Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Referentna kamatna stopa NBS: Analiza i perspektive

U svetlu nedavnih ekonomskih događaja, odluka Narodne banke Srbije o referentnoj kamatnoj stopi privlači pažnju stručne javnosti. Ova ključna komponenta monetarne politike ima značajan uticaj na ekonomsku stabilnost i rast zemlje.

Evolucija referentne kamatne stope NBS

Narodna banka Srbije je tokom 2023. godine preduzela seriju koraka u cilju prilagođavanja svoje monetarne politike. Referentna kamatna stopa je snižena tri puta - u junu, julu i septembru, što je rezultiralo smanjenjem sa 6,50% na trenutnih 5,75%. Ova strategija postepenog smanjenja ukazuje na opreznost centralne banke u balansiranju između podsticanja ekonomskog rasta i kontrole inflacije.

Prema mišljenju profesora Beogradske bankarske akademije, Zorana Grubišića i Branka Živanovića, trenutno je najprikladnije napraviti pauzu u daljem snižavanju ključne kamate. Ova procena se zasniva na nekoliko ključnih faktora koji oblikuju ekonomski pejzaž Srbije.

Uticaj globalnih ekonomskih procena na srpsku monetarnu politiku

Značajan podsticaj za stabilizaciju monetarne politike dolazi iz međunarodnog konteksta. S&P, globalna rejting agencija, nedavno je Srbiji po prvi put dodelila investicioni rejting. Ovaj potez predstavlja značajno priznanje ekonomskog napretka zemlje i može privući nove investitore.

Istovremeno, poseta misije MMF-a Beogradu dodatno ojačava percepciju stabilnosti. Prema rečima dekana BBA Zorana Grubišića, ovi događaji signaliziraju da je "stabilizacija u trendu" i da nema potrebe za hitnom intervencijom u vidu daljeg snižavanja kamatne stope.

Inflatorni pritisci i njihov uticaj na monetarnu politiku

Profesor Branko Živanović, šef katedre za ekonomiju i finansije na BBA, ističe važnost praćenja inflatornih kretanja. Podaci o inflaciji u Srbiji pokazuju blagi trend rasta u proteklim mesecima. Međugodišnja stopa inflacije je u junu iznosila približno 3,8%, da bi se u julu i avgustu stabilizovala na oko 4,3%. Mereno od početka godine, stopa inflacije je pokazala tendenciju rasta, povećavajući se sa otprilike 2,3% u junu na skoro 3,1% u avgustu.

Živanović objašnjava: "Referentna kamatna stopa je ključni alat kojim NBS obuzdava inflaciju. S obzirom na to da inflacija nije pokazala trend pada na međugodišnjem niti mesečnom nivou, dalje snižavanje referentne stope u ovom trenutku ne bi bilo u skladu sa ekonomskom dogmom."

Balansiranje između inflacije i ekonomskog rasta

Uprkos blagom rastu inflacije, stručnjaci naglašavaju da situacija nije alarmantna. Živanović ističe da ne bi bilo produktivno napraviti zaokret u monetarnoj politici i povećati referentnu stopu, posebno uzimajući u obzir globalne ekonomske trendove.

Analitičari Raiffeisen banke dele slično mišljenje. U svom septembarskom Ekonomskom izveštaju, oni predviđaju da će inflacija u Srbiji dostići nivo od približno 4% krajem 2024. godine, sa tendencijom približavanja nivou od oko 3% u 2025. godini. Ova prognoza se zasniva na očekivanom slabljenju inflacije, podržanom niskom uvoznom inflacijom, niskim inflatornim očekivanjima i restriktivnim monetarnim uslovima.

Uticaj kampanje "Najbolja cena" na inflaciju

Interesantno je spomenuti i uticaj vladine kampanje "Najbolja cena" na inflatorna kretanja. Ova inicijativa, pokrenuta 1. septembra 2023. godine sa planiranim trajanjem do 31. oktobra, ima za cilj da dodatno podrži slabljenje inflacije kroz kontrolu cena osnovnih životnih namirnica.

Perspektive budućih odluka o referentnoj kamatnoj stopi

Narodna banka Srbije se, prema mišljenju stručnjaka, oseća sigurno u pogledu domaćeg makroekonomskog sentimenta. Ovo se ogleda u nekoliko ključnih pokazatelja:

  • Snažan rast BDP-a
  • Niska stopa nezaposlenosti
  • Stabilan kurs evra u odnosu na dinar
  • Istorijski visoke devizne rezerve

Međutim, NBS takođe pažljivo prati odluke o smanjenju stopa ECB i američkog Fed-a, što ukazuje na globalnu perspektivu u donošenju odluka o monetarnoj politici.

Analitičari Raiffeisen banke predviđaju da bi do kraja godine moglo doći do još jednog smanjenja referentne kamatne stope za 25 baznih poena, što bi je spustilo na nivo od 5,5%. Ova prognoza uzima u obzir trenutne ekonomske trendove i potrebu za balansiranjem između kontrole inflacije i podsticanja ekonomskog rasta.

U zaključku, odluka o referentnoj kamatnoj stopi NBS ostaje ključna tema ekonomskih diskusija u Srbiji. Balansiranje između kontrole inflacije i podsticanja ekonomskog rasta predstavlja izazov koji zahteva pažljivo razmatranje svih relevantnih faktora.