Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Novi servis APR-a za evidentiranje stvarnih vlasnika

Agencija za privredne registre (APR) uvodi revolucionarnu promenu u procesu registracije privrednih društava i evidentiranja stvarnih vlasnika. Ovaj novi elektronski servis obećava da će značajno pojednostaviti i ubrzati administrativne procedure za privrednike u Srbiji.

Novi elektronski servis APR-a: Revolucija u registraciji privrednih društava

Od 1. oktobra, privrednici u Srbiji imaju priliku da koriste novi elektronski servis Agencije za privredne registre. Ovaj inovativni sistem omogućava podnošenje elektronske registracione prijave za osnivanje privrednog društva, kao i evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku. Ova digitalna transformacija predstavlja značajan korak ka modernizaciji poslovnog okruženja u zemlji.

Ukoliko osnivač ne iskoristi ovu mogućnost elektronske registracije, zakonski zastupnik privrednog društva ima obavezu da u roku od 15 dana od dana upisa društva u Registar privrednih subjekata evidentira podatke u Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika. Ova obaveza naglašava važnost pravovremenog i tačnog evidentiranja podataka o stvarnim vlasnicima.

Odgovornosti i kazne vezane za evidentiranje stvarnih vlasnika

APR posebno ističe da ostaje odgovornost zastupnika za evidentiranje podataka u propisanom roku, za tačnost podataka, kao i za čuvanje odgovarajućih i ažurnih informacija i dokumenata na osnovu kojih je upisan stvarni vlasnik. Ova odgovornost je ključna za održavanje integriteta sistema i sprečavanje zloupotreba.

Zakonodavac je predvideo stroge kazne za nepoštovanje ovih odredbi. Za registrovane subjekte koji namerno prikriju stvarne vlasnike, ne upišu stvarne vlasnike u Centralnu evidenciju, prijave neistinit podatak, promene ili izbrišu tačnu informaciju o stvarnom vlasniku, propisana je kazna zatvora od tri meseca do pet godina. Ova oštra kaznena politika jasno pokazuje ozbiljnost s kojom se pristupa pitanju transparentnosti vlasništva.

Pored toga, zakonom su propisani prekršaji za registrovane subjekte, odnosno pravna i odgovorna lica u registrovanom subjektu, koji ne izvrše evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku u propisanom roku od dana nastupanja osnova evidentiranja. Ista kazna predviđena je i za neevidentiranje tačnih podataka, kao i za nečuvanje odgovarajućih, tačnih i ažurnih podataka i dokumenata na osnovu kojih su evidentirani stvarni vlasnici.

Uloga drugih državnih organa u kontroli evidencije stvarnih vlasnika

Zakon o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika propisuje da i drugi nadležni državni organi, koji vrše nadzor i kontrolu registrovanih subjekata, imaju obavezu da proveravaju tačnost evidentiranih podataka u Centralnoj evidenciji. Ovi organi takođe proveravaju da li registrovani subjekti čuvaju dokumenta na osnovu kojih su evidentirali svoje stvarne vlasnike.

U slučaju da nadležni organi utvrde netačnost podataka ili nedostatak potrebne dokumentacije, oni su u obavezi da podnesu zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Ova odredba dodatno ojačava sistem kontrole i osigurava višestruku proveru tačnosti podataka.

Definicija stvarnog vlasnika i obuhvat zakona

Stvarni vlasnik se definiše kao fizičko lice koje posredno ili neposredno ima 25 odsto ili više udela, akcija, prava glasa ili drugih prava na osnovu kojih učestvuje u upravljanju pravnim licem, odnosno učestvuje u kapitalu pravnog lica sa 25 procenata ili više udela. Ova definicija obuhvata i fizičko lice koje posredno ili neposredno ima preovlađujući uticaj na vođenje poslova i donošenje odluka.

Zakon o Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika propisuje da su obavezni da evidentiraju stvarne vlasnike sledeći subjekti:

  • Privredna društva (osim javnih akcionarskih društava)
  • Zadruge
  • Ogranci stranih privrednih društava
  • Poslovna udruženja i udruženja građana
  • Fondacije i zadužbine
  • Ustanove
  • Predstavništva stranih privrednih društava, udruženja, fondacija i zadužbina

Važno je napomenuti da se ovaj zakon ne primenjuje na privredna društva i ustanove u kojima je Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave jedini član, odnosno osnivač. Takođe, izuzete su političke stranke, sindikati, sportske organizacije, sportska udruženja, crkve i verske zajednice.

Tehnički preduslovi za evidentiranje podataka o stvarnom vlasniku

Da bi uspešno evidentirao podatke o stvarnom vlasniku, registrovani subjekat mora ispuniti određene tehničke preduslove:

  1. Posedovanje kvalifikovanog elektronskog sertifikata (elektronskog potpisa)
  2. Instaliran čitač elektronskih kartica
  3. Instalirana NEXU aplikacija APR-a
  4. Aktivan nalog na sistemu za centralizovano prijavljivanje korisnika APR (neophodan za korisnike usluga na portalu eServisi Agencije)

Ovi tehnički zahtevi osiguravaju sigurnost i autentičnost procesa evidentiranja, štiteći integritet sistema i podataka.

Budućnost digitalizacije poslovnih procesa u Srbiji

Milan Lučić, direktor Agencije za privredne registre, naglašava da uvođenje novih digitalnih usluga predstavlja kontinuirani napor APR-a u ispunjavanju ciljeva zbog kojih je osnovana. Krajnji cilj je uvođenje potpune elektronske registracije, što bi predstavljalo najbrži način pružanja administrativnog servisa za privredu.

Ovaj novi servis za evidentiranje stvarnih vlasnika samo je jedan korak u širem procesu digitalizacije i modernizacije poslovnog okruženja u Srbiji. Očekuje se da će ove promene značajno unaprediti efikasnost poslovanja, smanjiti administrativne prepreke i povećati transparentnost u poslovnom sektoru.

U zaključku, novi elektronski servis APR-a za evidentiranje stvarnih vlasnika predstavlja značajan napredak u digitalizaciji poslovnih procesa u Srbiji. Ovaj sistem ne samo da olakšava administrativne procedure za privrednike, već i povećava transparentnost i efikasnost u poslovnom sektoru. Uz stroge kazne za nepoštovanje propisa i aktivnu ulogu državnih organa u kontroli, očekuje se da će ovaj sistem doprineti stvaranju zdravijeg i transparentnijeg poslovnog okruženja u zemlji.