Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Politika AD: Finansijska reorganizacija i dugovi EPS-u

U skorašnjem razvoju događaja, Politika AD, istaknuta medijska kompanija u Srbiji, našla se u centru pažnje zbog svoje kompleksne finansijske situacije i odnosa sa Elektroprivredom Srbije (EPS). Ova situacija otkriva širu sliku izazova s kojima se suočavaju medijske kuće u zemlji.

Finansijski izazovi Politike AD

Politika AD, kompanija koja deli ime sa najstarijim dnevnim listom u Srbiji, trenutno se suočava sa značajnim finansijskim poteškoćama. Prema nedavno objavljenim podacima, ova medijska kuća zauzima peto mesto na listi najvećih dužnika EPS-a. Dug Politike AD prema EPS-u dostigao je približno 1,16 milijardi dinara na dan 25. novembra, što predstavlja značajno opterećenje za kompaniju.

Interesantno je primetiti da je od početka godine ovaj dug porastao za oko 61 milion dinara. Od ukupnog iznosa, približno 870 miliona dinara je već utuženo, dok je preostalih 296 miliona dinara obuhvaćeno reprogramom. Ovi podaci ukazuju na ozbiljnost finansijske situacije u kojoj se Politika AD nalazi.

Usvajanje UPPR-a i njegove implikacije

UPPR ili Unapred pripremljeni plan reorganizacije predstavlja ključni element u pokušaju stabilizacije finansijske situacije Politike AD. Ovaj plan, koji je inicijalno predložen još u martu 2021. godine, konačno je postao pravosnažan u julu 2023. godine, nakon niza odlaganja uzrokovanih političkim okolnostima u zemlji.

Proces usvajanja UPPR-a bio je obeležen zanimljivim okolnostima koje ilustruju kompleksnost srpskog poslovnog i političkog okruženja:

  • 2022. godine, raspisivanje izbora i prestanak mandata Vlade Srbije sprečili su donošenje odluke o konverziji potraživanja u kapital.
  • U julu 2023. godine, razrešenje ministra privrede ponovo je odložilo donošenje ove važne odluke.

Konačno, u septembru 2023. godine, stvoreni su svi neophodni uslovi za pravosnažnost UPPR-a. Većina poverilaca izjasnila se da prihvata ovaj plan, što je Privredni sud u Beogradu konstatovao na ročištu 31. oktobra prošle godine. Međutim, usled niza žalbi i drugih podnesaka, odluka o usvajanju UPPR-a postala je pravosnažna tek 12. jula ove godine.

Implikacije za Politiku AD i EPS

Usvajanje UPPR-a otvara put za značajne promene u vlasničkoj strukturi Politike AD. Prema rešenju Privrednog suda u Beogradu, Vlada Srbije je dala saglasnost za konverziju potraživanja Republike Srbije, republičkih fondova za penzijsko i zdravstveno osiguranje, kao i Nacionalne službe za zapošljavanje u kapital Politike AD.

Dodatno, data je saglasnost za konverziju potraživanja drugih "državnih" poverilaca, uključujući kompaniju Dunav Osiguranje, Srbijagas, kao i javna preduzeća i privredna društva čiji je osnivač i vlasnik Republika Srbija. Ovo uključuje i EPS, koji ima značajan udeo u potraživanjima prema Politici AD.

EPS-ov udeo u takozvanoj trećoj klasi poverilaca iznosi približno 26%, dok u četvrtoj klasi, gde je najveći poverilac NLB Komercijalna banka, ima dodatnih 3,41% učešća u ukupnim potraživanjima. Ovi podaci ukazuju na to da EPS ima ne samo pravni osnov, već i značajna potraživanja koja bi mogao da konvertuje u kapital Politike AD.

Reorganizacija i prodaja imovine

Paralelno sa finansijskom reorganizacijom, Politika AD je preduzela korake ka restrukturiranju svoje imovine. Nedavno je objavljena ponuda za prodaju 50% udela u kapitalu izdavača dnevnog lista Politika - privrednom društvu Politika novine i magazini (PNM). Za ovaj udeo, Politika AD traži najmanje polovinu procenjene vrednosti od 1,1 milijarde dinara.

Dodatno, nedavno je objavljeno da NLB Komercijalna banka prodaje zgradu Politike AD u centru Beograda. Iako banka nije potvrdila identitet potencijalnog kupca, spekuliše se da bi to mogao biti Boban Rajić, vlasnik Večernjih novosti i suvlasnik preduzeća Politika Novine i magazini.

Politika AD je takođe prodala zgradu administracije u beogradskoj Ulici Despota Stefana, gde se potencijalno planira otvaranje novog hotela brenda Moxy. Ovi potezi ukazuju na sveobuhvatnu strategiju restrukturiranja i likvidacije imovine radi stabilizacije finansijske situacije kompanije.

Tržišna vrednost i budućnost Politike AD

Uprkos istorijskom značaju i prepoznatljivosti brenda, trenutna tržišna vrednost Politike AD je iznenađujuće niska. Prema podacima sa Beogradske berze, kapitalizacija kompanije iznosi samo oko 126 miliona dinara, što je ekvivalentno nešto više od milion evra.

Ova niska tržišna vrednost dodatno je ilustrovana malom transakcijom iz marta ove godine, kada je paket od 15.313 akcija Politike AD prodat po ceni od svega devet dinara po akciji. Ovaj podatak ukazuje na kompleksnost situacije u kojoj se kompanija nalazi, balansirajući između istorijskog značaja i trenutnih finansijskih izazova.

U zaključku, Politika AD se nalazi na prekretnici. Usvajanje UPPR-a i potencijalna konverzija dugova u kapital mogu dovesti do značajnih promena u vlasničkoj strukturi i poslovanju kompanije. Istovremeno, prodaja imovine i restrukturiranje ukazuju na aktivne napore ka finansijskoj stabilizaciji. Budućnost ovog istorijskog medijskog brenda zavisiće od uspešne implementacije ovih strategija i sposobnosti prilagođavanja promenljivom medijskom tržištu.