Privredna komora Srbije (PKS) proširuje svoje međunarodne veze, postajući ključni igrač u novom trgovinskom koridoru koji povezuje Kinu, Jugoistočnu Aziju i Evropu. Ovaj potez otvara nove mogućnosti za srpsku ekonomiju i jača poziciju zemlje na globalnom tržištu.
Privredna komora Srbije u Alijansi privrednih komora
Privredna komora Srbije sprema se da postane suosnivač i član Alijanse privrednih komora novog međunarodnog trgovinskog koridora kopno-more. Ovaj koridor, koji je deo inicijative "Pojas i put", ima za cilj da poveže zapadnu Kinu sa zemljama Jugoistočne Azije i Evrope, stvarajući nove prilike za ekonomsku saradnju i razvoj.
Marko Čadež, predsednik PKS, učestvovaće na osnivačkoj svečanosti Alijanse na poziv predsednika Nacionalne privredne komore Kine. Alijansu će činiti 20 nacionalnih privrednih i industrijskih komora iz zemalja koje se nalaze na trasi "Pojas i put". Ovo predstavlja značajan korak u jačanju ekonomskih veza između Srbije i drugih zemalja na ovom trgovinskom putu.
Nove mogućnosti za srpsku privredu
Učlanjenje u Alijansu otvara vrata srpskim kompanijama ka novim tržištima. Čadež ističe: "Ovo je za nas izuzetno važno jer dobijamo lakši pristup tržištima koja su nam do sada bila teže dostupna, poput Filipina, Kazahstana i Indonezije. Našim kompanijama će se otvoriti nove poslovne prilike."
Kina, kao jedan od najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera Srbije i globalni trgovinski gigant, igra ključnu ulogu u ovom procesu. Saradnja sa Kinom nije ograničena samo na trgovinu, već obuhvata i oblasti poput:
- Visokih tehnologija
- Električnih vozila
- Baterija
- Obnovljivih izvora energije
- Novih materijala
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom omogućava Srbiji da na kinesko tržište plasira više od 10.000 proizvoda. Pristupanje Alijansi će dodatno olakšati i pojeftiniti logističko-transportne aspekte izvoza na ovo ogromno tržište.
Globalno umrežavanje srpske privrede
PKS intenzivno radi na internacionalizaciji srpske privrede. Nedavna poseta japanske delegacije Srbiji rezultirala je prepoznavanjem naše zemlje kao potencijalnog haba za Evropu i mesta gde posluju inovativne kompanije. Japanske korporacije su takođe prepoznale kvalitet srpskih poljoprivrednih proizvoda, posebno smrznutog voća.
Predstojeća svetska izložba u Osaki predstavljaće značajnu priliku za srpsku privredu da se predstavi na biznis forumu i dogovori nove poslove sa partnerima iz Japana i celog sveta. Čadež naglašava važnost ovog događaja za proširenje međunarodne saradnje i otvaranje novih tržišta.
Saradnja sa evropskim partnerima
Pored saradnje sa azijskim zemljama, PKS aktivno radi i na jačanju veza sa evropskim partnerima. Za februar naredne godine planiran je susret srpskih i nemačkih inovativnih kompanija u Nemačkoj, u saradnji sa Privrednom komorom Frankfurta. Ovaj događaj ima za cilj da podstakne razmenu iskustava i tehnologija između srpskih i nemačkih preduzeća.
Ovakve inicijative pokazuju da Privredna komora Srbije aktivno radi na pozicioniranju srpske privrede na globalnoj sceni. Kroz učešće u međunarodnim alijansama i organizaciju bilateralnih susreta, PKS stvara platformu za rast i razvoj domaćih kompanija na svetskom tržištu.
U zaključku, uključivanje Privredne komore Srbije u Alijansu privrednih komora novog međunarodnog trgovinskog koridora predstavlja ključni korak u jačanju ekonomskih veza Srbije sa Kinom, zemljama Jugoistočne Azije i Evrope. Ovaj potez ne samo da otvara nova tržišta za srpske kompanije, već i pozicionira Srbiju kao važnu kariku u globalnom lancu trgovine i saradnje.