Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Projekat "Jadar": Razvoj litijumskog rudnika pod državnom kontrolom

Projekat "Jadar", koji se tiče eksploatacije litijuma u Srbiji, izazvao je značajnu pažnju javnosti. Projekat "Jadar" će se razvijati pod strogom kontrolom države, poštujući sve relevantne propise i standarde, kako je nedavno izjavila ministarka rudarstva i energetike.

Stroga kontrola i standardi za projekat "Jadar"

Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije, nedavno je dala izjavu o projektu "Jadar". Ona je naglasila da će se ovaj značajan poduhvat realizovati uz puno poštovanje nacionalnih i međunarodnih propisa iz oblasti rudarstva i zaštite životne sredine. Ministarka je istakla da će se primeniti najsavremenija inženjerska rešenja i studije kako bi se minimizirali potencijalni negativni uticaji na okolinu.

U cilju transparentnosti i informisanja javnosti, Vlada je pokrenula poseban Kontakt centar. U ovom centru, građani mogu dobiti precizne i stručne odgovore na sva pitanja vezana za projekat "Jadar". Ova inicijativa je pokrenuta kao odgovor na širenje dezinformacija u javnosti, koje su izazvale zabrinutost među građanima.

Demantovanje dezinformacija o litijumskim istraživanjima

Ministarka Đedović Handanović je posebno naglasila važnost demantovanja široko rasprostranjenih dezinformacija. Ona je potvrdila da u Srbiji postoji samo jedno nalazište overenih rezervi litijuma, koje se nalazi u dolini Jadra. Suprotno glasinama, nigde drugde u zemlji se ne vrše aktivna geološka istraživanja litijuma i bora.

Ova izjava je došla kao odgovor na brojne upite zabrinutih građana iz različitih delova Srbije, uključujući Ljig, Požegu, Zrenjanin, Novi Sad, Beograd i Vršac. Mnogi su se interesovali da li se u njihovim lokalnim zajednicama vrše istraživanja litijuma, što je ministarka kategorički demantovala.

Ekonomski značaj projekta "Jadar"

Govoreći o ekonomskom aspektu, Đedović Handanović je istakla da je nalazište litijuma i bora u Srbiji jedno od najvećih na evropskom kontinentu. Prema procenama, ovaj projekat bi mogao da doprinese BDP-u Srbije sa približno 10-12 milijardi evra godišnje, što predstavlja značajan ekonomski potencijal.

Ministarka je uporedila projekat "Jadar" sa sličnim inicijativama u drugim evropskim zemljama. Na primer, u Nemačkoj se trenutno razvijaju tri projekta vezana za eksploataciju litijuma, dok se u Finskoj istraživanja vrše na više lokacija. Francuska takođe ima jedan projekat sličan srpskom rudniku.

Transparentnost i dijalog kao ključ uspeha

S obzirom na značaj projekta "Jadar", ministarka je naglasila važnost transparentne komunikacije i otvorenog dijaloga sa javnošću. Ona je pozvala građane da se direktno informišu kod nadležnih institucija o svim nedoumicama koje imaju u vezi sa projektom.

Kontakt centar Vlade Srbije je na raspolaganju građanima svakog radnog dana od 9 do 15 časova. Pozivi su besplatni, a stručnjaci iz oblasti rudarstva, geologije, zaštite životne sredine, vodoprivrede i zdravstva stoje na raspolaganju za pružanje konkretnih i preciznih informacija.

U zaključku, projekat "Jadar" predstavlja značajan poduhvat za Srbiju, kako u ekonomskom, tako i u tehnološkom smislu. Međutim, njegova realizacija će se odvijati uz strogo poštovanje svih relevantnih propisa i standarda, sa posebnim fokusom na zaštitu životne sredine i transparentnu komunikaciju sa javnošću.