Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Pad vrednosti ruske rublje: Ekonomske posledice i geopolitički kontekst

Ruska valuta doživela je značajan pad vrednosti, dostižući najnižu tačku u poslednjih godinu dana. Ovaj ekonomski fenomen usko je povezan sa međunarodnim sankcijama i geopolitičkim tenzijama, predstavljajući izazov za rusku ekonomiju.

Drastičan pad vrednosti ruske rublje

U petak, ruska rublja je zabeležila dramatičan pad, dostigavši najnižu vrednost od marta prethodne godine. Prema zvaničnim podacima Ruske centralne banke, kurs je iznosio približno 103 rublje za jedan američki dolar, prevazilazeći psihološki važan prag od 100 rubalja. Ovaj pad se dogodio dan nakon što je Rusija izvela eksperimentalno lansiranje hipersonične rakete prema Ukrajini, što je dodatno pogoršalo međunarodne tenzije.

Pad vrednosti rublje nije izolovan događaj, već je rezultat kompleksnog spleta faktora. Među njima se ističu nove američke sankcije usmerene protiv Gasprombanke, finansijske ruke gasnog giganta Gazproma. Ove mere su deo šireg paketa sankcija koje ciljaju na oslabljenje ruske privrede.

Uticaj sankcija na rusku ekonomiju

Američke vlasti su objavile uvođenje niza sankcija usmerenih protiv približno 50 ruskih banaka, uključujući i Gasprombanku. Ove mere ograničavaju mogućnost ovih finansijskih institucija da vrše transakcije povezane sa američkim finansijskim sistemom, što značajno otežava međunarodna plaćanja za Rusiju.

Jevgenij Kogan, profesor na prestižnoj Visokoj ekonomskoj školi u Moskvi, upozorio je putem Telegrama da postoji značajan rizik od daljeg slabljenja rublje. On predviđa da će, iako će novi lanci međunarodnog plaćanja eventualno biti uspostavljeni, u međuvremenu prihodi od izvoza biti privremeno smanjeni, što bi moglo dovesti do daljeg pada vrednosti rublje u narednim mesecima.

Geopolitički kontekst i budući izazovi

Pad vrednosti ruske rublje događa se u izuzetno neizvesnom geopolitičkom kontekstu. Sa približavanjem američkih predsedničkih izbora i mogućim povratkom Donalda Trampa u Belu kuću, teško je predvideti budući stav Vašingtona prema Moskvi. Ova neizvesnost dodatno komplikuje ekonomsku situaciju Rusije.

Važno je napomenuti da je rublja bila na slično niskom nivou početkom 2022. godine, kada je zvanični kurs dostigao približno 120 rubalja za dolar. To se dogodilo neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu, kada je Zapad uveo niz sankcija u nastojanju da oslabi rusku privredu.

Ruske mere za održavanje ekonomije

Od početka sukoba, Moskva je preduzela niz mera kako bi održala svoju ekonomiju. Ove mere uključuju ulaganje značajnih sredstava u vojne narudžbe i preusmeravanje izvoza energenata prema azijskom tržištu. Uprkos ovim naporima, RUB i dalje pokazuje znakove slabosti.

Pre sukoba u Ukrajini, kurs rublje prema dolaru bio je znatno povoljniji, krećući se u proseku između 75 i 89 rubalja za jedan dolar. Trenutna situacija predstavlja značajan izazov za rusku ekonomiju i zahteva pažljivo praćenje i analizu u narednom periodu.

U zaključku, pad vrednosti ruske rublje odražava složenu ekonomsku i geopolitičku situaciju s kojom se Rusija suočava. Kombinacija međunarodnih sankcija, geopolitičkih tenzija i neizvesnosti na globalnom planu nastavlja da vrši pritisak na rusku valutu, postavljajući značajne izazove pred kreatore ekonomske politike u Moskvi.