Elektronska trgovina u Srbiji doživela je značajan procvat tokom 2022. godine, postavljajući nove rekorde u broju transakcija i vrednosti prometa. Ovaj trend rasta donosi sa sobom brojne izazove, posebno u domenu suzbijanja sive ekonomije i unapređenja regulatornog okvira.
Rekordan rast elektronske trgovine u Srbiji
Tokom 2022. godine, Srbija je zabeležila impresivan napredak u sferi elektronske trgovine. Broj bezgotovinskih transakcija karticama i elektronskim novcem premašio je 42 miliona, dostižući vrednost od približno 1,2 milijarde evra. Ovaj podatak jasno ukazuje na kontinuirani trend rasta digitalnog tržišta u zemlji.
Treća Let's talk e-Comm konferencija, organizovana od strane eCommerce Asocijacije Srbije u saradnji sa Privrednom komorom Srbije (PKS), bila je ključna platforma za diskusiju o ovim dostignućima. Konferencija je istakla važnost borbe protiv sive ekonomije u internet trgovini kao jednog od prioritetnih pitanja u razvoju digitalnog ekosistema.
Izazovi u suzbijanju sive ekonomije
Žarko Malinović, pomoćnik ministra u ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine, izrazio je zadovoljstvo zbog rasta broja bezgotovinskih transakcija. Međutim, on je takođe ukazao na činjenicu da se više od polovine plaćanja u zemlji i dalje obavlja gotovim novcem, što predstavlja izazov za potpunu digitalizaciju trgovine.
U kontekstu borbe protiv nelegalne trgovine na internetu, Malinović je istakao da je tržišna inspekcija u protekle tri godine pokrenula više od 700 slučajeva i intervencija. Ovi napori suočavaju se sa brojnim izazovima, uključujući:
- Pronalaženje počinilaca nelegalnih aktivnosti
- Obezbeđivanje dokaza za dalje pravno gonjenje
- Suočavanje sa kreativnim metodama izbegavanja zakona od strane nelegalnih trgovaca
Malinović je ilustrovao inventivnost nelegalnih trgovaca kroz nekoliko primera:
- Prodavci rezanog duvana koji donose lažne potvrde o ličnoj upotrebi
- Trgovci koji tvrde da su pronašli robu na ulici
- Grupa koja je koristila ime načelnika policije i adresu policijske stanice za dostavu pošiljki
Unapređenje regulatornog okvira
Kao odgovor na ove izazove, preduzete su mere za unapređenje regulatornog okvira. Malinović je naglasio važnost izmena i dopuna poštanskog zakona, s ciljem podizanja nivoa identifikacije pošiljalaca. Ovo je ključni korak u sprečavanju zloupotreba u internet trgovini.
Pored toga, istaknuta je potreba za:
- Usklađivanjem rada različitih državnih organa
- Analizom sudske prakse
- Samoregulacijom privrede
- Uspostavljanjem zajedničkih etičkih standarda na tržištu
Pozitivni trendovi u regulaciji tržišta
Mirjana Vučićević iz Udruženja za farmaciju i medicinsku delatnost PKS ukazala je na pozitivne trendove u regulaciji tržišta dijetetskih suplemenata. Analiza Facebook i Instagram stranica pokazala je smanjenje udela trgovine neregistrovanim dijetetskim suplementima sa 60% na 40% u periodu od 2019. do 2023. godine.
Ovaj napredak pripisuje se:
- Otvorenoj komunikaciji i saradnji sa sanitarnom i tržišnom inspekcijom
- Efikasnoj saradnji inspekcija sa policijom i Ministarstvom pravde
- Kontinuiranim naporima u edukaciji potrošača o rizicima kupovine neregistrovanih proizvoda
Budućnost elektronske trgovine u Srbiji
Konferencija je takođe obuhvatila diskusije o:
- Trendovima plaćanja u internet trgovini
- Izazovima i inovacijama u logistici
- Budućnosti maloprodaje u digitalnom dobu
Ove teme ukazuju na kompleksnost digitalnog ekosistema trgovine i potrebu za kontinuiranim prilagođavanjem regulatornih okvira i poslovnih praksi.
U zaključku, elektronska trgovina u Srbiji pokazuje značajan potencijal za dalji rast. Međutim, ovaj rast mora biti praćen efikasnim merama za suzbijanje sive ekonomije i unapređenjem regulatornog okvira kako bi se osigurao zdravi razvoj digitalnog tržišta.