenju referentne kamatne stope.
Implikacije odluka o kamatnim stopama
Odluke o referentnim kamatnim stopama imaju dalekosežne posledice na ekonomiju. Niže kamatne stope generalno stimulišu potrošnju i investicije, ali mogu dovesti do povećane inflacije. S druge strane, više kamatne stope mogu pomoći u kontroli inflacije, ali mogu usporiti ekonomski rast.
Grubišić naglašava da podsticanje privrednog rasta nije primarni zadatak centralnih banaka. Njihova glavna uloga je održavanje stabilnosti cena i finansijskog sistema. Međutim, u trenutnoj ekonomskoj situaciji, balansiranje između kontrole inflacije i podrške ekonomskom rastu postaje sve izazovnije.
Analitičari Raiffeisen banke su u svom julskom izveštaju korigovali prognozu visine referentne kamatne stope u Srbiji na kraju godine. Njihova nova procena je 5,25 procenata, što je niže od prethodne projekcije od 5,75 procenata. Ova korekcija uzima u obzir činjenicu da NBS nije pratila signal ECB, već se odlučila na dva uzastopna smanjenja.
U zaključku, današnje odluke NBS i ECB o referentnim kamatnim stopama će imati značajan uticaj na ekonomske tokove u Srbiji i evrozoni. Iako se očekuje da će NBS nastaviti sa smanjenjem stope, odluka ECB ostaje neizvesna. Ove odluke će oblikovati monetarnu politiku u narednom periodu i uticati na ekonomski rast, inflaciju i finansijsku stabilnost.