Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

OPEC+ odlaže povećanje proizvodnje nafte do kraja godine

Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici (OPEC+) odlučili su da zadrže postojeća ograničenja proizvodnje nafte do kraja godine, uprkos geopolitičkim tenzijama na Bliskom istoku. Ova odluka odražava nastojanja grupe da stabilizuje cene nafte koje su ostale niske uprkos regionalnim konfliktima.

OPEC+ produžava smanjenje proizvodnje nafte

Saudijska Arabija, kao vodeći svetski izvoznik nafte, zajedno sa sedam drugih zemalja članica OPEC+, uključujući Rusiju, Irak, Ujedinjene Arapske Emirate i Alžir, donela je odluku da nastavi sa postojećim ograničenjima u proizvodnji do kraja decembra. Ova odluka predstavlja odlaganje prethodno planiranog postepenog povećanja proizvodnje, koje je trebalo da rezultira rastom od približno 180.000 barela dnevno do decembra, kao deo šire strategije za ukidanje smanjenja od oko 2,2 miliona barela tokom 12 meseci.

Glavni razlog za ovo odlaganje je kontinuirani pad cena nafte na globalnom tržištu. Cene Brent sirove nafte, koja služi kao međunarodni benchmark, pale su za gotovo 14% u prethodnih godinu dana, završivši na oko 73 dolara po barelu prošlog petka. Ovo predstavlja značajan pad u odnosu na prethodne periode, sa cenama koje su čak nakratko pale ispod 70 dolara u septembru, dostižući najniži nivo od decembra 2021. godine.

Uticaj globalne ekonomije na tržište nafte

Jedan od ključnih faktora koji utiču na cene nafte je zabrinutost za potražnju iz Kine, druge najveće svetske ekonomije i značajnog potrošača energenata. Ekonomski izgledi Kine imaju značajan uticaj na globalno tržište nafte, a trenutna neizvesnost oko kineskog ekonomskog rasta doprinosi pritisku na cene.

Pored ekonomskih faktora, geopolitičke tenzije takođe igraju važnu ulogu u oblikovanju tržišta nafte. Nedavni sukobi na Bliskom istoku, posebno između Izraela i Irana, izazvali su kratkotrajne fluktuacije cena. Na primer, cene su pale za više od 6% prošlog ponedeljka nakon što izraelski napadi na Iran nisu pogodili naftne i nuklearne objekte, što je privremeno umirilo tržište. Međutim, situacija ostaje nestabilna, što se odrazilo u porastu cena u petak nakon što je general-major Hosein Salami, komandant Iranske revolucionarne garde, najavio mogućnost "nezamislivog" odgovora na napade.

Strateške implikacije odluke OPEC+

Odluka OPEC+ da odloži ukidanje rezova u proizvodnji ima značajne strateške implikacije. Ovo omogućava grupi da odgodi donošenje odluke o nivoima proizvodnje za 2025. godinu do perioda nakon američkih izbora, što ukazuje na pažljivo razmatranje političkih faktora koji mogu uticati na globalno tržište energenata.

Očekuje se da će se članice OPEC+ sastati lično 1. decembra u Beču, gde bi trebalo da donesu konačnu odluku o budućim nivoima proizvodnje. Ovaj sastanak će biti od ključnog značaja za određivanje smera globalnog tržišta nafte u narednom periodu.

U zaključku, odluka OPEC+ da zadrži ograničenja u proizvodnji nafte odražava složenu dinamiku globalnog tržišta energenata. Grupa nastoji da balansira između održavanja stabilnosti cena i reagovanja na geopolitičke i ekonomske izazove. Budući razvoj situacije na Bliskom istoku, kao i ekonomski oporavak Kine, ostaće ključni faktori koji će oblikovati buduće odluke o proizvodnji nafte i kretanju cena na globalnom tržištu.