Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Pregovori o minimalnoj ceni rada za 2025. godinu počinju uskoro

Pregovori o minimalnoj ceni rada za 2025. godinu u Srbiji uskoro će početi, označavajući važan korak u određivanju ekonomskih uslova za radnike širom zemlje. Ovaj proces uključuje složene pregovore između različitih socijalnih partnera i zahteva pažljivu analizu brojnih ekonomskih faktora.

Početak pregovora o minimalnoj ceni rada

Dušan Petrović, sekretar Socijalno-ekonomskog saveta (SES), potvrdio je za Biznis.rs da će pregovori o minimalnoj ceni rada za 2025. godinu započeti 15. avgusta. Trenutno je u toku faza formiranja pregovaračkog tima, koji će imati dvonedeljni rok da postigne dogovor od početka pregovora.

Petrović je objasnio da su Ministarstvo finansija i Unija poslodavaca Srbije već dostavili imena članova svojih pregovaračkih timova zajedno sa ovlašćenjima. Međutim, još se čeka da svoje članove imenuju Ministarstvo rada, Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati "Nezavisnost".

Konstituisanje Socijalno-ekonomskog saveta

Paralelno sa pripremama za pregovore o minimalnoj ceni rada, u toku je i konstituisanje samog SES-a. Očekuje se da Vlada Srbije imenuje svoje članove i njihove zamenike u ovom važnom telu. Petrović je izrazio uverenje da će pregovarački timovi biti formirani do kraja tekućeg meseca.

Predsedavajući SES-a trenutno je Miloš Nenezić, predsednik Unije poslodavaca Srbije i generalni direktor Trayal Korporacije. On je preuzeo ovu funkciju u aprilu ove godine od Ljubisava Orbovića, predsednika Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Proces i rokovi pregovora

Pregovore o minimalnoj ceni rada vode timovi socijalnih partnera – Vlade Srbije, sindikata i poslodavaca. Planirano je da se pregovori okončaju do 30. avgusta. Ukoliko se ne postigne dogovor, Vlada Srbije će doneti odluku o visini minimalne cene rada u narednom roku od 15 dana. Cilj je da minimalna cena rada bude utvrđena do 15. septembra, kako bi se mogla primenjivati od 1. januara 2025. godine.

Petrović je naglasio važnost pripremnih aktivnosti, posebno ističući da Ministarstvo finansija treba da pripremi analize definisane članom 112 Zakona o radu do početka pregovora. Ove analize su ključne za informisano donošenje odluka tokom pregovaračkog procesa.

Faktori koji utiču na određivanje minimalne cene rada

Član 112 Zakona o radu propisuje nekoliko ključnih faktora koji se uzimaju u obzir pri utvrđivanju minimalne cene rada. Ovi faktori uključuju:

  • Egzistencijalne i socijalne potrebe zaposlenog i njegove porodice, izražene kroz vrednost minimalne potrošačke korpe
  • Kretanja stope zaposlenosti na tržištu rada
  • Stopa rasta bruto domaćeg proizvoda
  • Kretanja potrošačkih cena
  • Kretanja produktivnosti
  • Kretanja prosečne zarade u Srbiji

Ovi faktori pružaju sveobuhvatan okvir za procenu adekvatne minimalne cene rada, uzimajući u obzir kako potrebe radnika, tako i ekonomsku realnost zemlje.

Prethodna iskustva i očekivanja

Važno je napomenuti da na poslednjoj sednici o minimalnoj ceni rada za 2024. godinu, održanoj 7. septembra 2023. godine, nije postignut konsenzus među socijalnim partnerima. Kao rezultat toga, Vlada Srbije je donela odluku da minimalna cena rada iznosi 271 dinar po radnom satu u bruto iznosu.

Aleksandar Trifunović, poreski konsultant i vlasnik računovodstvene agencije TYB Consulting, tada je procenio da će se minimalni iznosi zarada u 2024. godini kretati u rasponu od približno 43.360 dinara za 168 radnih sati do gotovo 49.864 dinara za 184 radna sata.

Izazovi u formiranju pregovaračkih timova

Proces formiranja pregovaračkih timova za određivanje minimalne cene rada suočava se sa dodatnim izazovom zbog nedavnog konstituisanja nove Vlade Srbije. Nova vlada, formirana 2. maja, tek treba da imenuje sopstvene članove SES-a.

Petrović je objasnio da je u toku procedura za imenovanje članova Saveta iz redova Vlade Srbije i njihovih zamenika. Ovo je neophodno jer su momentom konstituisanja nove Vlade razrešeni ministri iz prethodnog kabineta, čime im je tehnički prestao mandat u SES-u.

Ministri su, inače, članovi SES-a po funkciji. To uključuje predsednika Vlade i ministre za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja, finansije, privredu, prosvetu i zdravlje. Svaki od ovih ministara ima i zamenika člana.

Sledeći koraci u procesu

Petrović je potvrdio da je pokrenuta procedura imenovanja članova SES-a iz reda Vlade i izrazio očekivanje da će ta procedura biti završena do kraja ovog meseca. Nakon dobijanja rešenja Vlade Srbije o imenovanju, biće sazvan Kolegijum SES-a.

Kolegijum SES-a čine ministar rada, predsednik Unije poslodavaca Srbije, predsednici SSSS i UGS "Nezavisnost", kao i sam Petrović po funkciji. Na Kolegijumu će se utvrditi termin održavanja sednice SES-a i dnevni red, što će označiti početak konkretnih pregovora o minimalnoj ceni rada.

U zaključku, pregovori o minimalnoj ceni rada za 2025. godinu predstavljaju složen proces koji zahteva pažljivo balansiranje interesa različitih socijalnih partnera i ekonomskih faktora. Ishod ovih pregovora imaće značajan uticaj na životni standard radnika i ekonomsku stabilnost Srbije u narednom periodu.