Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Povećanje minimalca utiče na rast zarada u Srbiji

Nedavno povećanje minimalne zarade u Srbiji od 13,7% predstavlja značajan korak ka unapređenju ekonomskog stanja radnika. Ova promena ne samo da direktno utiče na primanja najniže plaćenih radnika, već ima potencijal da pokrene opšti rast zarada u zemlji.

Uticaj povećanja minimalne zarade na srpsku ekonomiju

Povećanje minimalne zarade ima višestruke efekte na ekonomiju Srbije. Prema rečima Miloša Nenezića, predsednika Unije poslodavaca Srbije (UPS), ovo povećanje će doprineti rastu ostalih zarada u zemlji. Mnoge kompanije i institucije vezuju svoje platne sisteme za minimalnu zaradu, što znači da će povećanje minimalca automatski dovesti do rasta plata i u drugim sektorima.

UPS, koja obeležava 30 godina postojanja, ističe da je rast domaće privrede rezultat konstantnog dijaloga između poslodavaca i sindikata. Ovaj dijalog se odvija u okviru Socijalno-ekonomskog saveta Srbije, gde se razmatraju ključna pitanja vezana za radne odnose i ekonomski razvoj.

Izazovi i rešenja u oblasti bolovanja

Jedno od gorućih pitanja koje se razmatra na sednicama Socijalno-ekonomskog saveta jeste regulisanje bolovanja. Sindikati zahtevaju 100% nadoknadu za maligne bolesti tokom celokupnog trajanja lečenja, kao i promenu u obračunu proseka za bolovanje sa godinu dana na tri meseca.

Nenezić ističe da poslodavci nisu protiv ovih predloga, naglašavajući da je zadovoljan radnik ključ uspešnog poslovanja. Međutim, potrebno je rešiti problem zloupotrebe bolovanja, koji predstavlja značajan izazov za poslodavce i ekonomiju u celini.

Predlozi za sprečavanje zloupotrebe bolovanja

UPS predlaže nekoliko mera za rešavanje ovog problema:

  • Pooštravanje kontrole izdavanja bolovanja, posebno u manjim sredinama
  • Podizanje svesti radnika o negativnim posledicama neopravdanog odsustva sa posla
  • Saradnja između poslodavaca, sindikata i nadležnih ministarstava u cilju pronalaženja efikasnih rešenja

Uloga stranih radnika u srpskoj ekonomiji

Nenezić se osvrnuo i na pitanje dolaska stranih radnika u Srbiju. Iako priznaje da je priliv strane radne snage pomogao u prevazilaženju nedostatka radnika u određenim sektorima, on naglašava potrebu za uravnoteženim pristupom.

"Treba imati pravu meru kada je reč o zapošljavanju stranih radnika," ističe Nenezić, sugerišući da dugoročno rešenje leži u razvoju domaće radne snage i unapređenju obrazovnog sistema.

Budućnost srpske ekonomije i uloga minimalne zarade

Rast minimalne zarade predstavlja važan korak u jačanju srpske ekonomije. Ova mera ne samo da poboljšava životni standard radnika, već i stimuliše potrošnju i ekonomski rast. Međutim, neophodno je pažljivo balansirati između potreba radnika i mogućnosti poslodavaca kako bi se osigurao održiv ekonomski razvoj.

U zaključku, povećanje minimalne zarade u Srbiji predstavlja značajan potez koji će imati dalekosežne posledice na celokupnu ekonomiju. Iako postoje izazovi poput regulisanja bolovanja i integracije stranih radnika, konstruktivan dijalog između poslodavaca, sindikata i države pruža osnovu za pronalaženje efikasnih rešenja i dalji napredak srpske privrede.