Ruski predsednik Vladimir Putin nedavno je predložio početak pregovora o novom ugovoru za isporuku ruskog gasa Srbiji, s obzirom na to da postojeći sporazum ističe u martu 2025. godine. Ovaj predlog otvara nova poglavlja u energetskoj saradnji između dve zemlje i potencijalno oblikuje budućnost snabdevanja Srbije prirodnim gasom.
Istorija i značaj trenutnog ugovora o isporuci gasa
Prethodni ugovor, potpisan 2022. godine u jeku globalne energetske krize, pokazao se kao ključni faktor stabilnosti za srpsku ekonomiju. Prema ovom sporazumu, Rusija godišnje isporučuje Srbiji približno 2,2 milijarde kubnih metara gasa po povlašćenoj ceni koja se kreće u rasponu od 300 do 420 dolara za 1.000 kubnih metara.
Ovaj aranžman je omogućio Srbiji da efikasno zaštiti svoje građane i privredu od ekstremnih cenovnih fluktuacija na međunarodnom tržištu tokom 2022. i 2023. godine. Cene gasa za srpske potrošače i industriju bile su među najnižima u Evropi, što je značajno doprinelo ekonomskoj stabilnosti zemlje u turbulentnom periodu.
Putinov poziv na nove pregovore
Tokom nedavnog sastanka sa potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vulinom u Vladivostoku, Putin je naglasio potrebu za novim ugovorom. Ruski lider je istakao: "Razgovaraćemo o konkretnim stvarima koje treba rešiti, imajući u vidu da naši ugovori o snabdevanju gasom ističu u martu 2025. godine".
Putin je takođe iskoristio priliku da pozove predsednika Srbije Aleksandra Vučića na predstojeći samit grupe BRICS, koji će se održati ove jeseni. Ovo pozivanje ukazuje na kontinuirani interes Rusije za održavanje bliskih odnosa sa Srbijom, ne samo u energetskom sektoru već i u širem geopolitičkom kontekstu.
Izazovi u trgovinskoj razmeni
Uprkos značaju energetske saradnje, Putin je ukazao na blagi pad u trgovinskoj razmeni između Rusije i Srbije. Ovo smanjenje trgovine zahteva pažljivu analizu i potencijalno nove strategije za revitalizaciju ekonomskih veza između dve zemlje.
Ruski predsednik je predložio održavanje sastanka Međuvladinog komiteta za trgovinsko-ekonomsku i naučno-tehničku saradnju Srbije i Rusije, naglašavajući da se ovo telo nije sastajalo najmanje dve godine. Cilj je identifikovanje i otklanjanje prepreka u bilateralnoj trgovini, sa posebnim fokusom na oblasti industrije, saobraćaja i industrijske saradnje.
Promena dinamike u trgovinskim odnosima
Značajna promena u trgovinskim odnosima između Srbije i Rusije dogodila se u aprilu kada je Rusija ispala sa liste najvećih spoljnotrgovinskih partnera Srbije. Ovo predstavlja značajan zaokret u odnosu na prethodne godine, kada je Rusija redovno zauzimala jedno od prvih pet mesta u uvozu robe u Srbiju, prvenstveno zbog uvoza gasa i nafte.
Ključni faktor koji je doprineo ovom padu je zabrana uvoza ruske nafte u Srbiju, koja je stupila na snagu 5. decembra 2022. godine kao posledica evropskih sankcija. Ova zabrana je imala značajan uticaj na ukupnu trgovinsku razmenu između dve zemlje.
Budućnost energetske saradnje
Uprkos izazovima, energetska saradnja ostaje ključni stub odnosa između Srbije i Rusije. Putin je naglasio značajnu ulogu koju Rusija igra u snabdevanju Srbije energentima, ističući da se isporuke vrše na vreme i pod veoma povoljnim uslovima.
Novi ugovor o isporuci ruskog gasa mogao bi da osigura stabilno snabdevanje Srbije u narednim godinama, potencijalno štiteći zemlju od budućih energetskih kriza i cenovnih šokova na globalnom tržištu. Međutim, pregovori će verovatno uzeti u obzir promenjenu geopolitičku situaciju i nove ekonomske realnosti.
Zaključak
Predlog za nove pregovore o isporuci gasa označava važan trenutak u odnosima Srbije i Rusije. Dok obe strane teže održavanju stabilne energetske saradnje, izazovi u široj trgovinskoj razmeni zahtevaju pažljivu analizu i potencijalno nove pristupe. Budući ugovor o isporuci ruskog gasa mogao bi igrati ključnu ulogu u oblikovanju ekonomske stabilnosti Srbije u narednim godinama.