U nedavnim pregovorima između srpskih poljoprivrednika i vlade, došlo je do značajnih promena u pogledu obećanih subvencija za poljoprivrednike. Ova situacija je izazvala napetosti i podele među različitim udruženjima proizvođača.
Nove ponude i pregovori o subvencijama
Predstavnici pet poljoprivrednih udruženja u Srbiji nedavno su se sastali sa ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinovićem kako bi razgovarali o ispunjenju prošlogodišnjih obećanja. Ključna tačka razgovora bila je subvencija od približno 35.000 dinara po hektaru, koja je prvobitno obećana. Međutim, nova ponuda vlade je iznenađujuće niža.
Miroslav Matković, predsednik Skupštine Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice, otkrio je detalje sastanka. Prema njegovim rečima, vladini predstavnici, uključujući savetnika predsednika Srbije Dragana Glamočića i šefa kabineta premijera Žarka Mićića, predložili su izmenjenu subvenciju. Nova ponuda podrazumeva isplatu drugog dela subvencije za sertifikovano seme u iznosu od oko 10.000 dinara po hektaru, što je znatno manje od prvobitno obećanih 17.000 dinara.
Uslovi i detalji predložene subvencije
Interesantno je da bi prema novom predlogu, država isplatila subvenciju za sertifikovano seme bez potrebe za dokazivanjem kupovine putem računa. To praktično znači da bi svi poljoprivrednici koji su već dobili direktnu subvenciju od otprilike 18.000 dinara po hektaru, automatski ostvarili pravo na dodatnih 10.000 dinara. Međutim, ova pogodnost bi važila samo za tekuću godinu.
Za narednu godinu, vlada je predložila drugačiji pristup. Matković je objasnio da bi subvencija za seme mogla dostići do 17.000 dinara po hektaru, ali uz obavezu prilaganja računa o kupovini. Ovaj sistem bi funkcionisao na sledeći način:
- Ako je cena semena viša od subvencije, poljoprivrednici bi sami morali da doplate razliku.
- U slučaju da je cena niža, dobili bi novac u skladu sa iznosom na računu.
Pitanje goriva bez akcize ostaje nerešeno
Jedan od ključnih zahteva poljoprivrednika - gorivo bez akcize dostupno na svim benzinskim stanicama - ostao je bez konkretnog rešenja. Matković je istakao da se po ovom pitanju "dogovor nije pomakao s mrtve tačke". Ipak, predstavnici vlade su obećali da će se o gorivu za narednu godinu dodatno razgovarati, uz razmatranje mogućnosti povećanja iznosa za povraćaj, koji trenutno iznosi oko 50 dinara po litru.
Podele među udruženjima poljoprivrednika
Situacija sa subvencijama dovela je do značajnih podela među udruženjima poljoprivrednika. Formirala su se dva bloka, što je delimično rezultat različitih pristupa države u pregovorima. Neki analitičari smatraju da je ova podela strategija vlade da oslabi pregovaračku poziciju poljoprivrednika.
Grupa udruženja, u kojoj je i subotičko udruženje, insistira na ispunjenju prošlogodišnjih zahteva. Međutim, država je počela da ih ucenjuje, nudeći manje subvencije za sertifikovano seme i već drugi put korigujući svoju ponudu.
S druge strane, postoji grupa udruženja koja je u julu ove godine potpisala sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede. Ovaj sporazum uključuje subvenciju od ukupno 35.000 dinara, od čega je 17.000 namenjeno za sertifikovano seme. Među ovim udruženjima su Stig, Složni pidikanci iz Bavništa, Brestovački ratari, Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja "Adrani", kao i udruženje Severni Banat iz Kikinde.
Reakcije na nove predloge
Zanimljivo je da udruženja koja su potpisala julski sporazum nisu bila pozvana na najnoviji sastanak. Nedeljko Savić, predsednik udruženja "Stig", izrazio je njihov stav, ističući da ne pristaju na izmenu potpisanog sporazuma. Razlog za to je nepoverenje prema državi, bazirano na prethodnim iskustvima neispunjavanja obećanja.
Ova udruženja su očekivala da će se, kako je najavljivao premijer Miloš Vučević, ovog meseca raspisati javni poziv za subvenciju za sertifikovano seme. Neispunjavanje ovog obećanja dodatno je produbilo jaz između poljoprivrednika i vlade.
U zaključku, situacija sa subvencijama za poljoprivrednike u Srbiji ostaje složena i napeta. Različiti pristupi vlade i podele među udruženjima stvaraju atmosferu neizvesnosti u sektoru koji je od vitalnog značaja za ekonomiju zemlje.