Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Ostvarivanje prava na penziju u Srbiji i inostranstvu

Proces ostvarivanja prava na penziju u Srbiji i inostranstvu je kompleksan i zahteva pažljivo razmatranje različitih faktora. Ovaj članak detaljno objašnjava uslove, rokove i procedure za sticanje penzije, kao i specifičnosti vezane za međunarodne radne istorije.

Osnovna pravila za sticanje penzije u Srbiji

U Republici Srbiji, građani koji su stekli pravo na starosnu penziju mogu početi da primaju svoja mesečna primanja od dana podnošenja zahteva. Međutim, postoji važna odredba koja omogućava retroaktivnu isplatu za period od najviše šest meseci unazad od trenutka podnošenja potrebne dokumentacije.

Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) ističe da se pravo na starosnu ili prevremenu starosnu penziju obično priznaje nakon prestanka radnog odnosa. Ipak, postoje izuzeci za određene kategorije osiguranika, uključujući:

  • Preduzetnike
  • Osiguranike koji obavljaju privremene ili povremene poslove
  • Osiguranike angažovane na ugovorenim poslovima
  • Izabrana, imenovana ili postavljena lica
  • Hranitelje u skladu sa zakonom

Važno je napomenuti da, čak i ako osiguranik podnese zahtev nekoliko godina nakon sticanja prava na penziju, on i dalje ima pravo na primanja. Međutim, isplata će biti ograničena na najviše šest meseci unazad od dana podnošenja zahteva, bez obzira na to kada su uslovi za penziju ispunjeni.

Ostvarivanje prava na penziju u inostranstvu

Za radnike koji imaju radni staž u Srbiji i inostranstvu, proces ostvarivanja prava na penziju je nešto složeniji. PIO fond objašnjava da se zahtev podnosi samo u jednoj državi, uz obavezno obaveštenje o postojanju staža u drugoj zemlji.

Ukoliko Srbija ima potpisan bilateralni ugovor o saradnji sa određenom državom, pokreće se postupak za ostvarivanje prava u obe zemlje. Ovaj proces uključuje:

  1. Međusobnu razmenu podataka između penzijskih fondova
  2. Procenu dužine staža u obe zemlje
  3. Određivanje prava na samostalne ili srazmerne penzije

Važno je naglasiti da se staž iz dve države sabira ukoliko postoji potpisan ugovor o socijalnom osiguranju. Ovo omogućava osiguraniku da ostvari pravo na prevremenu starosnu penziju kombinovanjem staža iz obe zemlje.

Međutim, situacija je drugačija za zemlje sa kojima Srbija nema potpisanu konvenciju. U tim slučajevima, budući penzioneri moraju direktno kontaktirati inostrane penzijske fondove radi ostvarivanja svojih prava.

Proces odlučivanja o pravu na penziju

Nakon podnošenja zahteva, inostrani penzijski fond sprovodi postupak prema propisima svoje države i donosi odluku o pravu na penziju. Važno je razumeti da ispunjavanje uslova za penziju u Srbiji ne garantuje automatski ispunjavanje uslova u inostranstvu, i obrnuto.

Moguće su različite situacije:

  • Ostvarivanje prava na penziju samo u Srbiji
  • Ostvarivanje prava na penziju samo u inostranstvu
  • Ostvarivanje prava na penziju u obe zemlje

U slučaju da budući penzioner ostvari pravo na srpsku, ali ne i na inostranu penziju, potrebno je da po ispunjenju uslova za inostranu penziju ponovo podnese zahtev. Ovaj zahtev se podnosi u državi prebivališta, bez obzira na to što je reč o penziji iz druge zemlje.

Obračun i isplata penzija

PIO fond naglašava da način obračuna isključuje mogućnost umanjivanja penzije iz inostranstva. Ovo znači da budući penzioneri ne treba da strahuju da će im inostrana primanja biti umanjena zbog ostvarivanja prava na penziju u Srbiji.

Svaka država prema sopstvenim zakonima određuje minimalne godine staža osiguranja koje su uslov za ostvarivanje prava na penziju. U Srbiji, za starosnu penziju potrebno je minimum 15 godina staža, pod uslovom da su za sve godine plaćeni doprinosi.

Ukoliko budući penzioner ima minimalan staž u Srbiji, a u drugoj državi ostvaruje pravo na samostalnu penziju, dobiće dve nezavisne penzije. Ovo može značajno uticati na ukupna mesečna primanja penzionera.

Prevremena starosna penzija i penali

Od 2015. godine, u srpskom penzijskom sistemu uvedena je prevremena starosna penzija, zajedno sa sistemom trajnog umanjenja prilikom obračuna, poznatim kao "penali". Ovaj sistem funkcioniše na sledeći način:

  • Penzija se trajno umanjuje za 0,34% za svaki mesec koji nedostaje do navršenih 65 godina života
  • Za žene u 2022. godini, granica je postavljena na 63 godine i četiri meseca
  • Maksimalno umanjenje ne može preći 20,4%

Važno je napomenuti da se granice za odlazak u penziju postepeno pomeraju. Usklađivanje za starosnu penziju planirano je do 2032. godine, dok je za prevremene penzije taj rok postavljen na 2024. godinu.

U zaključku, ostvarivanje prava na penziju u Srbiji i inostranstvu je složen proces koji zahteva pažljivo planiranje i razumevanje propisa. Budući penzioneri treba da budu dobro informisani o svojim pravima, uslovima i mogućnostima kako bi maksimizirali svoja penzijska primanja i osigurali finansijsku stabilnost u penzionerskim danima.