Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Razvoj startap ekosistema u Srbiji: Ambiciozni planovi i ulaganja

Srbija je postavila ambiciozne ciljeve za razvoj svog startap ekosistema, sa fokusom na povećanje broja registrovanih startap kompanija i značajnim ulaganjima u obrazovanje i finansiranje. Ovi planovi imaju za cilj da transformišu inovacionu scenu zemlje i podstaknu ekonomski rast kroz preduzetništvo.

Trenutno stanje i ciljevi startap ekosistema

U Registru subjekata inovacionog sistema trenutno je evidentirano 118 entiteta, uključujući kompanije, institucije i pojedince. Među njima se nalazi i četiri startapa. Međutim, novousvojeni Akcioni plan za razvoj startap ekosistema postavlja ambiciozan cilj da do kraja tekuće godine broj registrovanih startap kompanija dostigne čak 300.

Ovaj Akcioni plan obuhvata širok spektar mera i aktivnosti usmerenih ka unapređenju tri ključna aspekta startap poslovanja:

  • Finansiranje
  • Poslovno okruženje
  • Infrastruktura

Posebno je značajna mera "Uvođenje sadržaja o startap preduzetništvu u visoko obrazovanje", za koju se procenjuje da će zahtevati ulaganje od približno 10 milijardi dinara u 2024. godini.

Ulaganja u obrazovanje i inovacije

Najveći deo planiranih sredstava, oko 9 milijardi dinara, namenjen je finansiranju razvoja novih interdisciplinarnih master programa. Ovi programi će se fokusirati na primenu veštačke inteligencije u takozvanim BIO4 naukama, koje obuhvataju:

  1. Biotehnologiju
  2. Biomedicinu
  3. Bioinformatiku
  4. Istraživanja u oblasti biodiverziteta

Dodatnih milijardu dinara planirano je za inoviranje postojećih akreditovanih studijskih programa, sa ciljem uvođenja preduzetništva i srodnih veština. Ova ulaganja imaju za cilj da stvore novu generaciju stručnjaka koji će biti spremni da vode inovativne projekte i startape u visokotehnološkim oblastima.

Finansijska podrška startapima

Jedna od ključnih mera predviđenih Akcionim planom je povećanje nivoa bespovratnog finansiranja startapa u ranoj fazi razvoja. Autori plana očekuju da će do kraja godine broj podržanih startapa dostići 290, sa projekcijom da će oni samostalno privući investicije u vrednosti od oko milijardu i po dinara.

Mere bespovratne podrške biće implementirane kroz nekoliko programa:

  • Program ranog razvoja Fonda za inovacionu delatnost (120 miliona dinara)
  • Program "Pametni početak" (420 miliona dinara)
  • Program SAIGE Svetske banke (360 miliona dinara)

Program SAIGE je posebno zanimljiv jer je namenjen startapima koji su već obezbedili podršku privatnog investitora u vrednosti do 300.000 evra, čime se podstiče saradnja između javnog i privatnog sektora u finansiranju inovacija.

Koinvestiranje i podrška VC fondovima

Akcioni plan predviđa i implementaciju programa Fonda za inovacionu delatnost za koinvestiranje sa fondovima preduzetničkog kapitala u vrednosti od 600 miliona dinara. Ovo je značajan korak ka stvaranju robustnijeg ekosistema za finansiranje startapa u Srbiji.

Pored toga, Stefan Badža, savetnik u kabinetu premijerke, najavio je da država planira ulaganje od pet miliona evra u VC (venture capital) fond koji će se fokusirati na startape iz oblasti veštačke inteligencije. Ovo ulaganje pokazuje prepoznavanje potencijala VI u budućem ekonomskom razvoju zemlje.

Regulatorne promene i praćenje inovativnosti

Tokom tekuće godine, planira se početak rada na nekoliko značajnih regulatornih promena:

  • Izrada zakona o grupnom finansiranju (Crowdfunding)
  • Izmene Zakona o inovacionoj delatnosti
  • Izmene Zakona o alternativnim investicionim fondovima

Ove promene imaju za cilj da stvore povoljnije pravno okruženje za razvoj startapa i inovativnih preduzeća u Srbiji.

Dodatno, država je zadužila Institut za veštačku inteligenciju iz Novog Sada za izradu digitalnog alata za praćenje i analiziranje indikatora kojima se meri inovativnost države. Ovaj alat će omogućiti bolje razumevanje napretka Srbije u oblasti inovacija i pomoći u donošenju informisanih odluka o budućim politikama i ulaganjima.

U zaključku, Srbija pokazuje snažnu posvećenost razvoju svog startap ekosistema kroz sveobuhvatne mere koje obuhvataju obrazovanje, finansiranje i regulatorne promene. Ovi ambiciozni planovi imaju potencijal da značajno unaprede inovacionu kulturu i ekonomski rast zemlje u godinama koje dolaze.