Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Prodaja uglja iz Kragujevca: EPS kupuje 12.000 tona

U značajnom potezu za energetski sektor Srbije, kragujevačko preduzeće "Energetika" prodalo je preko 12.000 tona uglja Elektroprivredi Srbije (EPS). Ovaj potez ima višestruke implikacije za energetsku stabilnost i ekološku situaciju u regionu.

Prodaja uglja EPS-u: Detalji transakcije

Kragujevačko preduzeće "Energetika" nedavno je sklopilo ugovor sa EPS-om o prodaji približno 12.800 tona uglja. Ovaj energent, prvobitno nabavljen kao rezervno gorivo za slučaj nestašice gasa, ostao je neiskorišćen tokom prethodne grejne sezone. Prodaja viška uglja predstavlja pragmatično rešenje za obe strane, optimizujući resurse i sprečavajući potencijalno propadanje goriva.

Prema izveštaju Radio-televizije Kragujevac (RTK), koji prenosi agencija Beta, celokupna količina uglja biće transportovana u Termoelektranu "Morava" u Svilajncu. Ovaj transfer će se odvijati postepeno u narednom periodu, osiguravajući stabilno snabdevanje termoelektrane gorivom.

Ekološki aspekti i benefiti za lokalnu zajednicu

Prodaja uglja EPS-u donosi značajne ekološke prednosti za Kragujevac, posebno za naselje Pivara. Prethodno skladištenje velike količine uglja na otvorenom dovodilo je do problema samozapaljenja i širenja neprijatnih mirisa u okolini. Ovom transakcijom, lokalna samouprava efikasno rešava dugotrajan ekološki izazov, poboljšavajući kvalitet života građana.

Dodatno, ovaj potez demonstrira fleksibilnost energetskog sistema Srbije. Umesto da neiskorišćeni ugalj propada, on se preusmerava tamo gde je najpotrebniji, optimizujući resurse na nacionalnom nivou. Ovo je posebno važno u kontekstu globalnih energetskih izazova i potrebe za efikasnim upravljanjem resursima.

Implikacije za energetsku politiku Srbije

Transakcija između "Energetike" i EPS-a ilustruje širu strategiju diversifikacije energetskih izvora u Srbiji. Iako je ugalj i dalje značajan energent, posebno za termoelektrane, ovakve fleksibilne razmene ukazuju na spremnost sistema da se prilagodi promenljivim uslovima na tržištu energenata.

Važno je napomenuti da, iako je ugalj kupljen kao rezervno gorivo, njegova neiskorišćenost tokom prethodne sezone ukazuje na stabilnost snabdevanja gasom. Ovo potencijalno signalizira postepeni prelazak na čistije izvore energije, u skladu sa globalnim trendovima i ekološkim normama.

U zaključku, prodaja 12.000 tona uglja iz Kragujevca EPS-u predstavlja višestruko korisnu transakciju. Ona rešava lokalni ekološki problem, optimizuje energetske resurse na nacionalnom nivou i demonstrira adaptibilnost srpskog energetskog sektora. Ovakvi potezi su ključni za održavanje energetske stabilnosti i postepenu tranziciju ka održivijim energetskim rešenjima u budućnosti.