Srpski startap ekosistem doživljava značajan rast, sa preko 700 aktivnih startapa u različitim fazama razvoja. Ova analiza pruža detaljan uvid u trenutno stanje, trendove i programe podrške koji oblikuju budućnost inovativnog preduzetništva u Srbiji.
Pregled srpskog startap ekosistema
Prema najnovijim podacima Startap skenera za 2024. godinu, srpski startap ekosistem beleži impresivan rast. Čak 56% trenutno aktivnih startapa osnovano je između 2021. i 2023. godine, što ukazuje na prosečan godišnji rast od približno 20%. Ovaj trend nije ograničen samo na broj novih kompanija, već se ogleda i u zapošljavanju, sa više od 1.350 novih radnih mesta otvorenih u startap sektoru samo u prethodnoj godini.
Sektori koji prednjače po broju startapa uključuju poljoprivredu, medicinu, gejming i online trgovinu. Ova raznolikost ukazuje na širok spektar inovacija koje se razvijaju u srpskom ekosistemu.
Profil osnivača startapa
Tipičan osnivač startapa u Srbiji je muškarac starosti između 30 i 39 godina, visokoobrazovan i sa prethodnim iskustvom u korporativnom sektoru. Interesantno je da svaki treći osnivač ima prethodno iskustvo u pokretanju bar jednog startapa. Ovo sugeriše da srpski preduzetnici uče iz svojih iskustava i spremni su da ponovo pokušaju, što je ključna karakteristika zrelih startap ekosistema.
Posebno je ohrabrujuće što je Srbija iznad evropskog proseka po zastupljenosti žena u osnivačkim timovima. Približno dve trećine svih startapa u Srbiji ima bar jednu ženu u osnivačkom timu, što doprinosi raznolikosti i inovativnosti ekosistema.
Programi podrške za startape
Kako bi se olakšao put od ideje do uspešnog poslovanja, razvijen je niz programa podrške za startape. Ovi programi nude različite vrste pomoći, uključujući mentorstvo, edukaciju, pristup mrežama investitora i finansijsku podršku.
Startap skener pokazuje da je čak 78,1% startapa učestvovalo u programima koji nude grantove ili bespovratna finansijska sredstva. Ovo je posebno značajno jer korišćenje grantova ne zahteva ustupanje vlasničkog udela u kompaniji.
Faze razvoja i odgovarajući programi podrške
Programi podrške su prilagođeni različitim fazama razvoja startapa:
- Faza ideacije i MVP-a (21,9% startapa): Ovo je najranija faza u kojoj se razvija ideja i kreira minimalni održivi proizvod. Programi u ovoj fazi fokusiraju se na validaciju ideje i razvoj MVP-a.
- Faza razvijenog MVP-a (22,4% startapa): U ovoj fazi, startapi imaju razvijen MVP ali još nisu izašli na tržište. Programi poput Univerzum startap programa pružaju podršku za lansiranje proizvoda i privlačenje prvih korisnika.
- Faza prvih korisnika (35,8% startapa): Ova faza fokusira se na učenje, zadržavanje korisnika i dalji rast. Programi poput Star Venture i X2.0 pružaju podršku u ovoj kritičnoj fazi.
- Faza rasta (18,4% startapa): Karakteriše je ubrzani rast i širenje na nova tržišta. Programi poput Swiss Entrepreneurship Program i A1 partnerstva pružaju ekspertsku podršku i pristup novim tržištima.
Novi trendovi u startap ekosistemu
Poslednjih godina primećuje se nekoliko značajnih trendova:
- Povećanje broja programa podrške, što ukazuje na brz rast ekosistema
- Rast iznosa finansijskih sredstava dostupnih kroz programe podrške
- Sve aktivnija uloga velikih kompanija u podršci startapima
- Pojava specijalizovanih programa za startape koji se bave socijalnim problemima, zaštitom životne sredine i naukom
Posebno je zanimljiv program OTP Connect, koji kroz tri potprograma - R&D zona, Biznis zona i zona podrške - nastoji da podrži tehnološke kompanije i startape u različitim aspektima poslovanja.
Poređenje sa drugim ekosistemima
Iako srpski startap ekosistem zaostaje za najrazvijenijim evropskim centrima poput Londona, Berlina i Amsterdama u pogledu broja i raznovrsnosti programa, on se ističe kao jedan od vodećih u regionu. Ovo je posebno vidljivo u poslednjih nekoliko godina, kada je nastao najveći broj programa podrške.
Uprkos napretku, još uvek postoji prostor za poboljšanje, posebno u pogledu raznovrsnosti programa i podrške za kasnije faze razvoja startapa. Međutim, trend je pozitivan, sa sve većim brojem velikih kompanija koje se aktivno uključuju u ekosistem kao partneri startapima i organizacijama koje ih podržavaju.
U zaključku, srpski startap ekosistem pokazuje znake zdravog rasta i razvoja. Sa kontinuiranim ulaganjem u programe podrške i sve većim učešćem korporativnog sektora, budućnost izgleda obećavajuće za srpske inovatore i preduzetnike u startap ekosistemu.