Pred početak nove grejne sezone u Srbiji, mnoge toplane najavljuju povećanje cena svojih usluga. Ova promena će značajno uticati na budžete domaćinstava širom zemlje, dok se neki gradovi odlučuju za održavanje postojećih tarifa.
Priprema za novu grejnu sezonu i povećanje cena grejanja
Toplane širom Srbije intenzivno se pripremaju za predstojeću grejnu sezonu, koja bi, prema najavama Poslovnog udruženja Toplane Srbije, trebalo da započne 15. oktobra. Međutim, ukoliko temperature tri uzastopna dana padnu ispod 12 stepeni Celzijusa, grejanje bi moglo početi i ranije. Ovo pravilo omogućava fleksibilnost u odnosu na vremenske prilike, osiguravajući da građani ne ostanu bez adekvatnog grejanja u slučaju iznenadnog zahlađenja.
Nažalost, mnoge toplane su primorane da povećaju cene svojih usluga za predstojeću sezonu. Među njima je i ona sa najvećim brojem korisnika - Beogradske elektrane. Stanovnici glavnog grada će od ove sezone plaćati uvećane račune za grejanje. Umesto dosadašnjih 132,8 dinara, nova cena će iznositi približno 144,6 dinara po kvadratnom metru (uključujući PDV). To praktično znači da će vlasnik stana od 50 kvadrata u proseku izdvajati oko 600 dinara više mesečno za grejanje.
Analiza povećanja cena u različitim gradovima Srbije
Važno je napomenuti da ovo nije prvo povećanje cena u kratkom vremenskom periodu. Poslednje korigovanje cena izvršeno je prošlog septembra, kada je zabeležen rast od šest procenata. Sada, sa novim povećanjem od 8,92 procenta, ukupno povećanje na računima za grejanje u poslednjih godinu i po dana dostiže čak 20 procenata. Ovo značajno opterećenje za budžete domaćinstava izaziva zabrinutost među građanima.
Situacija nije ista u svim gradovima Srbije. Na primer, Jovana Gvozdenović iz kruševačke Toplane ističe da su u ovom gradu sve pripreme za početak grejanja izvršene i da je, kao i u Beogradu, 15. oktobar najavljen kao datum početka sezone. Međutim, cene u Kruševcu su povećane za 20 procenata od 1. oktobra, što znači da će potrošači uvećane račune dobijati od novembra.
Subotička toplana takođe je najavila poskupljenje. Nova cena za tarifnu grupu "stambeni prostor" iznosiće otprilike 7,32 dinara po kilovat satu, dok će nova cena za tarifni element površina biti oko 42,82 dinara po kvadratnom metru. Za poslovne prostore, cene su nešto više, sa tarifom od približno 9,15 dinara po kilovat satu za energiju i 369,74 dinara po kilovatu za instalisanu snagu. Na sve ove cene obračunava se PDV od 10 procenata.
Razlozi za povećanje cena i izuzeci
Đorđe Roškić, direktor toplane u Majdanpeku, objasnio je da je njihovo javno preduzeće bilo prinuđeno da poveća cene grejanja za 30 procenata od 1. jula. Razlog za ovo drastično povećanje leži u činjenici da toplana u Majdanpeku greje 24 sata dnevno, a cene energenata su značajno porasle. Grejanje je, prema njegovim rečima, sa 105 dinara poskupelo na otprilike 125 dinara sa PDV-om.
Interesantno je da neke toplane primenjuju drugačiji pristup. Na primer, u Čačku je direktor toplane, Danko Ćalović, najavio da će fiksni deo cene, koji obuhvata troškove poslovanja, biti povećan, dok će varijabilni deo, koji zavisi od energenata i čini 70 procenata ukupne cene, biti smanjen. Ovo bi moglo značiti da će građanima koji budu imali veću potrošnju toplotna energija biti jeftinija. Štaviše, ako potrošnja ostane ista kao prošle godine, račun bi, uprkos poskupljenju, mogao biti manji za oko tri do četiri procenta.
JP "Gradska toplana" Jagodina takođe je povećala cene grejanja, ali za 10 procenata od 1. oktobra. Varijabilni deo cene će iznositi približno 6,86 dinara bez PDV-a po kilovat satu, dok će fiksni deo po kvadratnom metru biti oko 42,77 dinara.
Gradovi koji održavaju postojeće cene grejanja
Uprkos trendu povećanja cena, postoje i izuzeci. Novosadska toplana je jedna od retkih koja nije povećala cene grejanja za ovu sezonu. Ivana Stanimirović iz ove toplane ističe da su potpuno spremni za predstojeću grejnu sezonu koja će najverovatnije početi 15. oktobra, osim ako zbog niskih temperatura ne bude potrebno da krene ranije.
Slično tome, Toplifikacija iz Lazarevca nije menjala cene, a iz ovog preduzeća su potvrdili da su spremni za grejnu sezonu koja počinje naredne nedelje. Direktor toplane iz Užica, Branko Filipović, naglašava da nije bilo potrebe da se poveća cena grejanja za Užičane. On očekuje da neće biti potrebe za povećanjem cena ni tokom grejne sezone, ali napominje da to ne zavisi samo od njih, već i od ulaznih troškova u toplani.
U Užicu se temperatura meri od 9 do 16 časova, i ako bude ispod 12 stepeni Celzijusa, grejanje će početi i pre zvaničnog datuma. Prema prognozi, ako za vikend bude zahlađenje, grejanje bi moglo početi već u subotu.
Kako se približava nova grejna sezona, povećanje cena grejanja postaje sve aktuelnije pitanje širom Srbije. Dok neke toplane uvode značajna poskupljenja, druge uspevaju da održe postojeće tarife. Građani će morati pažljivo da planiraju svoje budžete kako bi se prilagodili ovim promenama u troškovima grejanja.