Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Rast izvoza IT sektora u Srbiji: Trend koji obećava

Srbija doživljava izuzetan napredak u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, sa izvozom IT sektora koji beleži impresivan rast. Ovo ukazuje na potencijal zemlje da postane regionalni lider u digitalnoj ekonomiji.

Snažan rast izvoza IT sektora u Srbiji

Prema najnovijim podacima Narodne banke Srbije, izvoz IT sektora u periodu od januara do jula 2024. godine dostigao je impresivnu cifru od približno 1,8 milijardi evra. Ovo predstavlja značajan porast od gotovo 20% u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, ističe da ovaj stabilan rast, čak i nakon pandemije COVID-19, svedoči o čvrstim temeljima postavljenim u ovom sektoru.

Jovanović naglašava važnost kontinuiranog ulaganja u nauku, tehnologiju i strane direktne investicije koje se ne oslanjaju isključivo na ljudsku radnu snagu. Posebno ističe ulogu naučno-tehnoloških parkova, startapova, fakulteta i instituta u ovom uspehu. Trenutno, IT sektor u Srbiji zapošljava preko 110.000 ljudi, sa glavnim izvoznim tržištima u SAD, Velikoj Britaniji i Švajcarskoj.

Digitalizacija kao prioritet državne strategije

Država Srbija prepoznaje ključnu ulogu digitalizacije u savremenom društvu. Jovanović naglašava da je glavni zadatak vlade sveobuhvatna digitalizacija ključnih sektora društva, uključujući zdravstvo, privredu, obrazovanje i poljoprivredu. Cilj je da primena novih tehnologija i elektronska uprava budu što jednostavniji i pristupačniji za građane, što bi trebalo da dovede do povećanja efikasnosti i kvaliteta života.

U skladu sa ovom strategijom, u prvih sto dana od formiranja nove vlade, osnovan je Savet za veštačku inteligenciju. Ovim savetom rukovodi profesor Igor Peško iz Novog Sada, a uključuje eminentne stručnjake sa univerziteta i Instituta "Biosens". Jovanović ističe da se intenzivno radi na projektima primene veštačke inteligencije, sa ciljem da se u bliskoj budućnosti predstave konkretni predlozi i ideje kako ova nova tehnologija može olakšati svakodnevni život građana.

Veštačka inteligencija i superkompjuteri u službi građana

Veštačka inteligencija, koja se zasniva na obradi ogromnih količina podataka, zahteva upotrebu naprednih superkompjutera. Jovanović objašnjava da će se ova tehnologija prvenstveno primeniti u zdravstvu, posebno u analizi medicinskih rezultata i razvoju personalizovane medicine. Na primer, u oblasti mamografije, veštačka inteligencija može biti preciznija od ljudskog oka u otkrivanju suptilnih anomalija, što može dovesti do ranijeg otkrivanja i efikasnijeg lečenja bolesti.

Primena veštačke inteligencije nije ograničena samo na zdravstvo. Očekuje se da će ova tehnologija imati značajan uticaj na različite aspekte života građana, od unapređenja obrazovnog sistema do optimizacije saobraćaja i poboljšanja javnih usluga. Jovanović naglašava da je cilj implementacije ovih tehnologija stvaranje "pametnog društva" koje će biti spremno za izazove budućnosti.

Budućnost IT sektora u Srbiji

Kontinuirani rast izvoza IT sektora u Srbiji otvara nove mogućnosti za zemlju. Ovo ne samo da doprinosi ekonomskom razvoju, već i pozicionira Srbiju kao atraktivnu destinaciju za međunarodne IT kompanije i talente. Očekuje se da će ovaj trend podstaći dalja ulaganja u obrazovanje i infrastrukturu, stvarajući pozitivan ciklus rasta i inovacija.

Međutim, sa rastom sektora dolaze i izazovi. Potreba za kvalifikovanom radnom snagom mogla bi postati sve izraženija, što naglašava važnost kontinuiranog ulaganja u obrazovanje i obuku u oblasti informacionih tehnologija. Takođe, pitanja poput sajber bezbednosti i zaštite podataka postaće sve važnija kako sektor nastavlja da raste.

U zaključku, izvoz IT sektora u Srbiji pokazuje impresivan rast, stvarajući nove prilike za ekonomski razvoj i inovacije. Sa fokusom na digitalizaciju i primenu veštačke inteligencije, Srbija se pozicionira kao zemlja spremna za izazove digitalne ere, obećavajući svetliju budućnost za svoje građane i privredu.