Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Planina Rudnik: Novi predeo izuzetnih odlika u Srbiji

Ministarstvo za zaštitu životne sredine Srbije pokrenulo je značajan korak ka očuvanju prirodnih bogatstava zemlje. Nacrt uredbe o proglašenju Predela izuzetnih odlika "Planina Rudnik" trenutno je dostupan javnosti na uvid, označavajući potencijalno novu eru u zaštiti ovog jedinstvenog područja.

Značaj Planine Rudnik kao predela izuzetnih odlika

Planina Rudnik, smeštena u srcu Šumadije, predstavlja izuzetan primer biodiverziteta i geološkog bogatstva Srbije. Predloženo zaštićeno područje obuhvata približno 10.020 hektara, od čega je više od polovine u državnom vlasništvu. Ova inicijativa ima za cilj očuvanje ne samo prirodnih lepota, već i bogatog kulturno-istorijskog nasleđa regiona.

Prema nacrtu uredbe, šume čine dominantan element pejzaža, pokrivajući gotovo 90% područja. Ova činjenica naglašava ključnu ulogu šumskih ekosistema u održavanju ekološke ravnoteže regiona. Livade i pašnjaci, koji zauzimaju oko 8% površine, doprinose raznolikosti staništa i podržavaju bogatu floru i faunu.

Izazovi u balansiranju zaštite i ekonomskog razvoja

Jedan od glavnih izazova u proglašenju Planine Rudnik predelom izuzetnih odlika je usklađivanje zaštite prirode sa postojećim privrednim aktivnostima. Rudarske aktivnosti na ovom području imaju dugu istoriju, datiraju najmanje od 16. veka. Danas, PD Rudnik upravlja eksploatacijom i preradom ruda bakra, cinka, olova i srebra.

Nacrt uredbe predviđa tri stepena zaštite, pri čemu treći stepen, koji pokriva 97,79% područja, dozvoljava određene privredne aktivnosti. Ovo uključuje geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina, ali samo na postojećem eksploatacionom polju. Ovakav pristup ima za cilj da balansira ekonomske interese sa potrebama očuvanja prirode.

Uticaj na lokalno stanovništvo i privredu

Predeo izuzetnih odlika je područje prepoznatljive vizure sa značajnim prirodnim, biološko-ekološkim, estetskim i kulturno-istorijskim vrednostima. Proglašenje Planine Rudnik kao takvog područja moglo bi imati značajne implikacije za lokalno stanovništvo i privredu.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, rudarska kompanija koja trenutno posluje na ovom području ostvarila je u 2023. godini prihod od skoro 20 miliona evra i zapošljava više od 450 radnika. Pitanje koje se nameće je kako će nova regulativa uticati na ove ekonomske aktivnosti i radna mesta.

S druge strane, zaštita prirodnog i kulturnog nasleđa može otvoriti nove mogućnosti za razvoj održivog turizma. Turistička organizacija Kragujevac, kojoj bi prema nacrtu uredbe bilo povereno upravljanje ovim područjem, mogla bi igrati ključnu ulogu u promociji ekoturizma i kulturnog turizma, stvarajući nove izvore prihoda za lokalnu zajednicu.

Proces javnog uvida i učešće građana

Ministarstvo zaštite životne sredine otvorilo je proces javnog uvida koji traje do 16. septembra. Ovo predstavlja važnu priliku za građane i zainteresovane strane da iznesu svoje mišljenje o predloženim merama zaštite. Fizička i pravna lica mogu dostaviti primedbe na Nacrt uredbe i prateću studiju putem pisarnice Ministarstva ili elektronskom poštom.

Ovaj participativni pristup u donošenju odluka o zaštiti životne sredine je ključan za postizanje konsenzusa između različitih interesnih grupa. On omogućava balansiranje potreba za očuvanjem prirode sa ekonomskim i socijalnim interesima lokalnog stanovništva.

U zaključku, proglašenje Planine Rudnik za Predeo izuzetnih odlika predstavlja značajan korak u očuvanju prirodnog i kulturnog bogatstva Srbije. Ovaj proces naglašava potrebu za pažljivim balansiranjem zaštite životne sredine sa ekonomskim razvojem, uz aktivno učešće svih zainteresovanih strana.