U najnovijem izveštaju, OPEC je smanjio svoju prognozu globalne potražnje za naftom, ukazujući na izazove s kojima se suočava tržište energenata. Ova revizija naglašava složenost globalnog energetskog pejzaža i potencijalne implikacije za cene nafte i proizvodnju u narednom periodu.
OPEC-ova revidirana prognoza potražnje za naftom
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) je u svom mesečnom izveštaju objavila značajno smanjenje prognoze rasta globalne potražnje za naftom. Za 2024. godinu, OPEC sada predviđa rast od približno 1,82 miliona barela dnevno, što predstavlja pad u odnosu na ranije procenjenih 1,93 miliona. Ovo je četvrto uzastopno smanjenje prognoze za narednu godinu, što ukazuje na kontinuirani trend preispitivanja očekivanja.
Slično tome, prognoza za 2025. godinu takođe je revidirana naniže. OPEC sada očekuje rast potražnje od oko 1,54 miliona barela dnevno, umesto prethodno predviđenih 1,64 miliona. Ove revizije naglašavaju rastuću zabrinutost u vezi sa globalnim ekonomskim uslovima i njihovim uticajem na potrošnju energije.
Ključni faktori koji utiču na smanjenje prognoze
Centralno mesto u ovom smanjenju prognoze zauzima Kina, drugo po veličini svetsko tržište nafte. OPEC je značajno smanjio svoju procenu rasta potražnje u Kini na 450.000 barela dnevno, što je znatno niže od prethodnih 580.000. Ovaj pad se pripisuje različitim faktorima, uključujući:
- Usporavanje građevinske aktivnosti
- Slabljenje proizvodnog sektora
- Povećano korišćenje kamiona na prirodni gas, što smanjuje potražnju za dizelom
Pored Kine, OPEC je identifikovao slabosti i u drugim ključnim regionima, poput Indije, što dodatno doprinosi ukupnom smanjenju prognoze. Ovi trendovi ukazuju na šire globalne ekonomske izazove koji utiču na potražnju za energijom.
Implikacije za tržište nafte i proizvodnju
Smanjenje prognoze potražnje postavlja značajne izazove pred OPEC+, grupu koja obuhvata OPEC i saveznike poput Rusije. Kao odgovor na ove tržišne uslove, grupa je preduzela nekoliko mera:
- Odlaganje planova za povećanje proizvodnje u decembru
- Sprovođenje niza smanjenja proizvodnje od kraja 2022. godine
- Najava da će najnovije smanjenje od 2,2 miliona barela dnevno biti produženo
Uprkos ovim merama, cene nafte su pokazale tendenciju pada, sa Brent naftom koja se trgovala ispod 73 dolara po barelu nakon objavljivanja izveštaja. Ovo ukazuje na kontinuirani pritisak na tržištu i potencijalne izazove za zemlje proizvođače nafte.
Proizvodnja OPEC-a i usklađenost sa kvotama
Interesantno je da je izveštaj takođe pokazao rast proizvodnje među članicama OPEC-a. Ukupna proizvodnja grupe u oktobru dostigla je približno 40,34 miliona barela dnevno, što predstavlja povećanje od oko 215.000 barela u odnosu na septembar. Ovo povećanje se uglavnom pripisuje oporavku proizvodnje u Libiji nakon perioda nestabilnosti.
Međutim, OPEC je takođe identifikovao nekoliko zemalja koje su proizvodile iznad svojih kvota, uključujući Rusiju i Kazahstan. Rusija je, na primer, povećala svoju proizvodnju u oktobru za otprilike 9.000 barela dnevno, dostižući oko 9,01 milion barela, što je neznatno iznad dodeljene kvote.
U zaključku, najnoviji izveštaj OPEC-a o smanjenju prognoze globalne potražnje za naftom ukazuje na složene izazove s kojima se suočava energetsko tržište. Slabost u ključnim ekonomijama, promenljivi obrasci potrošnje i geopolitički faktori nastavljaju da oblikuju dinamiku ponude i potražnje, zahtevajući pažljivo praćenje i prilagođavanje strategija od strane proizvođača nafte i kreatora politike.