Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Photomath: Revolucionarna aplikacija koju kupuje američki IT gigant

Revolucionarna hrvatska aplikacija za učenje matematike, Photomath, uskoro će postati deo portfolija američkog tehnološkog giganta. Ova akvizicija predstavlja značajan korak u svetu edukativnih tehnologija i potvrđuje globalnu prepoznatljivost inovativnih rešenja iz regiona.

Photomath: Revolucionarna aplikacija za rešavanje matematičkih problema

Photomath je najpopularnija hrvatska mobilna aplikacija koja služi za prepoznavanje i rešavanje matematičkih problema uz upotrebu kamere mobilnog telefona. Ova inovativna aplikacija, koju je pokrenuo Damir Sabol, jedan od najistaknutijih startap preduzetnika u Hrvatskoj, postala je globalni fenomen sa približno 220 miliona preuzimanja.

Aplikacija funkcioniše kao digitalni instruktor matematike, pružajući neprocenjivu pomoć učenicima, studentima, roditeljima i nastavnicima u savladavanju matematičkih izazova. Njena jednostavnost upotrebe i besplatna dostupnost učinili su je nezamenljivim alatom u modernom obrazovanju.

Američki IT gigant prepoznaje potencijal hrvatske inovacije

Prema izveštaju Reuters-a, američki tehnološki gigant je postigao dogovor o kupovini Photomath-a. Ovaj značajan poslovni potez čeka formalnu potvrdu regulatornog tela EU, sa rokom za donošenje odluke do 28. marta tekuće godine.

Portparol američke kompanije potvrdio je: "Sklopili smo ugovor o kupovini još u maju 2022. godine, što je podložno regulatornom pregledu". Ovu vest je za hrvatski Jutarnji list potvrdio i sam tvorac Photomath-a, Damir Sabol, naglašavajući značaj ovog razvojnog koraka za aplikaciju.

Impresivan rast i investicije u Photomath

Photomath je od svog nastanka privukao značajne investicije. U prethodnih sedam godina, u preduzeće je uloženo približno 40 miliona dolara, što svedoči o poverenju investitora u potencijal ove edukativne platforme.

Nedavno je objavljeno da je Photomath osigurao dodatnih 23 miliona dolara za nastavak razvoja aplikacije. Sabol je tom prilikom istakao da je učešće osnivača u firmi oko 50 odsto, ali da se ulaskom novih ulagača postepeno smanjuje, što je uobičajen proces u razvoju startapa.

Globalni uticaj i demografija korisnika

Photomath je postigao impresivan globalni uticaj, sa raznovrsnom bazom korisnika:

  • 50% korisnika su srednjoškolci
  • 20% čine osnovnoškolci
  • Značajan broj studenata i nastavnika
  • Oko 7% korisnika su roditelji koji žele pomoći deci u učenju

Geografski, najjače tržište je SAD sa 25% korisnika, praćeno Rusijom sa 12% korisničke baze. Ova globalna rasprostranjenost potvrđuje univerzalnu potrebu za efikasnim alatima za učenje matematike.

Budućnost Photomath-a pod okriljem američkog giganta

Iako iznos akvizicije nije javno objavljen, očekuje se da će ovo preuzimanje doneti nove mogućnosti za razvoj i unapređenje Photomath-a. Integracija sa resursima i tehnologijom američkog IT giganta mogla bi dodatno unaprediti funkcionalnosti aplikacije i proširiti njenu dostupnost na globalnom nivou.

Ova akvizicija ne samo da potvrđuje uspeh Photomath-a, već i ističe potencijal hrvatskog tehnološkog ekosistema na međunarodnoj sceni. Damir Sabol i njegov tim su pokazali da inovativne ideje iz manjih zemalja mogu postići globalni uspeh i privući pažnju najvećih igrača u industriji.

U zaključku, preuzimanje Photomath-a od strane američkog IT giganta predstavlja značajan trenutak za hrvatsku startap scenu i edukativne tehnologije uopšte. Ova revolucionarna aplikacija nastavlja da transformiše način na koji učimo i podučavamo matematiku, potvrđujući da inovacije u obrazovanju nemaju granica.