Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Prevremena penzija u Srbiji: Pravni aspekti i implikacije

Prevremena penzija u Srbiji predstavlja složeno pitanje koje zahteva pažljivo razmatranje pravnih aspekata i njihovih implikacija na radni odnos. Ovaj članak detaljno analizira uslove za prevremenu penziju, postupak njenog ostvarivanja i posledice po zaposlene i poslodavce.

Razumevanje koncepta prevremene penzije

Prevremena penzija je termin koji se često koristi u svakodnevnom govoru, ali zapravo nije zvanično definisan u srpskom zakonodavstvu. Advokat Dragana Vidaković objašnjava: "Ako pokušate da pronađete pojam 'prevremena starosna penzija' u zakonu, nećete ga naći. To je termin koji se ustalio među građanima, ali kao takav ne postoji u zakonskim aktima."

Umesto toga, zakon koristi termin "raniji odlazak u starosnu penziju", što se u suštini odnosi na mogućnost završetka radnog veka pre sticanja uslova za punu penziju. Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju precizira uslove za ostvarivanje ovog prava.

Zakonski okvir za prevremenu penziju

Član 19. Zakona o PIO definiše uslove za sticanje prava na punu starosnu penziju: 65 godina života i minimum 15 godina osiguranja, ili 45 godina osiguranja bez obzira na starost. Međutim, član 19a istog zakona otvara mogućnost za raniji odlazak u penziju, što se kolokvijalno naziva prevremenom penzijom.

Važno je napomenuti da Zakon o radu ne prepoznaje prevremenu penziju kao osnov za prestanak radnog odnosa. Ovo stvara određene pravne nejasnoće i komplikacije u praksi.

Implikacije na radni odnos

Kada je reč o prestanku radnog odnosa, Zakon o radu propisuje da radni odnos prestaje po sili zakona samo u slučaju odlaska u punu penziju. Konkretno, to se dešava kada zaposleni navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, osim ako se poslodavac i zaposleni ne dogovore drugačije.

Ova situacija stvara pravnu prazninu kada je u pitanju prevremena penzija. Poslodavac ne može jednostrano poslati zaposlenog u prevremenu penziju, niti mu izdati rešenje o prestanku radnog odnosa po tom osnovu.

Postupak odlaska u prevremenu penziju

S obzirom na to da ostvarenje prava na prevremenu starosnu penziju nije zakonski osnov za prestanak radnog odnosa, postavlja se pitanje kako pravilno okončati radni odnos u ovom slučaju. Sudska praksa je dala odgovor na ovo pitanje.

Prema presudi Vrhovnog kasacionog suda (Rev2. 168/20 od 10.9.2020), zaposleni je taj koji treba da inicira proces. Procedura je sledeća:

  1. Zaposleni podnosi zahtev za raskid radnog odnosa.
  2. Na osnovu tog zahteva, poslodavac donosi akt o okončanju radnog odnosa.
  3. Ovaj akt se formuliše kao rešenje o prestanku radnog odnosa zbog otkaza Ugovora o radu od strane zaposlenog, sa naznakom da je dat radi odlaska u prevremenu starosnu penziju.

Pitanje otpremnine

Zakon o radu propisuje obavezu isplate otpremnine zbog odlaska u penziju, ali ne precizira o kojoj vrsti penzije se radi. Ovo otvara prostor za tumačenje da se ova odredba odnosi na sve vrste penzija, uključujući i prevremenu starosnu penziju.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja potvrdilo je da je poslodavac dužan da isplati otpremninu i zaposlenom kojem radni odnos prestaje zbog odlaska u prevremenu starosnu penziju. Minimalni iznos otpremnine je dve prosečne zarade, ali konkretna suma može biti definisana opštim aktom poslodavca.

Nedoumice i pravne praznine

Uprkos postojećim tumačenjima i sudskoj praksi, i dalje postoje određene nedoumice vezane za prevremenu penziju. Na primer, nije jasno definisano šta bi se desilo sa radnim odnosom zaposlenog koji je ostvario pravo na prevremenu starosnu penziju, ali nije podneo zahtev za raskid radnog odnosa.

Advokat Vidaković smatra da bi u takvom slučaju zaposleni verovatno ostao u radnom odnosu sve dok ne navrši godine za punu starosnu penziju. Međutim, ovo pitanje zahteva dodatno pravno razjašnjenje i potencijalno zakonsko regulisanje.

Zaključak

Prevremena penzija u Srbiji predstavlja kompleksno pravno pitanje koje zahteva pažljivo razmatranje svih aspekata. Iako pruža mogućnost ranijeg završetka radnog veka, ona takođe nosi određene pravne izazove i potencijalne nedoumice. Zaposleni i poslodavci treba da budu dobro informisani o svojim pravima i obavezama vezanim za prevremenu penziju kako bi izbegli moguće komplikacije.