Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Položaj muškaraca na tržištu rada u Srbiji

Tržište rada u Srbiji pokazuje složenu sliku kada je u pitanju položaj muškaraca. Iako statistike ukazuju na njihovu dominaciju u mnogim sektorima, postoje i značajni izazovi s kojima se suočavaju, posebno u pogledu nezaposlenosti i stereotipa vezanih za određene profesije.

Dominacija muškaraca u određenim sektorima

Tržište rada u Srbiji karakteriše se značajnom rodnom neravnotežom u korist muškaraca u određenim sektorima. Prema podacima RZS-a, muškarci čine 53% ukupno zaposlenih u zemlji. Ova dominacija je posebno izražena u građevinarstvu, gde muškarci čine čak 90,8% radne snage, i u poljoprivredi, gde njihov udeo iznosi 70,2%.

Interesantno je primetiti da je u uslužnim delatnostima situacija gotovo izjednačena između polova. Međutim, kada se pogleda struktura rukovodećih pozicija, 65% direktora i funkcionera su muškarci. Još drastičnija je situacija u zanatskim zanimanjima, gde muškarci čine 83% radne snage, dok u vojnim zanimanjima njihov udeo dostiže čak 88%.

Razlike u zaradama i preduzetništvu

Uprkos dominaciji u mnogim sektorima, postoji značajna rodna nejednakost u pogledu zarada. Prema publikaciji RZS-a "Žene i muškarci u Republici Srbiji 2023", žene u proseku zarađuju 8,8% manje od muškaraca. Ova razlika je još izraženija kod nižih stepena obrazovanja, što ukazuje na kompleksnost problema rodne nejednakosti na tržištu rada.

U sferi preduzetništva, muškarci takođe dominiraju. Podaci Agencije za privredne registre iz 2023. godine pokazuju da su muškarci zakonski zastupnici ili direktori u 75,6% firmi, dok žene vode tek svaku četvrtu kompaniju. Slična situacija je i kod preduzetničkih radnji, gde muškarci čine 66,3% vlasnika.

Izazovi nezaposlenosti i stereotipi u zapošljavanju

Uprkos dominantnoj poziciji u mnogim sektorima, muškarci se suočavaju i sa značajnim izazovima na tržištu rada. Na evidenciji NSZ-a nalazi se 157.147 nezaposlenih muškaraca, od kojih 7.333 ima završenu samo osnovnu školu. Ovi podaci ukazuju na potrebu za dodatnim obrazovanjem i prekvalifikacijom kako bi se povećale šanse za zapošljavanje.

PR "Infostuda" Miloš Turinski ističe da najviše prilika za zaposlenje, bez obzira na pol, postoji u sektorima prodaje i trgovine, logistike i transporta, kao i u proizvodnji. Međutim, primećuje se i trend rasta interesovanja muškaraca za poslove u korisničkoj podršci i administraciji, uprkos stereotipu da muškarci često izbegavaju poslove koji zahtevaju dugotrajnu interakciju s klijentima.

Zanimljivo je da se muškarci i dalje retko odlučuju za poslove u edukaciji, socijalnim službama ili zdravstvu, jer se ovi sektori još uvek percipiraju kao "ženski". Ovo ukazuje na potrebu za razbijanjem rodnih stereotipa u profesionalnom svetu i promovisanjem jednakih mogućnosti za sve.

Najtraženija zanimanja i šanse za zapošljavanje

Prema podacima NSZ-a, šanse za zapošljavanje su ipak na strani muškaraca, bar kada je reč o najtraženijim zanimanjima. U septembru 2023. godine, među prvih deset zanimanja za koje je bilo najviše oglašenih pozicija, čak osam se može svrstati u grupu onih u kojima dominiraju muškarci.

Najtraženija zanimanja uključuju:

  • Programere (3.543 oglašene pozicije)
  • Magacionere (1.594 pozicije)
  • Radnike na utovaru i istovaru (981 pozicija)
  • Manuelne radnike za niskogradnju
  • Armirače
  • Vozače kamiona
  • Tesare
  • Pomoćnike armirača

Ovi podaci ukazuju na kontinuiranu potražnju za tradicionalno "muškim" zanimanjima, posebno u sektorima građevinarstva, transporta i informacionih tehnologija.

Zaključak i perspektive

Analiza tržišta rada u Srbiji otkriva kompleksnu sliku položaja muškaraca. Dok s jedne strane postoji dominacija u određenim sektorima i na rukovodećim pozicijama, s druge strane se suočavaju sa izazovima nezaposlenosti i stereotipima vezanim za određene profesije. Potrebno je raditi na smanjenju rodne nejednakosti, promovisanju jednakih mogućnosti i razbijanju stereotipa kako bi se stvorilo pravednije i efikasnije tržište rada za sve.