Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Podsticaji za preduzetnike u Srbiji: Vodič za 2024. godinu

Preduzetništvo u Srbiji doživljava značajan rast, sa preko 338.000 registrovanih preduzetnika prema najnovijim podacima. Ovaj trend praćen je nizom podsticajnih mera i olakšica koje imaju za cilj da podrže razvoj malih i srednjih preduzeća u zemlji.

Poreske olakšice za preduzetnike u 2024. godini

Godina 2024. donosi nekoliko značajnih poreskih olakšica za preduzetnike u Srbiji. Najvažnija među njima je produžetak ograničenja rasta poreskih obaveza od 10% do 2025. godine za paušalne obveznike. Ova mera, uvedena krajem prethodne godine, predstavlja značajnu podršku za male preduzetnike koji često posluju u izazovnim ekonomskim uslovima.

Dodatno, početnici u poslovanju mogu računati na umanjenje polazne osnovice za obračun poreza i doprinosa za čak 50%. Ova olakšica ima za cilj da olakša prve korake u preduzetništvu i smanji finansijski pritisak na nove biznise u njihovoj početnoj fazi razvoja.

Programi podrške za zapošljavanje

Iako u 2024. godini nisu uvedene nove poreske olakšice na zarade zaposlenih, i dalje su na snazi značajni podsticaji za zapošljavanje. Ovi programi funkcionišu na principu refundacije ili oslobođenja od plaćanja poreza na zarade i socijalnih doprinosa, u zavisnosti od specifičnih uslova.

Posebno je zanimljiva olakšica za angažovanje lica sa evidencije NSZ. Poslodavci koji zaposle osobu koja je najmanje šest meseci bila prijavljena kao nezaposlena, mogu ostvariti pravo na povraćaj od 65% do 75% plaćenih poreza i doprinosa. Na primer, ukoliko preduzetnik zaposli dva nova radnika sa evidencije NSZ, stiče pravo na povraćaj čak 75% poreza i doprinosa.

Podrška inovativnim preduzećima

Za osnivače inovacionih društava predviđene su posebne olakšice. Inovaciono društvo se definiše kao novoosnovano privredno društvo koje obavlja inovacionu delatnost i nema povezana lica. Ukoliko su ispunjeni svi uslovi, osnivači mogu biti oslobođeni plaćanja 100% poreza i doprinosa na zaradu u periodu od 36 meseci od dana osnivanja društva.

Ova mera ima za cilj da podstakne razvoj inovativnih preduzeća i startapa, koji su prepoznati kao ključni pokretači ekonomskog rasta i tehnološkog napretka u modernoj ekonomiji.

Programi podrške za startape

Srpska fondacija za preduzetništvo (SEF) aktivno sprovodi program podrške namenjen početnicima u poslovanju, odnosno startapovima. Ovaj program obuhvata sveobuhvatnu podršku za osnivanje novih privrednih subjekata, uključujući preduzetnike i registraciju novih poljoprivrednih gazdinstava.

Startapovima se smatraju preduzetnici, pravna lica i registrovana poljoprivredna gazdinstva koja posluju kraće od 24 meseca u trenutku podnošenja zahteva za kredit. Program se realizuje u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i partnerskim bankama, pružajući finansijsku i stručnu podršku mladim preduzećima u kritičnoj fazi njihovog razvoja.

Međunarodna podrška za mala i srednja preduzeća

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) otvorila je konkurs za preduzetnike i vlasnike malih i srednjih preduzeća u Srbiji. U okviru programa "Tim za podršku MSP" obezbeđuje se stručna podrška domaćih i međunarodnih konsultanata koji mogu pomoći u transformaciji i unapređenju poslovanja preduzeća različitih veličina i iz različitih privrednih grana.

Ovaj program je dostupan preduzećima sa godišnjim prihodom do 50 miliona evra ili ukupnom aktivom do 43 miliona evra. Podrška je namenjena različitim sektorima, uključujući prehrambenu industriju, trgovinu, distribuciju, građevinarstvo i inženjering. Rok za prijavu na ovaj program je 31. decembar 2027. godine, što pruža dovoljno vremena zainteresovanim preduzećima da se pripreme i apliciraju.

Subvencije za samozapošljavanje

NSZ je i u 2024. godini raspisala konkurs za dodelu bespovratnih sredstava za preduzetnike. Ovaj javni poziv namenjen je nezaposlenima koji su završili obuku za razvoj preduzetništva i vode se na evidenciji NSZ. Podrška obuhvata stručnu pomoć i finansijska sredstva u vidu subvencija.

Subvencije za samozapošljavanje u 2024. godini iznose 300.000 dinara po korisniku za osnivanje radnje, zadruge ili drugog oblika preduzetništva. Za osobe sa invaliditetom, ovaj iznos je uvećan na 330.000 dinara. Važno je napomenuti da će u narednim godinama, 2025. i 2026., ovi iznosi biti povećani na 380.000, odnosno 420.000 dinara za osobe sa invaliditetom.

Pri odabiru korisnika subvencija, prednost će imati žene, posebno iz manje razvijenih i devastiranih područja. Ova mera ima za cilj da podstakne ravnomerniji regionalni razvoj i ekonomsko osnaživanje žena u preduzetništvu.

Obuke i mentoring za preduzetnike

NSZ tokom cele godine organizuje dvodnevne obuke iz oblasti preduzetništva pod nazivom "Put do uspešnog preduzetnika". Ove obuke imaju za cilj da polaznicima pruže neophodna znanja i veštine za pokretanje sopstvenog biznisa, uključujući procenu poslovne ideje, sagledavanje prednosti i rizika ulaska u privatni posao, informacije o registraciji delatnosti i aktuelnim zakonskim propisima.

Obuka obuhvata pet ključnih oblasti: osnove preduzetništva, pravni aspekt biznisa, poreze i doprinose za preduzetnike, radionicu za izradu biznis plana, i informacije o ugovornim obavezama prema NSZ. Ova sveobuhvatna edukacija pruža solidnu osnovu za buduće preduzetnike, pomažući im da izbegnu uobičajene zamke i povećaju šanse za uspeh svog poduhvata.

U zaključku, preduzetništvo u Srbiji uživa značajnu podršku kroz različite programe i olakšice. Od poreskih olakšica do subvencija za samozapošljavanje, ove mere imaju za cilj da stvore povoljno okruženje za razvoj malih i srednjih preduzeća, koja su prepoznata kao ključni pokretači ekonomskog rasta i inovacija u zemlji.