Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Privatizacija Energo-Zelene: Matijević kupuje za 5,1 milion evra

Privatizacija kompanije Energo-Zelena iz Inđije konačno je okončana nakon višegodišnjeg procesa. Ministarstvo privrede Srbije potpisalo je ugovor o prodaji sa Industrijom mesa Matijević, jedinim ponuđačem u postupku privatizacije.

Detalji privatizacije Energo-Zelene

Industrija mesa Matijević kupila je Energo-Zelenu za približno 5,1 milion evra, što je upola manje od procenjene vrednosti kompanije krajem 2023. godine. Ova kupovina usledila je nakon dva neuspešna pokušaja privatizacije, kada nije bilo zainteresovanih kupaca za kompaniju koja se bavi preradom neškodljivog otpada životinjskog porekla.

Ministarstvo privrede je u septembru 2024. godine po treći put objavilo javni poziv za učešće u privatizaciji, ali ovog puta uz stroge kvalifikacione uslove. Samo domaća pravna lica koja su ispunjavala te uslove mogla su učestvovati u postupku. Nakon sprovedenog postupka, Komisija za sprovođenje javnog prikupljanja ponuda sa javnim nadmetanjem donela je odluku o prodaji početkom oktobra.

Proces i uslovi prodaje

Ugovor o prodaji kapitala Energo-Zelene potpisan je 18. novembra 2024. godine. Pre zaključenja ugovora, Ministarstvo privrede je pribavilo mišljenje od USPN o nepostojanju smetnji na strani kupca za zaključenje ugovora. Ovaj korak je bio neophodan kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa privatizacije.

Slučaj Energo-Zelene privukao je pažnju javnosti još 2014. godine, kada je kompanija zajedno sa svojim belgijskim akcionarom pokrenula arbitražu protiv Srbije pred Međunarodnim centrom za rešavanje investicionih sporova u Vašingtonu. Kao razlog za pokretanje arbitražnog postupka, kompanija je navela značajne gubitke i štetu koju je pretrpela tokom poslovanja u Srbiji.

Istorijat problema i arbitraža

Energo-Zelena je tvrdila da je u postrojenje u Inđiji uložila oko 21,5 miliona evra i zaposlila više od 40 radnika, ali da se suočila sa diskriminacijom i nespremnošću srpske vlade da poštuje sopstvene propise. Kompanija je posebno isticala probleme sa radom veterinarske inspekcije i nelegalnim odlaganjem životinjskog otpada od strane konkurentskih firmi.

Ove tvrdnje su ukazivale na složenost problema u sektoru prerade životinjskog otpada u Srbiji, kao i na izazove sa kojima se suočavaju strani investitori u ovoj oblasti. Arbitražni postupak je privukao pažnju na potrebu za boljom regulacijom i nadzorom u ovom sektoru.

Od državnog do privatnog vlasništva

Država Srbija je 2019. godine postala vlasnik celokupnog kapitala Energo-Zelene, nakon što je kompanija zapala u finansijske probleme. Pet godina kasnije, odlučeno je da se kompanija vrati u privatno vlasništvo kroz proces privatizacije.

Ovaj potez predstavlja deo širih napora srpske vlade da privatizuje državna preduzeća i privuče investicije u različite sektore privrede. Privatizacija Energo-Zelene mogla bi doneti nove investicije i unapređenje tehnologije u sektoru prerade životinjskog otpada.

Zaključno, privatizacija Energo-Zelene označava kraj jednog turbulentnog perioda za ovu kompaniju i otvara novo poglavlje u njenom poslovanju. Ostaje da se vidi kako će novi vlasnik, Industrija mesa Matijević, upravljati kompanijom i da li će uspeti da reši probleme koji su doveli do prethodnih sporova i finansijskih poteškoća.