U poslednjih nekoliko godina, globalno tržište gvožđa i čelika suočava se sa značajnim izazovima. Cene gvožđa, ključnog sastojka u proizvodnji čelika, doživele su dramatičan pad, što ima dalekosežne posledice za celokupnu industriju.
Drastičan pad cena gvožđa na svetskom tržištu
Cene gvožđa, esencijalnog elementa u proizvodnji čelika, dostigle su najnižu tačku u protekle dve godine. Ovaj pad je direktno povezan sa krizom u sektoru nekretnina u Kini, koja značajno utiče na potražnju za čelikom. Posledično, ova situacija preti da ozbiljno umanji profitabilnost vodećih svetskih rudarskih kompanija.
Od početka godine, vrednost ovog ključnog metala opala je za više od trećine. Ova drastična promena rezultirala je gubitkom od približno 100 milijardi dolara tržišne vrednosti za takozvanu "veliku četvorku" kompanija specijalizovanih za eksploataciju gvožđa - BHP, Rio Tinto, Vale i Fortescue.
Uticaj na kinesko tržište i globalne proizvođače čelika
Prema podacima kompanije Argus, cena gvožđa za isporuku u kineski lučki grad Ćingdao pala je na svega 92,2 dolara po toni. Ovo predstavlja najnižu vrednost od novembra 2022. godine i nalazi se ispod kritične granice od 100 dolara, ispod koje proizvodnja sa visokim troškovima postaje neodrživa.
Baowu Steel, najveći svetski proizvođač čelika, upozorio je da se sektor nalazi u ozbiljnoj krizi. Oni opisuju trenutnu situaciju kao "zimu" koja je "duža, hladnija i teža" od prethodnih tržišnih padova zabeleženih 2008. i 2015. godine. Stručnjaci za tržište metala procenjuju da postoji realna mogućnost da cene gvožđa ostanu ispod 100 dolara po toni u dužem vremenskom periodu.
Pad potražnje u kineskom građevinskom sektoru
Kompanija Rio Tinto nedavno je objavila da je potražnja za čelikom u kineskom sektoru nekretnina opala za čak 100 miliona tona. Međutim, ova kompanija je takođe primetila da je energetska tranzicija donela povećanje potražnje od 40 miliona tona između 2020. i 2023. godine. Ipak, ovo povećanje predstavlja tek mali deo u odnosu na globalnu proizvodnju gvožđa, koja je prošle godine iznosila približno 1,9 milijardi tona.
Gvožđe je dugo vremena bilo glavni izvor prihoda za najveće svetske rudarske kompanije poput BHP i Rio Tinto. Ono im je obezbeđivalo sredstva za isplatu velikih dividendi investitorima i pružalo čvrstu osnovu za rast u drugim sektorima, kao što su eksploatacija bakra i proizvodnja đubriva.
Širi uticaj na tržište metala
Pad cena gvožđa dodatno je pogoršan smanjenjem vrednosti drugih metala. Na primer, cena bakra je opala za gotovo petinu u odnosu na rekordnu vrednost zabeleženu u maju, spustivši se na oko 9.100 dolara po toni. Ovaj pad se takođe pripisuje smanjenju potražnje na kineskom tržištu.
Uprkos ovim izazovima, rudarske kompanije u Australiji i Brazilu i dalje ostvaruju značajne profite, čak i sa cenom gvožđa od 100 dolara po toni. Ovo je moguće zahvaljujući njihovim niskim troškovima proizvodnje, što im omogućava da ostanu konkurentni čak i u nepovoljnim tržišnim uslovima.
U zaključku, pad cena gvožđa predstavlja ozbiljan izazov za globalnu industriju čelika i rudarske kompanije. Iako trenutna situacija izgleda teška, fleksibilnost i prilagodljivost ključnih igrača na tržištu biće presudni za prevazilaženje ovih izazova.