Vol Strit je doživeo značajan pad cena akcija, naglašavajući nestabilnost tržišta usled očekivanja važnih ekonomskih podataka i odluka Federalnih rezervi. Ovaj događaj ima dalekosežne posledice na globalnu ekonomiju i investitore.
Pad cena akcija na Vol Stritu
U četvrtak je Vol Strit zabeležio drugi uzastopni dan pada cena akcija. Ovaj pad je posledica opreznosti investitora pred objavljivanje izveštaja o zapošljavanju u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i kontinuiranih poruka zvaničnika Federalnih rezervi (Fed) o daljem povećanju kamatnih stopa. Dow Jones indeks je opao za približno 1,15%, spustivši se na nivo od skoro 29.926 poena. Istovremeno, S&P 500 indeks je zabeležio pad od oko 1,02%, dostižući 3.744 poena, dok je Nasdaq indeks pao za otprilike 0,68%, na 11.073 poena.
Uticaj očekivanja izveštaja o zapošljavanju
Nakon značajnog rasta početkom nedelje, ovi indeksi su pali dva dana zaredom. Razlog leži u činjenici da investitori nisu spremni na dodatne rizike pred objavljivanje izveštaja o zapošljavanju u SAD-u, koji bi mogao imati značajan uticaj na smer tržišta. Analitičari predviđaju da je u septembru broj zaposlenih porastao za oko 250.000.
Veći rast zapošljavanja mogao bi negativno uticati na cene akcija, jer bi to ukazivalo na još uvek snažno tržište rada. Takav scenario bi mogao ohrabriti Fed da nastavi sa agresivnim povećanjem kamatnih stopa. S druge strane, slabiji rast zapošljavanja bi mogao signalizirati slabljenje tržišta rada, što bi potencijalno moglo ublažiti inflatorne pritiske i navesti Fed da uspori tempo povećanja cene novca.
Uticaj odluka Federalnih rezervi na tržište
Početkom nedelje, cene akcija su značajno porasle zbog preovlađujućeg mišljenja na tržištu da bi Fed mogao usporiti tempo povećanja kamata. Međutim, zvaničnici Feda neprestano ponavljaju da ne odustaju od svojih prioriteta. Čarls Evans, predsednik ogranka Feda u Čikagu, izjavio je da se do kraja godine očekuje dalje povećanje kamata od približno 1,25 procentnih poena, s obzirom na razočaravajuće podatke o inflaciji.
Zbog ovih izjava, na tržištu novca se trenutno procenjuje da će Fed na dvodnevnoj sednici 1. i 2. novembra ponovo povećati ključne kamate za agresivnih 0,75 procentnih poena, što bi bilo četvrto uzastopno povećanje u tom iznosu.
Potencijalni rizici i globalni uticaj
Investitori izražavaju zabrinutost da bi agresivno povećanje kamata moglo izazvati recesiju. Džejson Prajd, direktor u kompaniji Glenmede, upozorava: "Postoji realna mogućnost da će Fed svojim daljim povećanjem kamata gurnuti ekonomiju u recesiju."
Kao posledica povećanja kamata Feda i usporavanja rasta ekonomije, S&P 500 indeks je pao za približno 22% u odnosu na rekordni nivo koji je dostigao 3. januara ove godine. Ovaj pad ukazuje na ozbiljnost trenutne ekonomske situacije i potencijalne dugoročne posledice.
Uticaj na evropske berze
Pad cena akcija nije ograničen samo na američko tržište. Evropske berze takođe beleže značajne padove. Londonski FTSE indeks je oslabio za otprilike 0,78%, spustivši se na 6.997 poena. Frankfurtski DAX je zabeležio pad od oko 0,37%, dostižući 12.470 poena, dok je pariski CAC pao za približno 0,82%, na 5.936 poena.
Ovi padovi na evropskim berzama ukazuju na globalnu prirodu ekonomskih izazova i međusobnu povezanost svetskih finansijskih tržišta. Odluke i akcije američkog Feda imaju dalekosežne posledice koje prevazilaze granice SAD-a, utičući na investitore i ekonomije širom sveta.
U zaključku, trenutna situacija na Vol Stritu i globalnim tržištima akcija odražava složenu interakciju između ekonomskih indikatora, odluka centralnih banaka i sentimenta investitora. Predstojeći izveštaj o zapošljavanju u SAD-u i buduće odluke Feda o kamatnim stopama će biti ključni faktori u određivanju kratkoročnog i srednjoročnog smera tržišta.