Poljoprivrednici Srbije, okupljeni u pet udruženja, zahtevaju objavljivanje javnog poziva za prijavu hektara za koje je kupljeno sertifikovano seme, očekujući subvenciju od 17.000 dinara. U slučaju neispunjenja zahteva, najavljuju proteste širom zemlje.
Očekivanja poljoprivrednika i pretnja protestima
Poljoprivrednici Srbije nalaze se na ivici strpljenja zbog kašnjenja u realizaciji dogovora o subvencijama. Nedeljko Savić, predsednik udruženja "Stig", izjavio je za Betu da se očekuje raspisivanje javnog poziva 15. oktobra, a isplata subvencija do kraja meseca. "Ukoliko se to ne dogodi, bićemo primorani da organizujemo proteste," naglasio je Savić, ističući urgentnost situacije.
Pored "Stiga" iz Požarevca, protestima prete i druga udruženja poput "Složnih Pidikanaca" iz Bavaništa, "Severnog Banata" iz Kikinde, proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja "Adrani", kao i "Brestovačkih ratara". Ova udruženja su u julu ove godine obnovila sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede o ispunjenju zahteva iz prošle godine, demonstrirajući svoju odlučnost u borbi za prava poljoprivrednika.
Detalji dogovora i zahtevi poljoprivrednika
Prvobitni dogovor, postignut prošle godine sa bivšom premijerkom Anom Brnabić, predviđao je subvencije od čak 35.000 dinara po hektaru za tekuću godinu. Međutim, Brnabić je pristala na taj iznos samo pod uslovom da je kupljeno sertifikovano seme, za koje bi se isplatilo 17.000 dinara po hektaru. Bez kupovine sertifikovanog semena, subvencija po hektaru iznosi 18.000 dinara.
Kompleksnost situacije dodatno je naglašena činjenicom da je dogovor sklopljen nakon što je deo setve već bio obavljen. Mnogi poljoprivrednici nisu imali finansijska sredstva za kupovinu sertifikovanog semena, pa su bili primorani da koriste nesertifikovano. Sada neka udruženja insistiraju da se i ove godine svima isplati subvencija od 17.000 dinara za seme, čak i onima koji nemaju račun i nisu ga kupili, što dodatno komplikuje pregovore sa vladom.
Dodatni zahtevi i izazovi u poljoprivrednom sektoru
Prošlogodišnji zahtevi poljoprivrednika obuhvataju i druge važne aspekte:
- Isplata subvencija za obrađene parcele nad kojima nije rešeno vlasništvo
- Povećanje premija na krave
- Obezbeđivanje dizela bez akcize na pumpama
- Odobravanje kredita pod povoljnim uslovima
- Uređenje robne berze
- Regulisanje dugova za penzijsko osiguranje
Ministarstvo poljoprivrede je najavilo da će 15. oktobra biti raspisan poziv za "evidentiranje poljoprivrednog zemljišta koje faktički obrađuju bez regulisanog pravnog osnova sa pretpostavljenim vlasnikom". Međutim, Savić izražava zabrinutost da bi država mogla pokušati da izbegne ispunjenje ovog zahteva kada utvrdi tačan obim takvog zemljišta, pravdajući se nedostatkom sredstava u budžetu.
Novi izazovi: Pravilnik o aflatoksinu u mleku
Milan Pajić, vlasnik farme goveda, upozorava na nove probleme s kojima se suočavaju poljoprivrednici. Ministarstvo poljoprivrede donelo je pravilnik kojim se sadržaj aflatoksina od 1. decembra smanjuje sa 0,25 na 0,05 mikrograma po kilogramu mleka, usklađujući se sa standardima EU. Pajić ističe da meteorološki uslovi ove godine nisu omogućili proizvodnju kukuruza bez tog toksina, što će otežati prodaju mleka.
"Smatramo da država nije igračka, nego ozbiljna organizacija. Ako ne ispuni obećanja, primenićemo nepopularne mere," naglasio je Pajić, najavljujući moguće proteste ako se pravilnik ne izmeni.
Zaključak: Neizvesnost i potreba za dijalogom
Situacija u poljoprivrednom sektoru Srbije ostaje napeta, sa poljoprivrednicima koji očekuju ispunjenje obećanja i pretnjom protestima ako njihovi zahtevi ne budu uvaženi. Potreban je konstruktivan dijalog između vlade i poljoprivrednih udruženja kako bi se pronašlo održivo rešenje koje će zadovoljiti potrebe poljoprivrednika i osigurati stabilnost ovog ključnog sektora srpske ekonomije.