Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Poreske kontrole otkrivaju nepravilnosti u poslovanju

Poreska uprava Crne Gore intenzivirala je napore u borbi protiv nepravilnosti u poslovanju, sprovodeći opsežne kontrole i izričući značajne novčane kazne. Ova akcija ima za cilj unapređenje poreske discipline i suzbijanje sive ekonomije.

Intenzivne poreske kontrole otkrivaju brojne nepravilnosti

U periodu od početka maja do protekle nedelje, poreski inspektori su sproveli sveobuhvatnu akciju provere regularnosti poslovanja poreskih obveznika. Tokom ovog perioda, obavljeno je čak 3.080 kontrola, što ukazuje na ozbiljnost pristupa Poreske uprave u borbi protiv finansijskih nepravilnosti.

Rezultati ovih kontrola su bili značajni: utvrđeno je 450 nepravilnosti, što je dovelo do izdavanja 614 prekršajnih naloga. Kao posledica ovih nalaza, izrečene su novčane kazne u ukupnom iznosu od približno 2,06 miliona evra, što predstavlja značajan udarac za one koji ne poštuju poreske propise.

Naplata kazni i privremene zabrane obavljanja delatnosti

Prema saopštenju PU, zaduženje po osnovu izrečenih novčanih kazni iznosi oko 1,19 miliona evra. Od ovog iznosa, uspešno je naplaćeno 962.710 evra, što čini impresivnih 81% ukupnog zaduženja. Ova visoka stopa naplate ukazuje na efikasnost sistema i spremnost većine poreskih obveznika da prihvate odgovornost za svoje prekršaje.

Važno je napomenuti da se ova naplata odnosi na poreske obveznike koji su prihvatili prekršajnu odgovornost i iskoristili mogućnost umanjenja kazne za trećinu, plaćanjem u roku od osam dana, u skladu sa Zakonom o prekršajima. Ova opcija predstavlja podsticaj za brzo rešavanje prekršaja i smanjenje administrativnog opterećenja.

U skladu sa ovlašćenjima iz Zakona o poreskoj administraciji, Poreska uprava je u izveštajnom periodu primenila i strožu meru - privremenu zabranu obavljanja delatnosti za 29 poreskih obveznika. Ova mera se primenjuje u slučajevima težih prekršaja ili ponovljenih nepravilnosti.

Unapređenje efikasnosti poreskih kontrola

Analiza rezultata pokazuje zanimljiv trend: sa manjim brojem kontrola utvrđeno je više nepravilnosti. Ovo ukazuje na povećanu efikasnost i ciljani pristup poreskih inspektora. Razlog za ovakav uspeh leži u detaljnoj pripremi i analizi rizika pre samih kontrola.

Poreski inspektori se posebno fokusiraju na ciljane kontrole obveznika kod kojih su tokom prethodne godine utvrđeni prekršaji ili za koje postoje saznanja da ne evidentiraju promet i ne izdaju račune korisnicima usluga. Ovakav pristup omogućava optimalno korišćenje resursa i povećava efikasnost kontrola.

Cilj Poreske uprave: Unapređenje komunikacije i jačanje poverenja

Predstavnici Poreske uprave naglašavaju da je njihov primarni cilj unapređenje komunikacije i jačanje odnosa poverenja sa poreskim obveznicima. Oni veruju da poreski obveznici mogu dati značajan doprinos kroz dobrovoljno izvršavanje poreskih obaveza.

Ovo podrazumeva nekoliko ključnih aspekata:

  • Prijavljivanje svih prihoda
  • Podnošenje propisanih prijava
  • Plaćanje poreza u propisanim rokovima

Ovakav pristup ne samo da olakšava rad Poreske uprave, već i doprinosi stvaranju stabilnijeg i pravednijeg poreskog sistema u Crnoj Gori.

Uloga građana u suzbijanju sive ekonomije

Poreska uprava ističe važnu ulogu građana u kreiranju pozitivnog ambijenta na tržištu Crne Gore i suzbijanju sive ekonomije. Građani se pozivaju da prijavljuju uočene nepravilnosti putem telefonskog broja 19707 ili preko platforme "Budi odgovoran".

Ovaj vid saradnje između građana i poreskih organa može značajno doprineti:

  1. Smanjenju nelojalne konkurencije
  2. Povećanju budžetskih prihoda
  3. Unapređenju kvaliteta javnih usluga

U zaključku, intenzivne poreske kontrole u Crnoj Gori otkrivaju značajne nepravilnosti u poslovanju, rezultirajući visokim novčanim kaznama. Poreska uprava nastavlja sa naporima da unapredi poresku disciplinu i suzbije sivu ekonomiju, oslanjajući se na saradnju sa građanima i poreskim obveznicima.