U nedelju, 4. juna 2023. godine, ministri zemalja članica OPEC-a i njihovi saveznici, uključujući Rusiju, postigli su značajan dogovor o proizvodnji nafte na sastanku u Beču. Ovaj sporazum ima za cilj da stabilizuje globalno tržište nafte i održi cene na optimalnom nivou.
Ključne odluke OPEC+ o proizvodnji nafte
Zemlje OPEC+ su se saglasile da zadrže trenutno smanjenje proizvodnje "crnog zlata" do kraja 2023. godine. Ova odluka je doneta uprkos ranijim očekivanjima o mogućem dodatnom smanjenju. Umesto toga, Saudijska Arabija je preuzela vodeću ulogu, pristajući na dobrovoljno smanjenje sopstvene proizvodnje.
Princ Abdulaziz bin Salman, ministar energetike Saudijske Arabije, najavio je da će njegova zemlja dobrovoljno smanjiti proizvodnju nafte za približno milion barela dnevno tokom jula meseca. Ovo smanjenje može biti produženo i nakon tog perioda, u zavisnosti od tržišnih uslova.
Ova nova redukcija dolazi kao dodatak već postojećem smanjenju od otprilike dva miliona barela dnevno, kao i dobrovoljnim smanjenjima proizvodnje za dodatnih 1,6 miliona barela, koja su najavljena u aprilu i implementirana od maja. Kada se uzmu u obzir sva ova smanjenja, očekuje se da će Saudijska Arabija u julu proizvoditi oko devet miliona barela nafte dnevno, što je za otprilike 1,5 miliona barela manje nego pre pandemije COVID-19.
Dugoročne implikacije OPEC+ odluke
Sastanak u Beču, koji je trajao gotovo sedam sati, rezultirao je još jednom značajnom odlukom. Ministri zemalja OPEC+ su se dogovorili da od 2024. godine smanje ukupnu proizvodnju za kombinovanih 1,4 miliona barela dnevno. Aleksandar Novak, ruski ministar energetike, najavio je da će dobrovoljna smanjenja proizvodnje biti nastavljena i tokom naredne godine.
Kao neposredna reakcija na ove vesti, cene nafte su porasle za više od jedan posto u ponedeljak ujutru. Ovaj rast cena ilustruje kako odluke OPEC+ mogu brzo uticati na globalno tržište energenata.
Zemlje OPEC+, koje zajedno proizvode približno 40 procenata svetske nafte, najavile su da će u 2024. godini ograničiti svoju proizvodnju na otprilike 40,463 miliona barela dnevno. Ova odluka ukazuje na dugoročnu strategiju grupe da održi stabilnost na tržištu nafte.
Budući koraci i očekivanja
Sledeći sastanak ministara zemalja OPEC+ zakazan je za novembar 2023. godine. Na tom sastanku se očekuje da će biti procenjen uticaj trenutnih odluka i razmotrene eventualne dalje mere.
Proizvodnja nafte ostaje ključni faktor u globalnoj ekonomiji, utičući na sve od transporta do proizvodnje. Odluke OPEC+ imaju značajan uticaj na cene goriva širom sveta, što direktno utiče na troškove života i poslovanja.
Analitičari predviđaju da bi ova najnovija odluka OPEC+ mogla dovesti do stabilizacije cena nafte u narednim mesecima. Međutim, mnogi faktori, uključujući geopolitičke tenzije i globalni ekonomski oporavak nakon pandemije, i dalje mogu uticati na tržište nafte.
U zaključku, najnovije odluke OPEC+ o proizvodnji nafte pokazuju spremnost grupe da aktivno upravlja globalnom ponudom nafte. Saudijska Arabija je preuzela vodeću ulogu u ovom procesu, dobrovoljno smanjujući svoju proizvodnju. Ove mere imaju za cilj da održe stabilnost na tržištu nafte i spreče preterane fluktuacije cena u narednom periodu.