Evropska unija je pokrenula nove inicijative za podršku inovativnim preduzećima u Srbiji, otvarajući vrata značajnim finansijskim mogućnostima. Ovi programi imaju za cilj da podstaknu tehnološki napredak i ekonomski rast u zemlji.
Novi program EU finansiranja inovacija u Srbiji
Inovativna preduzeća i timovi u Srbiji imaju priliku da se prijave za novi javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava Evropske unije. Rok za podnošenje prijava je 15. novembar, kako je podsetila EU info mreža. Ovaj program predstavlja značajan korak u podršci razvoju inovativnog sektora u zemlji.
Kroz IPA projekat "Povećanje kapaciteta i tehnološke spremnosti malih i srednjih preduzeća", Srbija i Evropska unija zajednički obezbeđuju sredstva u visini od približno 3,2 miliona evra. Ova inicijativa ima za cilj da unapredi konkurentnost srpskih preduzeća na globalnom tržištu.
Implementacija programa i raspodela sredstava
Evropska unija implementira ove programe kroz dva ključna kanala: Fond za inovacionu delatnost i Razvojnu agenciju Srbije. Ovi programi su namenjeni širkom spektru korisnika, uključujući preduzeća, preduzetnike, mikro i mala pravna lica, kao i zadruge.
U zavisnosti od specifičnog programa, Fond za inovacionu delatnost dodeljuje od otprilike 80.000 do 300.000 evra po pojedinačnom projektu. Važno je napomenuti da su preduzeća obavezna da obezbede deo sredstava iz drugih privatnih izvora za implementaciju projekta, čime se podstiče partnerstvo između javnog i privatnog sektora.
Pozitivan uticaj na nacionalnu privredu
Ovaj model finansiranja omogućava Fondu da, u saradnji sa preduzećima, učestvuje u istraživanjima i razvoju inovativnih rešenja. Takva partnerstva imaju potencijal da generišu značajan pozitivan uticaj na nacionalnu privredu, stimulišući inovacije i tehnološki napredak u raznim sektorima.
Projektne prijave se mogu podneti iz svih oblasti nauke i tehnologije, kao i iz svih industrijskih sektora. Ovo široko polje primene osigurava da različiti inovativni projekti mogu dobiti potrebnu podršku. Prijave se podnose putem online portala, a detaljne informacije o javnom pozivu i neophodna dokumentacija dostupni su na internet prezentaciji Fonda za inovacionu delatnost.
Dodatne mogućnosti finansiranja: "Srbija i EU – oprema za privredu"
Pored ovog programa, postoji i konkurs "Srbija i EU – oprema za privredu" koji je namenjen preduzetnicima, mikro i malim pravnim licima, zadrugama i privrednim subjektima koji obavljaju proizvodnu ili građevinsku delatnost. Zainteresovani se mogu prijaviti do utroška sredstava, a najkasnije do 31. decembra 2022. godine.
Za ovaj program, iz budžetskih sredstava je obezbeđeno približno 1,9 milijardi dinara bespovratnih sredstava. Dodatna sredstva su obezbeđena iz pretpristupnih fondova EU – IPA 19, u iznosu od oko 10 miliona evra. Ovo predstavlja značajno ulaganje u razvoj privrede Srbije.
Kombinovani model finansiranja
Ovaj program nudi inovativni pristup finansiranju, kombinujući bespovratna sredstva sa povoljnim kreditima kod poslovnih banaka ili finansijskim lizingom kod lizing kompanija. Ovakav model omogućava veću fleksibilnost i dostupnost sredstava za različite tipove preduzeća.
Ministarstvo privrede Srbije aktivno učestvuje u ovom programu, sufinansirajući nabavku nove opreme koja je direktno uključena u proces proizvodnje razmenljivih dobara, kao i nove opreme za izvođenje građevinskih radova. Ministarstvo obezbeđuje bespovratnu pomoć u iznosu od 25% neto vrednosti opreme koja se nabavlja.
Preostalih 70% neto vrednosti opreme finansira se iz kredita poslovnih banaka ili finansijskog lizinga kompanija koje su partneri na Programu. Privredni subjekt učestvuje sa 5% sopstvenih sredstava, čime se osigurava njihova posvećenost i odgovornost u realizaciji projekta.
U zaključku, novi programi EU finansiranja inovacija u Srbiji predstavljaju značajnu priliku za domaća preduzeća da unaprede svoje poslovanje i konkurentnost. Kroz kombinaciju bespovratnih sredstava, povoljnih kredita i partnerstva sa državnim institucijama, ovi programi imaju potencijal da značajno doprinesu tehnološkom napretku i ekonomskom rastu Srbije.