Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Rast štednje u Srbiji: Znak ekonomske stabilnosti i poverenja

Poslednjih decenija, štednja u Srbiji beleži značajan rast, što ukazuje na poboljšanje ekonomske situacije i povećanje poverenja građana u finansijski sistem. Ovaj trend obuhvata kako dinarsku tako i deviznu štednju, demonstrirajući sveobuhvatno jačanje finansijskog sektora zemlje.

Kontinuirani rast dinarske i devizne štednje

Prema rečima Marine Papadakis, generalnog sekretara Udruženja banaka Srbije, u proteklih petnaest godina zabeležen je konstantan porast kako dinarske, tako i devizne štednje u bankama. Dinarski segment je doživeo izuzetno impresivan rast, uvećavši se gotovo desetostruko u poređenju sa 2012. godinom. Istovremeno, devizna štednja je približno udvostručena, što jasno ukazuje na pozitivan trend u štednim navikama građana Srbije.

Papadakis ističe da je brži rast dinarskog segmenta štednje rezultat sprovođenja strategije dinarizacije, koja podrazumeva niz stimulativnih mera koje država implementira. Ove mere uključuju poreske olakšice i različite instrumente monetarne i fiskalne politike, čiji je cilj podsticanje štednje u domaćoj valuti.

Osiguranje depozita kao faktor poverenja

Ljubica Pantelić, predsednica Odbora direktora AOD, naglašava dugogodišnji trend rasta osiguranih depozita u bankama. Ovaj rast, koji se odvija po prosečnoj godišnjoj stopi od približno deset procenata, predstavlja jasan dokaz poverenja kako građana tako i privrede u bankarski sistem, ali i ukazuje na stabilan rast životnog standarda stanovništva.

Pantelić ističe impresivan rast depozitne baze: "U poređenju sa prošlom godinom, kada je povećanje iznosilo oko 2,5 milijardi evra, ove godine beležimo rast od čak 3,6 milijardi evra, što predstavlja uvećanje od gotovo milijardu evra u odnosu na prethodni period." Ona takođe podseća da je sistemom osiguranja depozita obuhvaćeno skoro 99 procenata računa građana, što dodatno učvršćuje poverenje u bankarski sektor.

Faktori koji doprinose rastu dinarske štednje

Rast dinarske štednje ukazuje na nekoliko pozitivnih trendova u srpskoj ekonomiji:

  • Stabilnost finansijskog tržišta
  • Poverenje štediša u stabilnost domaće valute
  • Atraktivne kamatne stope na dinarske depozite
  • Poreske olakšice koje stimulišu štednju u dinarima

Pantelić naglašava važnost informisanosti građana o sistemu osiguranja depozita: "Građani treba da budu svesni da su njihovi depoziti u bankama osigurani do iznosa od 50.000 evra, bez obzira na vrstu računa ili valutu. Čak i u najgorem scenariju, poput stečaja banke, svi osigurani iznosi bi bili isplaćeni u roku od svega nekoliko dana. Važno je napomenuti da je osiguranje depozita potpuno besplatno za građane i sve ostale osigurane kategorije, jer celokupan trošak snose banke."

Rekordni rezultati i pozitivni trendovi

Nikola Vuletić, predsednik Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije i predsednik Izvršnog odbora Unikredit banke, ističe da Srbija dočekuje stotu godišnjicu Svetskog dana štednje sa nekoliko značajnih rekorda. On podseća da je početkom oktobra agencija Standard & Poor's povećala kreditni rejting Srbije, čime se naša zemlja po prvi put našla među državama sa investicionim kreditnim rejtingom, što dodatno potvrđuje izuzetno dobro stanje bankarskog sektora.

Vuletić naglašava nekoliko ključnih pokazatelja snage bankarskog sektora:

  1. Visoka stopa adekvatnosti kapitala
  2. Visoki pokazatelji likvidnosti
  3. Istorijski niska stopa nenaplativih kredita
  4. Gotovo udvostručena bilansna suma sektora u poslednjoj deceniji

Ovi pokazatelji jasno oslikavaju pozitivan ciklus u kome se nalazi srpska ekonomija, kao i potencijal koji poseduje za dalji rast i razvoj.

Perspektive daljeg rasta štednje

Vuletić ističe da štednja stanovništva kontinuirano raste godinama unazad i već je dostigla 19 procenata bruto društvenog proizvoda. Posebno je primetan rast štednje u dinarima, koja trenutno čini oko 30 procenata ukupne štednje stanovništva. Ovom rastu je u najvećoj meri doprinela stabilnost deviznog kursa u prethodnom periodu.

"Uveren sam da će se ovi pozitivni trendovi nastaviti i u narednom periodu," kaže Vuletić. "Ovo se posebno odnosi na činjenicu da je u prvih devet meseci ove godine ukupna štednja stanovništva povećana za približno 117,3 milijarde dinara, što je ekvivalentno jednoj milijardi evra."

Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije, naglašava da je štednja izraz stabilnosti, poverenja i dobre ekonomske budućnosti jedne privrede. On ističe važnost edukacije stanovništva i privrede o značaju štednje, kao i unapređenja finansijske pismenosti i odgovornosti svih učesnika na tržištu.

U zaključku, kontinuirani rast štednje u Srbiji predstavlja jasan indikator ekonomske stabilnosti i poverenja građana u finansijski sistem. Ovaj trend, podržan strateškim merama i stabilnim bankarskim sektorom, obećava dalji napredak srpske ekonomije u godinama koje dolaze.