Nedavna odluka Skupštine akcionara Ortopedskog preduzeća Rudo AD o prinudnom otkupu akcija označava značajan preokret u vlasničkoj strukturi ove renomirane kompanije. Ova odluka ne samo da menja budućnost preduzeća, već i otvara brojna pitanja o budućnosti ortopedske industrije u Srbiji.
Detalji prinudnog otkupa akcija Rudo AD
Skupština akcionara Ortopedskog preduzeća Rudo AD donela je odluku o prinudnom otkupu 50.128 akcija po ceni od približno 1338 dinara po akciji. Ova cena odgovara iznosu po kojem je Link Care, većinski vlasnik, stekao gotovo 92,3% udela u kapitalu preduzeća. Rudo AD deli lokaciju sa Specijalnom bolnicom za rehabilitaciju i ortopedsku protetiku u beogradskoj opštini Savski venac, u neposrednoj blizini železničke stanice Prokop – Beograd Centar.
Kompanija Link Care, koja je postala većinski vlasnik poznatog proizvođača ortopedskih pomagala, kupila je oko 122.000 akcija Rudo AD u julu ove godine. Ubrzo nakon toga, objavili su ponudu za preuzimanje, navodeći da poseduju paket od skoro 90% kapitala. U oktobru, Link Care je preuzeo dodatnih 3% akcija, čime je prešao prag od 90%, što mu je dalo zakonsku mogućnost da sprovede prinudni otkup akcija.
Istorija privatizacije i promene vlasništva
Zanimljivo je osvrnuti se na istoriju privatizacije Rudo AD. Godine 2007., preduzeće je prodato na javnoj aukciji Nikoli Đivanoviću, poznatijem po privatizaciji beogradskih bioskopa. Istog dana, 16. februara 2007., Đivanović je kupio i AD Rudo i preduzeće Beograd film. Za proizvođača ortopedskih pomagala platio je oko 153 miliona dinara, dok je za kompaniju koja je posedovala 12 beogradskih bioskopa izdvojio približno 730 miliona dinara.
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, trenutni većinski vlasnik Rudo AD je kompanija Link Care, osnovana 2008. godine u Beogradu. Interesantno je napomenuti da Link Care u poslednje tri poslovne godine nije ostvario dobit, ima samo jednog zaposlenog, a registrovan je za konsultantske aktivnosti u vezi sa poslovanjem i ostalim upravljanjem.
Finansijski rezultati i poslovanje Rudo AD
Nasuprot tome, Rudo AD je u 2023. godini ostvario prihode od gotovo 176 miliona dinara i dobit od približno 11,7 miliona dinara, koju je iskazao i u prethodne dve poslovne godine. Preduzeće trenutno zapošljava 49 radnika i nalazi se na atraktivnoj lokaciji blizu železničke stanice Beograd Centar (Prokop) u beogradskoj opštini Savski Venac.
Važno je istaći da je u Napomenama uz finansijski izveštaj za 2023. godinu Rudo AD, u delu koji se odnosi na događaje nakon datuma bilansa stanja, među važnijim poslovnim događanjima navedeno i "smanjenje-gašenje sektora proizvodnje protetike i ortotike". Ova informacija može ukazivati na značajne promene u poslovnoj strategiji preduzeća.
Uticaj prinudnog otkupa na Akcionarski fond
Prinudni otkup akcija imaće uticaja i na Akcionarski fond, čiji su vlasnici svi građani Srbije. Novac od prodaje kapitala Rudo AD biće uplaćen i na račun ovog fonda. Akcionarski fond trenutno upravlja kapitalom 450 firmi u vidu akcija i udela, a osnovan je sa ciljem upravljanja i raspolaganja imovinom privatizovanih, neprivatizovanih i onih kompanija u kojima je raskinut ugovor o privatizaciji.
Ovaj postupak prinudnog otkupa akcija označava značajnu prekretnicu za Rudo AD. Nakon 17 godina od pokretanja postupka privatizacije, preduzeće će po prvi put biti u potpunosti bez državnog ili društvenog kapitala u vlasničkoj strukturi. Ova promena otvara nova pitanja o budućem poslovanju i razvoju kompanije, kao i o potencijalnim implikacijama za tržište ortopedskih pomagala u Srbiji.
Zaključak i buduće perspektive
Prinudni otkup akcija Rudo AD predstavlja značajan korak u transformaciji vlasničke strukture ovog renomiranog proizvođača ortopedskih pomagala. Ovaj potez ne samo da menja budućnost samog preduzeća, već potencijalno utiče i na celokupno tržište ortopedskih proizvoda u Srbiji. Buduće poslovanje i razvoj Rudo AD pod novim vlasništvom biće od velikog interesa za stručnu javnost i korisnike ortopedskih pomagala.