Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

OECD podiže prognoze globalnog ekonomskog rasta

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) nedavno je objavila svoj ažurirani izveštaj o globalnim ekonomskim izgledima, pružajući sveobuhvatan pregled trenutnog stanja svetske ekonomije i predviđanja za budućnost.

Poboljšane prognoze globalnog ekonomskog rasta

OECD je podigao svoja očekivanja za globalni ekonomski rast sa prethodnih 3,1% na 3,2%. Ovo povećanje, iako naizgled skromno, signalizira pozitivan trend u globalnoj ekonomskoj aktivnosti. Privremeni izveštaj o ekonomskim izgledima naglašava da je rast globalne proizvodnje ostao otporan uprkos izazovima, dok inflacija nastavlja da opada, što su ohrabrujući znaci za svetsku ekonomiju.

Analiza pokazuje da su mnoge ekonomije G20 grupe ostvarile značajan napredak. Zemlje poput Sjedinjenih Američkih Država, Brazila, Indije, Indonezije i Ujedinjenog Kraljevstva zabeležile su relativno snažan rast. Međutim, situacija nije uniformna širom sveta. Neke ekonomije, poput Nemačke, i dalje se suočavaju sa izazovima, ostvarujući tek blagi rast. Argentina se ističe kao poseban slučaj, suočavajući se sa smanjenjem proizvodnje.

Detaljniji pogled na ekonomije G20

OECD predviđa da će ekonomije G20 u celini rasti po stopi od približno 3,2%, što predstavlja blago povećanje od 0,1 procentnog poena u odnosu na prethodnu procenu. Ovaj rast je značajan jer G20 ekonomije čine većinu globalne ekonomske aktivnosti.

Evrozona, međutim, pokazuje drugačiju sliku. Prognoza rasta za ovaj region ostala je nepromenjena na 0,7% za tekuću godinu, što ukazuje na kontinuirane ekonomske izazove sa kojima se suočava ovaj deo sveta. Unutar evrozone postoje značajne varijacije:

  • Francuska, Španija i Italija beleže poboljšane prognoze rasta BDP-a
  • Nemačka, najveća ekonomija evrozone, suočava se sa smanjenom prognozom rasta od samo 0,1%, što predstavlja pad od 0,1 procentnog poena u odnosu na majski izveštaj

Globalne ekonomske varijacije i izazovi

Argentinska ekonomija se suočava sa najtežom situacijom, sa očekivanim smanjenjem od čak 4% u 2024. godini. Japan je jedina druga zemlja G20 grupe za koju se predviđa kontrakcija ekonomije u 2024. godini, i to za 0,1%.

S druge strane, neke od vodećih svetskih ekonomija pokazuju znake otpornosti i rasta:

  1. Predviđa se da će američka ekonomija porasti za 2,6%
  2. Velika Britanija očekuje rast od 1,1%
  3. Ruska ekonomija bi mogla zabeležiti impresivan rast od 3,7% u 2024. godini
  4. Turska ekonomija bi trebalo da poraste za približno 3,2%, iako je to smanjenje od 0,2 procentna poena u odnosu na majski izveštaj

Dugoročni izgledi i zaključci

OECD održava svoje dugoročne prognoze stabilnim, predviđajući globalni ekonomski rast od 3,2% i za 2025. godinu. Ovo sugeriše da organizacija veruje u kontinuiranu stabilnost i postepeni oporavak svetske ekonomije uprkos trenutnim izazovima.

Zaključno, najnoviji izveštaj OECD-a pruža mešovitu, ali generalno pozitivnu sliku globalnog ekonomskog rasta. Dok neke ekonomije pokazuju znake snažnog oporavka i rasta, druge se i dalje suočavaju sa značajnim izazovima. Ovi raznovrsni trendovi naglašavaju kompleksnost globalne ekonomije i potrebu za pažljivim praćenjem i prilagođavanjem ekonomskih politika na nacionalnom i međunarodnom nivou.