Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Protest radnika u Nišu: Borba za neisplaćene zarade

U Nišu se odvija značajan protest radnika propalih društvenih firmi, koji zahtevaju isplatu dugogodišnjih neisplaćenih zarada. Ovaj događaj predstavlja kulminaciju višegodišnje borbe radnika za svoja prava i finansijska potraživanja.

Pozadina protesta i zahtevi radnika

Članovi udruženja radnika, boraca i penzionera "Pobeda" okupili su se ispred Gradske kuće u Nišu, demonstrirajući svoje nezadovoljstvo zbog neisplaćenih plata. Njihov glavni zahtev usmeren je ka gradonačelniku i predsedniku Skupštine grada, tražeći ne samo isplatu zaostalih zarada, već i pripadajućih kamata i sudskih troškova.

Radosav Spaić, predsednik udruženja "Pobeda", ističe da je problem kamata posebno zabrinjavajući. On navodi primer radnika čiji osnovni dug iznosi približno 1,5 miliona dinara, dok sa kamatom to potraživanje narasta na čak 3,2 miliona dinara. Spaić naglašava da je u većini slučajeva iznos kamate veći od osnovnog duga, što dodatno otežava situaciju radnika.

Udruženje "Pobeda" formulisalo je konkretne zahteve koje će predstaviti gradskom rukovodstvu:

  • Isplata potraživanja u dve rate
  • Uključivanje kamate u visini referentne kamatne stope NBS na dan isplate
  • Nadoknada troškova za pisanje ustavnih žalbi (između 90.000 i 120.000 dinara po radniku)

Uloga države u rešavanju problema

Jedan od ključnih zahteva radnika je da Republika Srbija preuzme odgovornost za isplatu potraživanja. Spaić objašnjava da, iako Grad Niš i gradonačelnik mogu doprineti rešavanju problema, krajnja odgovornost leži na republici kao osnivaču preduzeća. On ističe da je država ta koja mora isplatiti zaostale plate, kamate i sudske troškove.

Međutim, mišljenja među radnicima su podeljena. Manji broj protestanata smatra da je predlog grada prihvatljiv, podržavajući ideju da radnici dobiju iznos jednak sadašnjoj minimalnoj zaradi pomnoženoj brojem neisplaćenih meseci.

Gradska inicijativa za rešavanje problema

Gradska uprava Niša pokazala je spremnost da se uhvati u koštac sa ovim dugogodišnjim problemom. Rebalansom budžeta, grad je opredelio 530 miliona dinara za isplatu četvrtine ukupnog duga prema radnicima društvenih firmi u stečaju ili onih gde je stečaj već okončan.

Dragoslav Pavlović, gradonačelnik Niša, najavio je plan isplate zaostalih plata u četiri jednake godišnje rate:

  1. Prva rata: novembar tekuće godine
  2. Druga rata: prva polovina naredne godine
  3. Treća rata: 2026. godina
  4. Četvrta rata: 2027. godina

Ovim planom, približno 6.000 građana Niša trebalo bi da primi ukupno oko 2,1 milijardu dinara. Gradonačelnik objašnjava da će se sredstva obezbeđivati prenosom sa neutrošenih budžetskih pozicija tokom godine, s obzirom na to da grad nije u mogućnosti da odjednom isplati tako značajan iznos.

Istorijat problema i trenutno stanje

Problem neisplaćenih zarada u Nišu ima dugu istoriju. Radnici Mašinske industrije, Elektronske industrije i drugih propalih društvenih firmi već 14 godina redovno se okupljaju svakog petka ispred Gradske kuće, zahtevajući isplatu zaostalih plata. Neki od njih potražuju više od 100 neisplaćenih plata, što ilustruje ozbiljnost i dugoročnost ovog problema.

Prema podacima gradske uprave, u Nišu postoji 57 firmi koje nisu isplatile sve zarade svojim zaposlenima. Ova statistika ukazuje na širinu problema i broj građana koji su direktno pogođeni ovom situacijom.

Reakcije radnika na predloženo rešenje

Nakon najave da će dobiti novac iz gradskog budžeta, mišljenja radnika su podeljena. Dok neki smatraju da je ovo prihvatljivo rešenje i korak napred u rešavanju njihovih problema, drugi su skeptični i traže dodatne garancije.

Jedan deo radnika insistira na isplati punog iznosa dugovanja, uključujući i kamate, argumentujući da su godinama čekali na svoja prava i da predloženo rešenje ne pokriva sve njihove gubitke. S druge strane, postoje i oni koji su spremni da prihvate gradsku ponudu, smatrajući je realnom u trenutnim ekonomskim okolnostima.

Šire implikacije problema neisplaćenih zarada

Problem neisplaćenih zarada u Nišu nije izolovan slučaj, već odražava šire izazove sa kojima se suočava srpska ekonomija u tranziciji. Propast društvenih firmi i dugogodišnje neisplaćivanje zarada imaju dalekosežne posledice ne samo na pojedince i njihove porodice, već i na celokupnu lokalnu zajednicu.

Ekonomski stručnjaci ističu da ovakve situacije negativno utiču na poverenje građana u institucije sistema i mogu dovesti do dugoročne ekonomske nestabilnosti. Takođe, naglašavaju potrebu za sistemskim rešenjima koja bi sprečila ponavljanje sličnih scenarija u budućnosti.

Zaključak i budući koraci

Situacija sa protestom radnika propalih društvenih firmi u Nišu predstavlja kompleksan problem koji zahteva pažljivo balansiranje između prava radnika i realnih mogućnosti lokalne i državne vlasti. Predloženo rešenje Grada Niša predstavlja pokušaj da se nađe kompromis, ali je očigledno da će biti potrebno dodatno pregovaranje i možda uključivanje viših nivoa vlasti kako bi se postiglo rešenje prihvatljivo za sve strane.

U narednom periodu očekuje se intenziviranje dijaloga između predstavnika radnika i gradskih vlasti, uz moguće uključivanje republičkih institucija. Ključno pitanje ostaje kako pomiriti legitimne zahteve radnika sa ograničenim budžetskim mogućnostima, istovremeno vodeći računa o pravičnosti i dugoročnoj održivosti predloženih rešenja.