Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Plan detaljne regulacije za beogradski blok: Urbana transformacija

Beogradski Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove nedavno je objavio rani javni uvid za plan detaljne regulacije značajnog gradskog bloka. Ovaj plan predviđa transformaciju područja između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića i Botaničke bašte „Jevremovac", donoseći značajne promene u urbanom pejzažu prestonice.

Detalji plana detaljne regulacije za beogradski blok

Prema objavljenoj dokumentaciji, plan predviđa zamenu određenih postojećih objekata novim višespratnicama. Ova transformacija će se odvijati na parcelama 2560, 2561, 2558 i delu parcele 2559/1, gde se trenutno nalaze ulični i dvorišni objekti koji, prema proceni, nemaju značajnu vrednost sa stanovišta zaštite kulturnog nasleđa.

Nove četvorospratnice koje će zameniti postojeće objekte imaće kombinovanu namenu. Viši spratovi biće namenjeni stanovanju, dok će prizemlja biti rezervisana za poslovne prostore. Ova mešovita namena ima za cilj da oživi urbano tkivo i stvori dinamičniju gradsku sredinu.

Interesantno je napomenuti da plan takođe predviđa proširenje parcele predškolske ustanove „Skadarlija", koja se nalazi u ovom bloku. Ovo proširenje će omogućiti unapređenje kapaciteta i kvaliteta predškolskog obrazovanja u ovom delu grada.

Usklađivanje visine novih objekata sa postojećom arhitekturom

Studija zaštite nepokretnih kulturnih dobara, koja je sastavni deo plana, naglašava važnost usklađivanja visine novih objekata sa dominantnom visinom u bloku. Kao referentna tačka uzet je ugaoni objekat u Ulici Milana Kašanina 2 (ranije poznata kao Džordža Vašingtona 21a), koji ima prizemlje, pet spratova i povučeni sprat.

U skladu sa ovim smernicama, maksimalna dozvoljena spratnost novih objekata u zoni definisana je kao P+G+4+Ps, što znači prizemlje, galerija, četiri sprata i povučeni sprat. Ovo ograničenje ima za cilj očuvanje vizuelnog integriteta i harmonije urbanog pejzaža.

Očuvanje objekata od kulturno-istorijskog značaja

Plan detaljne regulacije posebnu pažnju posvećuje očuvanju objekata od kulturno-istorijske vrednosti. U zoni M5.2, koja obuhvata parcele 2555, 2556 i 2557, nalaze se objekti u Ulici Vladete Jerotića (ranije Dalmatinska) brojevi 9, 11 i 13, koji su prepoznati kao objekti od vrednosti sa stanovišta službe zaštite.

Za ove objekte, plan predviđa zadržavanje u postojećem stanju i vraćanje u prvobitno stanje kroz rekonstrukciju uličnih fasada. Dvorišni objekti, iako kategorisani kao objekti manjih vrednosti, takođe će biti očuvani prema merama zaštite.

Ovakav pristup ilustruje nastojanje da se balansira modernizacija sa očuvanjem kulturnog nasleđa, što je ključno za održivi urbani razvoj Beograda.

Javni uvid i participacija građana

Rani javni uvid u plan detaljne regulacije zakazan je za period od 23. septembra do 7. oktobra 2024. godine. Građani će imati priliku da se upoznaju sa detaljima plana u zgradi Gradske uprave Grada Beograda, svakog radnog dana od 9 do 18 časova.

Ovaj proces javnog uvida predstavlja važan korak u urbanističkom planiranju, omogućavajući građanima da se informišu i daju svoje mišljenje o predloženim promenama. Participativno planiranje je ključno za stvaranje grada koji odgovara potrebama i željama njegovih stanovnika.

Zaključno, plan detaljne regulacije za ovaj beogradski blok predstavlja sveobuhvatan pristup urbanoj transformaciji, balansirajući potrebe za modernizacijom sa očuvanjem kulturno-istorijskog nasleđa. Kroz pažljivo planiranje i uključivanje javnosti, ovaj plan ima potencijal da značajno unapredi kvalitet života u ovom delu grada.