Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Pad kreditnog rejtinga Paname: Posledice i implikacije

S&P Global Ratings nedavno je smanjio kreditni rejting Paname, što je dovelo ovu centralnoameričku državu na ivicu gubitka investicionog statusa. Ova odluka ima značajne implikacije za ekonomsku budućnost zemlje i njen položaj na globalnom finansijskom tržištu.

Razlozi za smanjenje kreditnog rejtinga Paname

Agencija za kreditni rejting S&P Global Ratings spustila je ocenu Paname za jednu stepenicu, svrstavajući je u kategoriju BBB-. Ovo je isti nivo na kojem se nalaze zemlje poput Meksika i Rumunije. Glavni razlog za ovu odluku leži u sve većem nivou državnog duga, koji je dodatno pogoršan smanjenjem prihoda.

Analitičari S&P-a su objasnili: "Smanjenje rejtinga odražava slabiju fleksibilnost hartija od vrednosti, što povećava ranjivost na ekonomske i fiskalne izazove koji predstoje." Ova izjava ukazuje na ozbiljnost situacije u kojoj se Panama trenutno nalazi.

Uticaj zatvaranja rudnika bakra na ekonomiju Paname

Kreditni rejting, koji predstavlja procenu sposobnosti zemlje da ispuni svoje finansijske obaveze, našao se pod pritiskom nakon iznenadnog zatvaranja ključnog rudnika bakra u Panami prošle godine. Ovaj događaj je izazvao zabrinutost u vezi sa ekonomskim rastom i državnom potrošnjom.

Rudnik Cobre Panama čini približno 5% BDP-a zemlje, što jasno ukazuje na njegov značaj za nacionalnu ekonomiju. Zatvaranje ovog rudnika ne samo da je uticalo na trenutnu ekonomsku situaciju, već je postavilo i pitanja o dugoročnoj stabilnosti panamske privrede.

Reakcije drugih rejting agencija i potencijalne posledice

S&P Global Ratings nije jedina agencija koja je reagovala na ekonomsku situaciju u Panami. Fitch Ratings je u martu takođe snizio rejting zemlje. Ovo znači da bi dalje smanjenje od strane S&P-a ili Moody's Ratings-a, koji takođe ocenjuje dug Paname na najnižem investicionom nivou, moglo da izazove prinudnu prodaju obveznica od strane određenih namenskih fondova.

Ovakav scenario bi mogao imati ozbiljne posledice za finansijsko tržište Paname i njenu sposobnost da privuče strane investicije. Potencijalno povlačenje investitora moglo bi dodatno da oteža ekonomsku situaciju u zemlji.

Politička situacija i fiskalna politika

Ekonomska situacija u Panami dodatno se zakomplikovala nakon što predsednik Hoze Raul Mulinjo, koji je preuzeo dužnost u julu, nije uspeo da održi obećanje o smanjenju fiskalnog jaza. Kongres je prošlog meseca usvojio budžet od približno 30,1 milijardu dolara za 2025. godinu, što je razočaralo investitore koji su očekivali strožije mere štednje.

Ova odluka je imala direktan uticaj na bankarski sektor, koji je u poslednjem kvartalu zabeležio pad od oko 5,6%, što predstavlja najlošiji rezultat među konkurentskim tržištima u razvoju u tom periodu.

Finansijska podrška i budući izazovi

Uprkos ekonomskim izazovima, Panama je uspela da obezbedi određenu finansijsku podršku. JPMorgan Chase je, prema zvaničnoj rezoluciji objavljenoj prošlog meseca, pozajmio Panami približno milijardu dolara. Međutim, ova pozajmica, iako značajna, predstavlja samo privremeno rešenje za dublje strukturne probleme sa kojima se zemlja suočava.

Budući izazovi za Panamu uključuju potrebu za diversifikacijom ekonomije, smanjenjem zavisnosti od pojedinačnih sektora poput rudarstva, i implementacijom održivih fiskalnih politika. Takođe, biće neophodno raditi na poboljšanju poverenja investitora i jačanju finansijskih institucija zemlje.

U zaključku, smanjenje kreditnog rejtinga Paname od strane S&P Global Ratings-a predstavlja ozbiljan izazov za ekonomiju zemlje. Ova situacija naglašava potrebu za hitnim ekonomskim reformama i prudentnom fiskalnom politikom kako bi se izbegao dalji pad rejtinga i potencijalni gubitak investicionog statusa.