U drugom kvartalu 2024. godine, zemlje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) zabeležile su značajan rast bruto domaćeg proizvoda (BDP). Ovaj ekonomski pokazatelj pruža važan uvid u globalne ekonomske trendove i performanse pojedinačnih zemalja.
Analiza rasta BDP-a u OECD zemljama
Prema najnovijim podacima objavljenim u četvrtak, BDP u zemljama OECD-a porastao je za približno 0,5 odsto u periodu od aprila do juna 2024. godine, u poređenju sa prethodnim tromesečjem. Ovaj rast ukazuje na postepeno jačanje ekonomske aktivnosti u razvijenim ekonomijama, uprkos globalnim izazovima.
Posebno je zanimljivo primetiti da je rast BDP-a u zemljama G7 grupe pokazao značajno ubrzanje. U drugom kvartalu, ova grupa vodećih industrijskih nacija zabeležila je rast od oko 0,5 odsto, što predstavlja primetan napredak u odnosu na skromnih 0,2 odsto iz prvog kvartala. Ovaj trend sugeriše da se najveće svetske ekonomije postepeno oporavljaju od prethodnih ekonomskih izazova.
Performanse pojedinačnih zemalja
Među zemljama G7, Japan je pokazao izuzetno snažan oporavak. Japanska ekonomija je porasla za gotovo 0,8 odsto na kvartalnom nivou, što predstavlja značajan zaokret u odnosu na kontrakciju od približno 0,6 odsto zabeleženu u prethodnom periodu. Ovaj oporavak japanske ekonomije mogao bi imati pozitivan uticaj na globalnu trgovinu i investicije.
Sjedinjene Američke Države takođe su pokazale robustniji ekonomski rast. BDP SAD-a je porastao sa 0,4 odsto u prvom kvartalu na približno 0,7 odsto u drugom. Ovaj rast je prvenstveno bio podstaknut povećanjem privatne potrošnje, što ukazuje na jačanje poverenja potrošača i poboljšanje ekonomskih uslova za američke građane.
S druge strane, nemačka ekonomija je doživela blagi pad od oko 0,1 odsto u periodu april-jun, nakon rasta od 0,2 procenta u prethodnom kvartalu. Ovo usporavanje najveće evropske ekonomije moglo bi imati implikacije za celokupnu ekonomsku situaciju u Evropskoj uniji.
Ekonomski trendovi u drugim OECD zemljama
Interesantno je primetiti da su neke manje ekonomije OECD-a pokazale izuzetno snažan rast. Poljska je predvodila sa impresivnim rastom od približno 1,5 odsto, dok su Kostarika i Irska zabeležile rast od oko 1,2 odsto. Holandija je takođe pokazala snažne performanse sa rastom od jednog procenta.
Međutim, nije sve bilo pozitivno. Izrael je, zbog rata u Gazi, doživeo značajno usporavanje ekonomskog rasta. Kvartalni rast BDP-a Izraela pao je sa 4,1 odsto u prvom kvartalu na samo 0,3 odsto u drugom. Ovaj primer ilustruje kako geopolitički događaji mogu imati dramatičan uticaj na ekonomske performanse.
Godišnji rast i dugoročni trendovi
Posmatrajući širu sliku, godišnji rast BDP-a u OECD zemljama iznosio je približno 1,8 odsto u periodu april-jun, što predstavlja blago poboljšanje u odnosu na 1,7 odsto zabeleženih u prvom kvartalu. Ovaj kontinuirani, iako skroman, rast sugeriše da se ekonomije OECD-a postepeno oporavljaju i pokazuju otpornost uprkos globalnim ekonomskim izazovima.
U zaključku, analiza BDP-a u zemljama OECD-a za drugi kvartal 2024. godine otkriva mešovitu, ali generalno pozitivnu sliku ekonomskog rasta. Dok neke zemlje pokazuju snažan oporavak, druge se suočavaju sa izazovima. Ovi trendovi naglašavaju važnost kontinuiranog praćenja i analize ekonomskih indikatora za razumevanje globalnih ekonomskih kretanja.