Vlada Republike Srbije nedavno je donela značajnu odluku u cilju podsticanja razvoja malog preduzetništva. Usvojena je uredba kojom se definiše program podrške malim preduzećima za nabavku opreme u narednoj godini, što predstavlja važan korak u jačanju domaće privrede.
Detalji programa podrške malim preduzećima
Ovaj ambiciozni program predviđa raspodelu približno 800 miliona dinara od ukupno planiranih dve milijarde za podršku razvoju preduzetništva u 2024. godini. Sredstva će biti korišćena za sufinansiranje nabavke nove proizvodne opreme i građevinske mehanizacije, što predstavlja de minimis pomoć - bespovratna namenska sredstva koja imaju za cilj stimulisanje privrednog rasta.
Ministarstvo privrede, u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije i odabranim poslovnim bankama i lizing kompanijama, biće zaduženo za sprovođenje ovog programa. Glavni cilj je pružanje podrške investicijama i podsticanje bržeg privrednog razvoja, što bi trebalo da doprinese ukupnom ekonomskom napretku zemlje.
Uslovi i ograničenja za korišćenje sredstava
Program postavlja određene uslove i ograničenja za privredne subjekte koji žele da iskoriste ova bespovratna sredstva. Na primer:
- Privredni subjekti mogu ostvariti pravo na sufinansiranje do 50% neto vrednosti nabavke opreme.
- Obavezno je učešće od 5% neto vrednosti opreme koju nabavljaju.
- Preostalih 45% se obezbeđuje iz kredita poslovnih banaka ili finansijskog lizinga.
- Iznos odobrene bespovratne pomoći ne može biti manji od 500.000 dinara, niti veći od 5 miliona dinara.
Interesantno je napomenuti da su postavljena i ograničenja u pogledu visine bespovratnih sredstava koja se mogu dodeliti u odnosu na broj zaposlenih. Tako, na primer, subjekti sa jednim zaposlenim mogu dobiti do milion dinara podrške, dok oni sa šest i više zaposlenih mogu ostvariti subvenciju do pet miliona dinara.
Pravo učešća i potrebna dokumentacija
Pravo učešća na konkursu za dodelu bespovratnih sredstava imaju preduzetnici i pravna lica registrovana u APR kao privredna društva ili zadruge, koja su razvrstana na mikro i mala pravna lica prema Zakonu o računovodstvu.
Za učešće u programu, privredni subjekti moraju dostaviti sledeću dokumentaciju:
- Zahtev za dodelu sredstava preko odabrane banke ili lizing kompanije
- Profakturu za novu opremu koju nabavljaju
- Slike opreme sa profakture
- Dokaz o obavljanju delatnosti za koju nabavljaju opremu
- Ostalu dokumentaciju navedenu u uredbi
Delatnosti obuhvaćene programom
Program obuhvata širok spektar delatnosti, prvenstveno iz oblasti prerađivačke industrije. Međutim, postoje i određena ograničenja. Na primer, isključene su delatnosti poput proizvodnje duvanskih proizvoda, eksploziva, borbenih vozila, oružja i municije.
S druge strane, iz oblasti upravljanja otpadom mogu učestvovati samo oni registrovani za ponovnu upotrebu razvrstanih materijala. U sektoru smeštaja i ishrane, samo oni čija je delatnost "ketering" mogu računati na ovu podršku.
Proces realizacije programa
Nakon usvajanja uredbe, sledeći koraci u realizaciji programa su:
- Ministarstvo privrede raspisuje javni poziv za učešće poslovnih banaka i lizing kompanija.
- Potpisivanje trojnog ugovora između ministarstva, Razvojne agencije i izabranih banaka/lizing kompanija.
- Objavljivanje javnog poziva privrednim subjektima za dodelu bespovratnih sredstava.
- Objavljivanje informacija o načinu sprovođenja programa i uslovima izabranih banaka i lizing kompanija na zvaničnim internet stranicama.
Važno je napomenuti da su korisnici sredstava dužni da predmet investicije nabave i stave u funkciju odmah po uplati bespovratnih sredstava, a najkasnije do 31. avgusta 2025. godine.
Značaj programa za privredni razvoj Srbije
Ovaj program podrške malim preduzećima predstavlja značajan korak u stimulisanju privrednog rasta i razvoja Srbije. Pružanjem finansijske podrške za nabavku nove opreme, program ima potencijal da unapredi produktivnost i konkurentnost malih preduzeća, što bi trebalo da dovede do otvaranja novih radnih mesta i povećanja izvoza.
Kroz ovaj program, Vlada Srbije pokazuje svoju posvećenost razvoju preduzetništva i jačanju domaće privrede. Očekuje se da će ova inicijativa doprineti stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja i podstaći inovacije u različitim sektorima privrede.
U zaključku, program podrške malim preduzećima za nabavku opreme u 2024. godini predstavlja važan instrument ekonomske politike koji ima potencijal da značajno doprinese privrednom razvoju Srbije. Kroz pažljivo osmišljene uslove i kriterijume, program cilja na stimulisanje investicija i unapređenje konkurentnosti malih preduzeća, što bi trebalo da rezultira ukupnim ekonomskim napretkom zemlje.