Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Pad trgovinske razmene između Rusije i EU u junu 2023.

U junu 2023. godine, trgovinska razmena između Rusije i Evropske unije doživela je značajan pad, dostižući najniži nivo u poslednjih nekoliko decenija. Ovaj trend ukazuje na složene ekonomske odnose između ova dva entiteta i potencijalne dugoročne posledice za obe strane.

Analiza trgovinske razmene između Rusije i EU

Prema podacima Eurostata, obim trgovinske razmene između Rusije i Evropske unije u junu 2023. iznosio je približno 4,9 milijardi evra. Ovo predstavlja pad od gotovo 10% u poređenju sa prethodnim mesecom, što je najniži nivo od septembra 1999. godine, kada je obim trgovine bio oko 4,6 milijardi evra.

Ovaj pad nije ravnomerno raspoređen među svim zemljama članicama EU. Najveći pad zabeležen je u trgovini sa Portugalijom, gde je obim smanjen čak 4,3 puta, dostižući svega 13,2 miliona evra. Značajan pad takođe je primećen u trgovini sa Češkom i Irskom, gde je obim prepolovljen na 121,5 miliona evra, odnosno 41,5 miliona evra.

Pozitivni trendovi u trgovini sa pojedinim zemljama EU

Uprkos opštem padu, neke zemlje EU zabeležile su rast u trgovinskoj razmeni sa Rusijom. Bugarska i Rumunija su povećale obim trgovine za oko 15%, dostižući 55,8 miliona evra, odnosno 12,3 miliona evra. Takođe, Holandija je zabeležila rast od približno 10%, dok je Hrvatska ostvarila povećanje od oko 7%.

Ovi divergentni trendovi ukazuju na kompleksnost ekonomskih odnosa između Rusije i različitih zemalja EU, kao i na potencijalne razlike u ekonomskim politikama i strateškim interesima pojedinih članica.

Struktura ruskog izvoza u EU

U junu 2023. godine, isporuke ruskih proizvoda u EU smanjene su za otprilike 14% u poređenju sa majem, dostižući vrednost od oko 2,5 milijardi evra. Ovo predstavlja najniži nivo od februara 1999. godine, što ukazuje na dugoročni trend opadanja ruskog izvoza u EU.

Glavni proizvodi u strukturi ruskog izvoza u EU bili su:

  • Gas (približno 1,1 milijardi evra)
  • Nafta i naftni derivati (oko 333 miliona evra)
  • Gvožđe i čelik (otprilike 164 miliona evra)

Ova struktura izvoza naglašava značaj energetskog sektora u trgovinskim odnosima između Rusije i EU, ali takođe ukazuje na potencijalnu ranjivost ruske ekonomije usled prevelike zavisnosti od izvoza sirovina.

Uvoz evropskih proizvoda u Rusiju

Isporuke evropske robe u Rusiju takođe su zabeležile pad u junu 2023. godine. Smanjenje od približno 5% u odnosu na prethodni mesec rezultiralo je ukupnim uvozom od oko 2,4 milijarde evra. Ključne kategorije evropskog izvoza u Rusiju obuhvatale su:

  1. Farmaceutski proizvodi (otprilike 634 miliona evra)
  2. Oprema (oko 262 miliona evra)
  3. Optički instrumenti (približno 203 miliona evra)

Ova struktura uvoza ukazuje na značaj visokotehnoloških i specijalizovanih proizvoda u trgovinskim odnosima između EU i Rusije, što može imati implikacije za buduće ekonomske i političke odnose.

Trendovi u trgovini gasom

Prema izveštaju Foruma zemalja izvoznica gasa, od početka 2024. godine uvoz ruskog cevovodnog gasa u zemlje EU porastao je za približno 3,1 milijardu kubnih metara. Ovaj trend ukazuje na kontinuiranu zavisnost EU od ruskog gasa, uprkos naporima za diversifikaciju energetskih izvora.

Međutim, izvoz ruskog tečnog prirodnog gasa opao je u julu za oko 5,8% na godišnjem nivou, dostižući 1,97 miliona tona. Ovaj pad se uglavnom pripisuje planiranim remontima na projektima Gasproma, što ukazuje na potencijalne kratkoročne fluktuacije u snabdevanju gasom.

U zaključku, trgovinska razmena između Rusije i EU pokazuje znake značajnog opadanja, dostižući najniže nivoe u poslednjih nekoliko decenija. Ovaj trend ima potencijalne dugoročne implikacije za ekonomske odnose između dva entiteta i može uticati na buduće političke i strateške odluke obe strane.