U svetlu rastućih izazova u poljoprivrednom sektoru, osam udruženja poljoprivrednika Srbije uputilo je niz urgentnih zahteva Vladi. Ovi zahtevi, koji se kreću od hitnih mera za sanaciju suše do smene ključnih zvaničnika, predstavljaju kulminaciju dugotrajnih problema u ovom vitalnom sektoru.
Urgentni zahtevi poljoprivrednika Srbije upućeni Vladi
Udruženja poljoprivrednika su artikulisala niz ključnih zahteva, stavljajući poseban naglasak na hitno sprovođenje mera za saniranje suše. Ova problematika, koja već duže vreme pogađa srpsku poljoprivredu, zahteva neodložnu pažnju i konkretne akcije od strane nadležnih institucija.
Među najistaknutijim zahtevima je i smena Jugoslava Nikolića, trenutnog direktora RHMZ-a Srbije. Ova odluka reflektuje duboko nezadovoljstvo poljoprivrednika radom ove ključne institucije u predviđanju i upravljanju vremenskim uslovima koji direktno utiču na njihove prinose.
Finansijske mere i olakšice za poljoprivrednike
Pored institucionalnih promena, poljoprivrednici zahtevaju i niz finansijskih olakšica. Ovo uključuje odlaganje plaćanja svih poljoprivrednih kredita, što bi im omogućilo da prebrode trenutnu krizu bez dodatnog finansijskog opterećenja. Takođe, traže isplatu od približno 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme, bez potrebe za dodatnim pravdanjem troškova.
Dodatni zahtevi obuhvataju:
- Momentalnu isplatu po svim tekućim javnim pozivima
- Raspisivanje novog javnog poziva za sertifikovano seme u najkraćem mogućem roku
- Obezbeđivanje goriva bez akcize na benzinskim pumpama za poljoprivrednike
- Uređenje uplata za PIO fond za poljoprivrednike
Sistemske promene i uređenje tržišta
Poljoprivrednici insistiraju i na širim sistemskim promenama koje bi unapredile njihov položaj na tržištu. Ovo uključuje uređenje tržišta, implementaciju sistema robnog zapisa i javnih skladišta, kao i pojednostavljenje procesa upisa parcela po drugim osnovama. Ove mere bi značajno doprinele stabilizaciji poljoprivrednog sektora i povećanju konkurentnosti domaćih proizvođača.
Poziv na odgovornost je još jedan ključni aspekt zahteva. Poljoprivrednici traže da se svi odgovorni za, kako oni opisuju, "katastrofalno stanje u poljoprivredi" pozovu na odgovornost. Ovo se odnosi na probleme na koje upozoravaju još od 2022. godine, a koji, prema njihovom mišljenju, nisu adekvatno adresirani.
Pretnja protestima i rok za ispunjenje zahteva
Udruženja su postavila jasan rok od 15 dana za vidljive korake u realizaciji njihovih zahteva. Ukoliko se to ne desi, najavljuju protestne akcije poljoprivrednika širom Srbije. Ova pretnja protestima naglašava ozbiljnost situacije i urgentnost rešavanja nagomilanih problema u poljoprivrednom sektoru.
Potpisnici ovog saopštenja uključuju niz uglednih udruženja, među kojima su:
- Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije
- Udruženje poljoprivrednika Aradac
- Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice
- Savez udruženja poljoprivrednika Banata
- Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije
Dodatnu podršku pružaju i udruženja poput Novoseljanskih paora, Banatske crnice Nova Crnja i Dolovačkih paora, što ukazuje na široku podršku ovim zahtevima među poljoprivrednicima širom zemlje.
U zaključku, zahtevi poljoprivrednika Srbije predstavljaju sveobuhvatan poziv na akciju upućen Vladi. Oni obuhvataju širok spektar mera, od hitnog saniranja posledica suše do dugoročnih sistemskih promena u poljoprivrednom sektoru. Ispunjenje ovih zahteva moglo bi značajno unaprediti stanje srpske poljoprivrede i osigurati održivu budućnost za hiljade poljoprivrednih proizvođača širom zemlje.