U Srbiji se očekuje značajno poskupljenje grejanja u predstojećoj grejnoj sezoni. Toplane u nekoliko gradova, uključujući Suboticu, Beograd, Majdanpek i Čačak, zatražile su odobrenje za povećanje cena toplotne energije. Ova promena će uticati na hiljade domaćinstava širom zemlje.
Subotička toplana predlaže povećanje cena
Poskupljenje grejanja u Subotici moglo bi da postane realnost u narednoj grejnoj sezoni. Subotička toplana, koja trenutno snabdeva toplotnom energijom više od 10.500 stanova, zatražila je od Gradskog veća odobrenje za povećanje cena, pozivajući se na poslovne gubitke. Prema predloženom cenovniku, varijabilni deo cene, koji se plaća isključivo tokom grejne sezone, mogao bi da poraste za gotovo 10 procenata, sa približno 6,7 na 7,3 dinara po kilovatu isporučene toplotne energije.
Fiksni deo cene, koji korisnici plaćaju tokom cele godine, mogao bi da poskupi za skoro 20 odsto, sa otprilike 36 na 43 dinara po kvadratnom metru grejane površine. Ovakvo povećanje cena moglo bi značajno da utiče na budžete mnogih domaćinstava u Subotici.
Beogradske elektrane predlažu poskupljenje od 9 odsto
Stanovnici glavnog grada Srbije takođe bi mogli da se suoče sa poskupljenjem grejanja. Beogradske elektrane su uputile zahtev Sekretarijatu za energetiku za odobravanje novih cena toplotne energije za predstojeću sezonu 2024/2025. Predloženo je povećanje od oko 9 procenata.
Za naplatu po utrošku, Beogradske elektrane su predložile da cena varijabilnog dela za stambeni prostor bude povećana sa otprilike 7,3 na 7,8 dinara po kilovat-satu (KWh), ne računajući PDV. Za poslovni prostor, predlog je da cena poraste sa približno 8,9 na 9,5 dinara po KWh, takođe bez PDV-a.
Fiksni deo cene, koji se odnosi na snagu, mogao bi da poraste sa oko 4.860 na 5.460 dinara po kilovatu godišnje, kako za stambeni, tako i za poslovni prostor. Kod naplate prema zagrevanoj površini i instalisanoj snazi, predloženo je povećanje godišnje cene za stambeni prostor sa približno 1.450 na 1.580 dinara po kvadratu, bez PDV-a, što predstavlja povećanje od skoro 9 procenata.
Situacija u drugim gradovima Srbije
U Majdanpeku je već došlo do poskupljenja grejanja. Direktor tamošnje toplane, Đorđe Roškić, objasnio je da je javno preduzeće bilo prinuđeno da poveća cene grejanja za 30 odsto od 1. jula, zbog neprekidnog grejanja i poskupljenja energenata. Cena grejanja je porasla sa 105 na 125 dinara sa PDV-om.
U Čačku je situacija nešto drugačija. Danko Ćalović, direktor čačanske toplane, istakao je da je fiksni deo cene, koji obuhvata troškove poslovanja, povećan, dok je varijabilni deo, koji zavisi od cena energenata i čini 70 odsto ukupne cene, smanjen. Ovo bi moglo da znači da će građani koji budu imali veću potrošnju toplotne energije zapravo plaćati manje. Ako potrošnja ostane na nivou prošlogodišnje, računi bi, uprkos nominalnom poskupljenju, mogli da budu manji za 3-4 procenta.
Implikacije poskupljenja grejanja za građane Srbije
Predložena poskupljenja grejanja mogla bi da imaju značajan uticaj na finansije mnogih domaćinstava u Srbiji. Povećanje cena dolazi u vreme kada mnogi građani već osećaju pritisak zbog rastuće inflacije i povećanja troškova života. Ovo bi moglo da dovede do toga da neki građani traže alternativne načine grejanja ili da se okrenu merama štednje energije.
S druge strane, toplane ističu da su poskupljenja neophodna kako bi se pokrili rastući troškovi poslovanja i obezbedilo stabilno snabdevanje toplotnom energijom. Mnoge toplane u Srbiji suočavaju se sa izazovima poput zastarele infrastrukture i potrebe za modernizacijom, što zahteva značajna ulaganja.
U narednom periodu, biće važno pratiti kako će nadležni organi reagovati na ove predloge za poskupljenje grejanja. Takođe, biće zanimljivo videti kako će građani prilagoditi svoje navike potrošnje energije u svetlu ovih potencijalnih promena cena.
Zaključno, poskupljenje grejanja u Srbiji predstavlja kompleksno pitanje koje balansira između potreba građana za pristupačnom energijom i neophodnosti održivog poslovanja toplana. Dok se čeka konačna odluka o cenama, građanima se savetuje da razmotre mere energetske efikasnosti kako bi smanjili svoje račune za grejanje.