Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Opasne igračke preplavile evropsko tržište putem interneta

Nedavno istraživanje organizacije Industrije igračaka Evrope (TIE) otkrilo je zabrinjavajući trend širenja opasnih igračaka na evropskom tržištu putem internet platformi, ugrožavajući bezbednost najmlađih potrošača.

Nebezbedne igračke na internet platformama

Opasne igračke koje ne zadovoljavaju stroge bezbednosne standarde EU postale su ozbiljan problem za evropsko tržište. Organizacija TIE, koja zastupa interese proizvođača igračaka u EU i Velikoj Britaniji, sprovela je opsežno istraživanje kojim je obuhvaćeno više od 100 igračaka kupljenih od prodavaca treće strane na deset popularnih internet platformi, uključujući i giganta e-trgovine Amazon.

Rezultati ovog istraživanja su alarmantni: gotovo 80% analiziranih igračaka nije ispunilo stroge bezbednosne standarde koje propisuje Evropska unija. Ovi proizvodi predstavljaju potencijalnu opasnost za decu, što uključuje rizike poput gutanja malih delova, izloženosti toksičnim hemikalijama i drugih ozbiljnih pretnji po zdravlje i sigurnost najmlađih.

Specifični rizici i laboratorijska testiranja

Među najopasnije proizvode spadaju magneti koji, ako se progutaju, mogu izazvati ozbiljna oštećenja unutrašnjih organa, posebno creva. Takođe, otkrivene su igračke za bebe koje se lako raspadaju na sitne delove, predstavljajući ozbiljan rizik od gušenja. Laboratorijska testiranja su otkrila i prisustvo hemijskog elementa borona u količinama koje čak 13 puta premašuju dozvoljene granice. Važno je napomenuti da boron može izazvati ozbiljne probleme reproduktivnih organa, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije.

Katrin Van Ret, generalna direktorka TIE, izjavila je: "Neispravne igračke od prodavaca koji ignorišu pravila EU i dalje će preplavljivati EU dok se internet platformama ne nametne veća odgovornost za bezbednost igračaka koje se prodaju na njihovim platformama. Sve dok svaki učesnik u lancu vrednosti ne preuzme svoj deo odgovornosti, pravna rupa će ostati."

Reakcije internet platformi i regulatorni izazovi

Nakon objavljivanja rezultata istraživanja, Amazon je reagovao saopštenjem u kojem navodi da kompanija ima "proaktivne mere kako bi sprečila da se na platformi pojave nebezbedni ili neusklađeni proizvodi" i da su "proizvodi uklonjeni dok traje istraga." Slično tome, predstavnici platformi Temu i Shein naglasili su da su bezbednost potrošača i usklađenost sa standardima njihovi prioriteti, te da su sporni proizvodi odmah uklonjeni sa njihovih platformi.

Uprkos činjenici da Evropska unija ima "najtvrđi bezbednosni režim za igračke na svetu", problem leži u tome što proizvođači izvan EU nisu obavezni da poštuju ova stroga pravila kada prodaju svoje proizvode preko internet platformi. Ova regulatorna praznina omogućava da potencijalno opasni proizvodi lako dođu do evropskih potrošača, zaobilazeći bezbednosne kontrole.

Poziv na akciju i buduće mere

TIE je uputio hitan poziv liderima Evropske unije da preduzmu konkretne korake kako bi se internet platforme učinile pravno odgovornim za bezbednost proizvoda trećih strana koji se prodaju putem njihovih usluga. Ova inicijativa ima za cilj da popuni postojeću pravnu prazninu i osigura da svi učesnici u lancu snabdevanja preuzmu odgovornost za bezbednost proizvoda koji dolaze do krajnjih korisnika.

Važno je napomenuti da rezultati ovog istraživanja ne odražavaju nužno bezbednost svih igračaka dostupnih na testiranim platformama. TIE je naglasio da nisu testirane igračke poznatih brendova, već su se fokusirali na proizvode manje poznatih proizvođača i prodavaca treće strane.

U zaključku, problem opasnih igračaka na evropskom tržištu zahteva hitnu pažnju regulatornih tela i veću odgovornost internet platformi. Samo kroz koordiniranu akciju svih učesnika u lancu snabdevanja može se osigurati bezbednost najmlađih potrošača i sprečiti dalje širenje potencijalno opasnih proizvoda.