Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Pad cena nekretnina u Kini: Kriza tržišta se produbljuje

Kinesko tržište nekretnina suočava se sa ozbiljnom krizom, što se ogleda u značajnom padu cena novih stanova. Ova situacija ima dalekosežne posledice na drugu najveću svetsku ekonomiju i poverenje potrošača. Uprkos naporima vlade da stabilizuje sektor, izgledi ostaju neizvesni.

Dramatičan pad cena nekretnina u Kini

Prema najnovijim podacima NBS-a, cene novih stanova u Kini zabeležile su najbrži pad u poslednjih devet godina. U julu, cene su se smanjile za gotovo 5% u odnosu na prethodnu godinu, što predstavlja najoštriji pad od juna 2015. godine. Ovaj trend je dublji od pada od 4,5% zabeleženog u junu, ukazujući na produbljivanje krize u sektoru nekretnina.

Mesečni podaci takođe pokazuju zabrinjavajući trend. Cene novih kuća su pale trinaesti mesec zaredom, sa smanjenjem od približno 0,7% u odnosu na prethodni mesec. Od 70 gradova koje je NBS istraživao, samo su Šangaj i Sijan zabeležili rast cena novih kuća na mesečnom nivou, dok je jedino Šangaj pokazao porast cena na tržištu preprodaje nekretnina.

Uticaj krize nekretnina na kinesku ekonomiju

Kriza na tržištu nekretnina ima značajan uticaj na kinesku ekonomiju u celini. Sektor nekretnina, koji je na svom vrhuncu činio četvrtinu kineske ekonomije, sada predstavlja ozbiljan izazov za ekonomski rast zemlje. Analitičari izražavaju zabrinutost da bi cilj Pekinga za rast BDP-a od 5% u 2024. godini mogao biti preambiciozan, čak i ako su se drugi ekonomski pokazatelji stabilizovali.

Produženi pad na tržištu nekretnina teško je pogodio ne samo investitore i građevinski sektor, već i potrošače. Mnogi Kinezi su uložili značajna sredstva u nekretnine, smatrajući ih sigurnom investicijom. Pad vrednosti ovih investicija može dovesti do smanjenja potrošnje i daljeg usporavanja ekonomskog rasta.

Vladine mere za stabilizaciju tržišta nekretnina

Suočena sa ovom krizom, kineska vlada je preduzela niz mera za podršku sektoru nekretnina. Ove mere uključuju:

  • Smanjenje kamata na hipoteke
  • Snižavanje troškova kupovine kuća
  • Podsticanje banaka da odobre više kredita za nekretnine
  • Olakšice za developerske kompanije

Međutim, uprkos ovim naporima, efekti vladinih mera su ograničeni. Analitičari kineskog instituta Tongce Research navode da vladine mere igraju određenu ulogu u podizanju tržišta, ali da je spoljni pad ograničio efekte ovih politika. Ovo sugeriše da će biti potrebne dodatne i možda agresivnije mere za stabilizaciju tržišta nekretnina.

Budući izgledi i potreba za novim merama

S obzirom na trenutnu situaciju, mnogi stručnjaci smatraju da će kineskom tržištu nekretnina biti potrebne nove mere podrške. Ovo bi moglo uključivati:

  1. Dodatno smanjenje kamatnih stopa
  2. Povećanje likvidnosti na tržištu
  3. Mere za podsticanje potražnje, posebno među mladim kupcima
  4. Reforme u sektoru nekretnina za povećanje transparentnosti i stabilnosti

Peking pojačava napore da podrži sektor, ali izazovi ostaju značajni. Oporavak tržišta nekretnina će verovatno biti postepen proces koji zahteva kontinuirano prilagođavanje politika i strpljenje.

U zaključku, kriza na tržištu nekretnina u Kini predstavlja ozbiljan izazov za drugu najveću svetsku ekonomiju. Pad cena novih stanova, koji je dostigao najbrži tempo u poslednjih devet godina, ukazuje na dubinu problema. Dok vlada preduzima mere za stabilizaciju sektora, potreba za dodatnim intervencijama postaje sve očiglednija. Oporavak ovog ključnog sektora biće od suštinskog značaja za postizanje ekonomskih ciljeva Kine i održavanje poverenja potrošača u narednom periodu.