Predstojeća odluka Federalnih rezervi SAD (Fed) o kamatnim stopama izaziva veliku pažnju ekonomskih stručnjaka. Očekuje se da bi Fed mogao smanjiti ključnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, ali postoje različita mišljenja o tome da li je to najbolji potez u trenutnoj ekonomskoj situaciji.
Analiza mogućeg smanjenja kamatne stope Fed-a
Prema mišljenju profesora Đorđa Đukića sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Fed bi na predstojećem sastanku mogao doneti odluku o minimalnom smanjenju ključne kamatne stope za 25 baznih poena (0,25%). Međutim, situacija nije jednostavna, jer Fed ima zakonsku obavezu da vodi računa i o punoj zaposlenosti. Nedavni podaci sa tržišta rada pokazuju da je nezaposlenost porasla na približno 4,3%, što dodatno komplikuje odluku.
Profesor Đukić ističe da je trenutno glavni inflatorni pritisak u SAD vezan za cene usluga, a ne roba. Ovo je direktno povezano sa situacijom na tržištu rada. Fed mora pažljivo analizirati uzroke povećanja nezaposlenosti, jer ona nije tipično rezultat gubitka radnih mesta, već drugih strukturnih faktora.
Uticaj predsedničke kampanje na odluku Fed-a
Predstojeći sastanak FOMC-a 17. i 18. septembra dolazi usred intenzivne predsedničke izborne kampanje u Americi. Ovo dodatno otežava odluku Fed-a, jer oboje glavnih kandidata imaju predloge koji bi mogli uticati na inflaciju:
- Kamala Haris obećava značajno povećanje fiskalnih izdataka
- Donald Tramp najavljuje smanjenje poreza za korporacije i drastično povećanje carina na uvoz iz Kine
Profesor Đukić smatra da Fed ovom odlukom treba ne samo da predvidi buduća ekonomska kretanja u zavisnosti od ishoda izbora, već i da reši probleme nastale u prošlosti. Neizvesnost oko predsedničkih izbora dodatno komplikuje situaciju, pa Fed pažljivo prati i kretanja berzanskih indeksa.
Istorijat nedavnih odluka Fed-a o kamatnim stopama
Na poslednjem sastanku održanom krajem jula, Fed je zadržao kamatne stope na nivou od 5,25-5,50%. Ovo je nastavak pauze nakon agresivne kampanje povećanja kamatnih stopa koja je počela u martu 2022. godine sa ciljem suzbijanja rastuće inflacije. Od tada, Fed je povećao kamatne stope čak dvanaest puta.
Rezultati ove politike su vidljivi - godišnja inflacija u SAD je u avgustu opala na približno 2,5%, sa preko 9% koliko je iznosila prošle godine. Međutim, uprkos očekivanjima tržišta, Fed od jula prošle godine održava postojeći nivo kamatnih stopa.
Različita mišljenja o budućim potezima Fed-a
Profesor Đukić smatra da su avgustovska predviđanja finansijskih tržišta bila preuranjena i previše optimistična. Tržišni akteri su očekivali seriju smanjenja ključne kamatne stope, što se nije ostvarilo. On ocenjuje da je realno očekivati smanjenje za 25 baznih poena na predstojećem sastanku, uz mogućnost novog razmatranja u decembru.
Međutim, postoji i mogućnost da Fed zadrži postojeće kamatne stope. Ovo nije nerealno s obzirom na očiglednu podeljenost među članovima odbora guvernera - od onih koji su protiv smanjenja do onih koji zagovaraju agresivno smanjenje od dva puta po 50 baznih poena.
Đukić veruje da će smanjenje biti 0,25%, jer bi smanjenje od 0,50% bilo neuobičajeno u situaciji bez znakova krize i recesije. Dodatno, procene Fed-a u Atlanti govore o rastu realnog BDP-a u trećem kvartalu za oko 2,5%, a nezaposlenost je, uprkos rastu, i dalje na istorijski niskim nivoima.
Izazovi za Fed u donošenju odluke
Među članovima odbora guvernera Fed-a izražena je skepsa prema brzom smanjenju kamatnih stopa. Postoji bojazan da bi prerano smanjenje kamatne stope, bez rešavanja uzroka inflacije, moglo dovesti do potrebe za suprotnom reakcijom u budućnosti.
Fed mora balansirati između dva ključna cilja svoje politike:
- Postizanje maksimalne zaposlenosti
- Održavanje stabilnosti cena
Ova dva cilja ponekad mogu biti u konfliktu, što dodatno otežava donošenje odluke. Fed je naglasio da će pažljivo pratiti ekonomske pokazatelje, uključujući Indeks potrošačkih cena (CPI), podatke o zaposlenosti i rast BDP-a, kako bi doneo odgovarajuće mere za održavanje ekonomskog rasta.
Zaključak o očekivanoj odluci Fed-a
Uzimajući u obzir sve faktore, očekuje se da će Fed na predstojećem sastanku verovatno smanjiti ključnu kamatnu stopu za 25 baznih poena. Međutim, ova odluka nije izvesna i zavisiće od najnovijih ekonomskih pokazatelja i procene dugoročnih posledica. Fed će morati pažljivo da balansira između suzbijanja inflacije i održavanja ekonomskog rasta, posebno u kontekstu predstojeće izborne godine u SAD.