Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Poskupljenje goriva u Srbiji: Nove cene na pumpama

U Srbiji se očekuje značajno poskupljenje goriva koje će stupiti na snagu sledećeg petka. Ova promena će uticati na cene kako dizela tako i benzina na pumpama širom zemlje.

Nove cene goriva na srpskim pumpama

Od 29. novembra, vozači u Srbiji suočiće se sa višim cenama goriva. Dizel će poskupeti za približno tri dinara, dostižući maksimalnu cenu od oko 197 dinara po litru. S druge strane, benzin će biti skuplji za otprilike jedan dinar, sa novom cenom od približno 181 dinar za litar.

Interesantno je napomenuti da će poljoprivrednici imati povlašćenu cenu dizela od oko 179 dinara po litru. Međutim, ova povlastica je ograničena na maksimalno 100 litara po hektaru obradive površine.

Vladine mere za kontrolu cena goriva

Vlada Srbije aktivno radi na regulisanju cena goriva. U martu 2022. godine, usvojena je Uredba o ograničavanju visine cena derivata nafte za evrodizel i evropremijum BMB 95. Cilj ove mere je sprečavanje većih poremećaja na tržištu i očuvanje životnog standarda građana u uslovima ekonomske krize.

Ova uredba predstavlja deo šireg paketa mera kojima vlada nastoji da ublaži negativne efekte globalne ekonomske situacije na domaće tržište. Implementacija ovih mera pokazuje da je vlada prepoznala ozbiljnost situacije i potrebu za intervencijom.

Uticaj poskupljenja goriva na potrošače

Poskupljenje goriva će nesumnjivo imati značajan uticaj na svakodnevni život građana Srbije. Povećanje cena dizela i benzina može dovesti do:

  • Povećanja troškova prevoza
  • Potencijalnog rasta cena robe široke potrošnje
  • Dodatnog pritiska na kućne budžete

Važno je napomenuti da se cene goriva u Srbiji utvrđuju na nedeljnom nivou, tačnije svakog petka. Ova praksa omogućava relativno brzo prilagođavanje cenama na globalnom tržištu nafte, ali takođe može dovesti do čestih fluktuacija cena na domaćem tržištu.

Dugoročne implikacije poskupljenja goriva

Dugoročno gledano, kontinuirano poskupljenje goriva može imati šire ekonomske implikacije. Moguće posledice uključuju:

  1. Povećanje troškova proizvodnje i transporta
  2. Potencijalno smanjenje konkurentnosti domaće privrede
  3. Potrebu za većim ulaganjima u alternativne izvore energije

Ipak, važno je naglasiti da Vlada Srbije kontinuirano prati situaciju i prilagođava mere kako bi se ublažili negativni efekti poskupljenja goriva na građane i privredu.

U zaključku, poskupljenje goriva u Srbiji predstavlja kompleksan izazov koji zahteva pažljivo balansiranje između potreba potrošača, ekonomskih realnosti i dugoročnih ciljeva energetske politike. Redovno praćenje i prilagođavanje cena goriva ostaje ključni aspekt ekonomske politike u narednom periodu.