Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Pad kriptovalutnog carstva: Saga o Semu Bankmanu Fridu

U svetu kriptovaluta, Sem Bankman Frid je doživeo spektakularan pad sa trona. Nekada milijarder i direktor FTX platforme, sada se suočava sa posledicama kolapsa svog kriptovalutnog carstva. Ova priča o usponu i padu ilustruje volatilnost i rizike povezane sa industrijom digitalnih valuta.

Bankman Fridovo priznanje grešaka

Na Dealbook samitu, organizovanom od strane medijske kuće CNBC, Bankman Frid je otvoreno govorio o svojoj situaciji. U razgovoru sa novinarom Endruom Rosom Sorkinom, bivši direktor FTX-a je priznao da je imao "loš mesec" i da "nije dobro obavio posao" u ispunjavanju svojih obaveza prema različitim zainteresovanim stranama.

Bankman Frid je naglasio da nikada nije imao nameru da prevari bilo koga, već da je FTX posmatrao kao perspektivan biznis. Međutim, događaji koji su usledili sredinom novembra iznenadili su ga. "Potpuno smo omanuli kada je rizik u pitanju," priznao je, dodajući da je to iskustvo bilo "prilično ponižavajuće".

Anatomija kolapsa FTX platforme

Krah FTX platforme započeo je kada je Coindesk, poznati kriptovalutni medij, objavio izveštaj o nepravilnostima u bilansu stanja kompanije. Ovo otkriće pokrenulo je lavinu događaja koji su kulminirali 11. novembra, kada je FTX u Delaveru podnela zahtev za stečajni postupak iz Poglavlja 11.

Bankman Frid je tokom intervjua otkrio šokantne detalje o svom trenutnom finansijskom stanju. Nekada vredan milijarde dolara, sada tvrdi da je njegovo lično bogatstvo svedeno na svega 100.000 dolara, uz jednu aktivnu kreditnu karticu. Ovaj dramatičan preokret ilustruje nestabilnost kriptovalutnog tržišta i rizike povezane sa koncentracijom moći u rukama pojedinaca.

Veze između FTX-a i Alameda Research

Jedno od ključnih pitanja koje je Sorkin postavio odnosilo se na motivaciju iza preuzimanja drugih kompanija u kripto industriji, posebno u svetlu zaduživanja firme Alameda Research, čiji je Bankman Frid osnivač. Odgovarajući na ovo pitanje, Bankman Frid je izjavio da je verovao da je Alameda do sredine 2022. godine isplatila sve svoje kreditne linije.

Međutim, sudski podnesci otkrivaju drugačiju sliku. Prema tim dokumentima, Alameda Research i dalje duguje približno 670 miliona dolara kompaniji BlockFi. Ova diskrepancija između Bankman Fridovih tvrdnji i zvaničnih dokumenata podiže pitanja o njegovoj upućenosti u poslovanje sopstvenih kompanija ili o iskrenosti njegovih izjava.

Evolucija odnosa između FTX-a i Alameda Research

Bankman Frid je pokušao da objasni svoju percepciju smanjene izloženosti FTX platforme rizicima povezanim sa Alamedom. Prema njegovim rečima, 2019. godine Alameda je bila odgovorna za 40% obima trgovanja na FTX platformi. Do 2022. godine, tvrdi da je taj procenat pao na svega 2%.

Ovo smanjenje učešća Alamede u trgovanju na FTX-u navelo je Bankmana Frida da veruje kako je izloženost platforme rizicima povezanim sa ovom kompanijom značajno smanjena. Međutim, ova percepcija se pokazala pogrešnom, što je doprinelo katastrofalnom ishodu za obe kompanije.

Posledice i budućnost kriptovalutne industrije

Kolaps FTX platforme i pad Sema Bankmana Frida imaju dalekosežne posledice za celu kriptovalutnu industriju. Ovaj događaj je poljuljao poverenje investitora i korisnika u stabilnost i pouzdanost kriptovalutnih berzi. Takođe je privukao pažnju regulatornih tela širom sveta, koja sada razmatraju strožu regulaciju ovog sektora.

Uprkos ovom značajnom udarcu, mnogi stručnjaci veruju da će kriptovalutna industrija preživeti i evoluirati. Međutim, lekcije naučene iz pada FTX-a će verovatno dovesti do značajnih promena u načinu na koji se kriptovalutne platforme vode i regulišu.

U zaključku, saga o Semu Bankmanu Fridu i FTX platformi služi kao otrežnjujuće podsećanje na rizike i odgovornosti u svetu kriptovaluta. Dok industrija nastavlja da se razvija, ostaje da se vidi kako će se prilagoditi izazovima transparentnosti, upravljanja rizicima i regulatorne usklađenosti.